Mégis az Astoriánál tartja meg október 23-i rendezvényét a Fidesz
Kossuth tér: a vita folytatódik
Hírösszefoglaló • Csütörtökön sem sikerült kiegyezniük a Kossuth téri tüntetõknek a budapesti rendõrséggel annak kapcsán, hogy október 23-án hányan tüntethetnek az állami ünnepségen a Kossuth téren. A tárgyaló felek abban sem tudtak megegyezni, hogy a tüntetõk mekkora területen demonstrálhatnak a téren, illetve abban sem, hogy mi legyen a felállított sátrak sorsa. A tüntetõk ugyanis ragaszkodtak ahhoz, hogy sátraikat ne bontsák le, a rendõrség pedig legfeljebb 100 személynek engedte a téren tartózkodók számát. A kudarcba fulladt egyeztetést követõen Garamvölgyi László, az Országos Rendõr-fõkapitányság (ORFK) szóvivõje elmondta, a tárgyalásokat lezártnak tekintik, Bene László országos rendõrfõkapitány meghozza a szükséges döntést az ügyben.
A fõvárosi rendõrség egyébként kilátásba helyezte, hogy október 23-án kiüríti a Kossuth teret, arra hivatkozva, hogy a magas rangú külföldi meghívottaknak megfelelõ védettséget kell biztosítaniuk. A Kossuth téri tüntetõk szerint azonban nincsenek lezárva a köztük és a rendõrség képviselõi között a tárgyalások. Ezt Takács András, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 politikai ügyvivõje csütörtökön délben közölte Budapesten az újságírókkal a Rendõrségi Igazgatási Központ épületébõl távozva. Elmondta: a legfontosabb követelésük, hogy a nemzeti ünnepen legalább ötszáz tüntetõ tartózkodhasson a Kossuth téren. Mint mondta, a tér esetleges kiürítésének „politikai következményei” lesznek. Takács ragaszkodik ahhoz, hogy a téren legalább 500 tüntetõ demonstrálhasson, és úgy tekinti, hogy a rendõrség a „tettlegesség irányába viszi el az események kezelését”, ha nem fogadja el az 500 fõre vonatkozó javaslatot.
A Fidesz nem módosítja rendezvényének helyszínét A Fidesz nem kapott a rendõrségtõl olyan jelzést, hogy aggályosnak tartanák a párt október 23-i megemlékezésének helyszínválasztását – állítja Nyitrai Zsolt, a rendezvény egyik szervezõje. Demszky Gábor budapesti fõpolgármester ugyanis szerdán levélben fordult Orbán Viktorhoz, amelyben felkérte, hogy a Fidesz ne az Astoriánál tartsa a megemlékezését, mert a tér lezárása megbénítaná a fõváros forgalmát. Demszky szerint Gergényi Péter, Budapest rendõrfõkapitánya is a rendezvény helyszínének módosítására szólította fel a Fideszt. Nyitrai Zsolt, a Fidesz országgyûlési képviselõje ugyanakkor értetlenségének és döbbenetének adott hangot a fõpolgármester nyilatkozata kapcsán, mert mint mondta, a Fidesz naponta egyeztet az illetékes hatóságokkal, köztük a rendõrséggel is, ahol bejelentették az október 23-i megemlékezést, és szerdán közös helyszínbejárást is tartottak. Hozzátette: minden március 15-én lezárják az Astoria körüli útszakaszokat, ezért nem érthetõ, hogy Demszky Gábor most miért kifogásolja ezt. Megjegyezte: miután október 23-án több mint félszáz külföldi delegáció érkezik Budapestre, biztosan nem a Fidesz rendezvénye okozza majd a fennakadást.
Az MDF részt vesz az állami ünnepségeken A Magyar Demokrata Fórum minden olyan ’56-os eseményen részt vesz, amelyre az emlékbizottságtól meghívást kap; a párt ezenkívül önálló megemlékezést is szervez – jelentette be Dávid Ibolya, az MDF elnöke „A Magyar Demokrata Fórum 1956 méltó megünneplésére készül. Mi magyar demokraták a nemzeti ünnepeinken a nemzeti egységet képviseljük. Elmegyünk oda, ahova az ’56-os emlékbizottság, a protokoll meghív minket, minden olyan rendezvényre, ahova meghívót kapunk” – hangsúlyozta a politikus.
A szakszervezetek lemondták a Kossuth téri tüntetést Nem a Kossuth téren tartja meg már korábban bejelentett október 28-i demonstrációját a Liga Szakszervezet, illetve a Munkástanácsok Országos Szövetsége, ezzel is példát kívánnak mutatni a többi demonstrálónak. Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke elmondta: az 1956-os megemlékezés, tiszteletadás azt követelte, hogy más helyszínt keressenek a munkavállalókra hárított aránytalanul nagy terhek elleni tiltakozásra. A tiltakozó demonstrációt október 28-án a Lánchídnál tartják meg.
-----
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.