
Bizonytalanság. Steve Witkoff (balra) Trump elnök egyik megbízottja az Iránnal folytatandó tárgyalásokon
Fotó: Facebook/Donald Trump
Steve Witkoff különmegbízott és Jared Kushner szombaton reggel Pakisztánba utazik, hogy tárgyalásokat folytasson Iránnal – közölte pénteken Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára.
2026. április 25., 12:282026. április 25., 12:28
„Megerősíthetem, hogy Witkoff különmegbízott és Jared Kushner holnap reggel ismét Pakisztánba utaznak, hogy tárgyalásokat folytassanak – közvetlen tárgyalásokat – az iráni delegáció képviselőivel, a pakisztániak közvetítésével, akik az egész folyamat során hihetetlen barátok és közvetítők voltak” – mondta a Fox Newsnak.
A CNN péntek reggel arról számolt be, hogy Trump a hétvégén tárgyalásokra küldi a kettőst Abbász Araghcsi iráni külügyminiszterhez, és hogy J. D. Vance alelnök készenlétben áll, hogy Iszlámábádba utazzon, ha a tárgyalások előrehaladnak.
„Az alelnök továbbra is részt vesz az egész folyamatban, és itt, az Egyesült Államokban fog készenlétben állni, az elnökkel, Marco Rubio külügyminiszterrel és az egész nemzetbiztonsági csapattal együtt, hogy friss információkat kapjon” – mondta Leavitt.
„Természetesen mindenki készenlétben áll, hogy szükség esetén Pakisztánba repüljön” – tette hozzá.
„Az elmúlt néhány napban minden bizonnyal láttunk némi előrelépést az iráni oldalról. Ismétlem, az elnök úgy döntött, hogy Steve-et és Jaredet küldi, hogy meghallgassák az irániakat, így meglátjuk, mit mondanak” – mondta pénteken a Fehér Házban újságíróknak.
Amikor a CNN megkérdezte, hogy ez azt jelenti-e, hogy az Egyesült Államok megkapta azt az „egységes javaslatot”, amelyet Donald Trump elnök vár Iránból, Leavitt nem nyilatkozott.
„Reméljük, hogy előrelépés történik, és reméljük, hogy pozitív fejlemények születnek ebből a találkozóból, majd meglátjuk” – mondta.

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön elrendelte minden iráni hajó megsemmisítését, amely aknát próbál telepíteni a Hormuzi-szorosban.
Ugyanakkor Irán félhivatalos állami médiája cáfolta azokat a jelentéseket, miszerint Araghcsi tárgyalásokat tervezne amerikai tisztségviselőkkel Pakisztánban.
„Jelenleg nincs napirenden tárgyalás az amerikaiakkal, és Araghcsi úr iszlámábádi útjának célja nem az amerikaiakkal való tárgyalások, hanem arra, hogy megvitassa Iránnak a háború befejezésével kapcsolatos szempontjait a pakisztáni féllel” – jelentette a Tasznim hírügynökség.
Korábban Araghcsi elmondta, hogy Pakisztánba, Ománba és Oroszországba látogat, hogy „szoros együttműködést folytasson partnereinkkel a kétoldalú ügyekben, és konzultáljon a regionális fejleményekről”.
„Nincs tervben találkozó Irán és az Egyesült Államok között” – írta Bagai. „Irán észrevételeit továbbítják Pakisztánnak.”
A szóvivő hozzátette, hogy Abbász Araghcsi iráni külügyminiszter Pakisztánban tartózkodik, hogy pakisztáni tisztviselőkkel találkozzon „összhangban a folyamatban lévő közvetítéssel és jószolgálati tevékenységekkel az amerikaiak által rákényszerített agressziós háború befejezése és a béke helyreállítása érdekében a régiónkban”.
Mint ismeretes, az Egyesült Államok és Izrael által Irán ellen indított hadműveletek célja az iszlamista rezsim ballisztikusrakéta- és atomfegyver-programjának megakadályozása.
Hegseth ismét az európaiakat bírálta
Pete Hegseth védelmi miniszter péntek reggel bírálta az európai szövetségeseket, amiért nem segítenek eléggé az Egyesült Államoknak az Irán elleni háborúban, mondván, hogy az USA „alig” használja a Hormuzi-szorost, és hogy a helyzet „sokkal inkább az ő harcuk, mint a miénk”.
„Nem számítunk Európára, de nekik sokkal nagyobb szükségük van a Hormuzi-szorosra, mint nekünk, és talán kevesebbet kellene beszélniük, kevesebb fényűző konferenciát tartaniuk Európában, és inkább hajóra szállniuk” – mondta Hegseth a Pentagon sajtótájékoztatóján. „Ez sokkal inkább az ő harcuk, mint a miénk.”
Hegseth és Donald Trump elnök többször is bírálta az Egyesült Államok szövetségeseit, különösen a NATO-tagállamokat, amiért nem siettek az Egyesült Államok segítségére, miután az február 28-án megkezdte harci műveleteit Irán ellen.
Trump a múlt hónapban élesen bírálta az európai szövetségeseket, mondván, hogy az Egyesült Államoknak „valójában nincs szüksége segítségre”, miután ragaszkodott ahhoz, hogy más országok is küldjenek haditengerészeti erőket a Hormuzi-szoroson átkelő olajszállító tartályhajók kíséretének segítésére.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
szóljon hozzá!