
Fotó: MTI
A magyar kormányszóvivő szerint a nagycsaládosok megmozdulása a jobboldali alakulat pártpolitikai akciójának tekinthető.
Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) demonstrációján a budapesti Kossuth téren újságírók előtt elmondta: a kormány a megszorításokat a családokon kezdi, aztán orvosokat és betegeket, szülőket, gyermekeket és pedagógusokat állít szembe. A rezsiköltségek pedig az elmúlt években a duplájára nőttek, 260 ezer család kénytelen segélyekből élni. A jelenlegi antiszociális kormány elveszi a gyermekek jövőjét, saját céljai érdekében káoszt és félelmet gerjeszt, embereket állít szembe, ezért át kell adnia a helyét – magyarázta a Fidesz alelnöke. Daróczi Dávid kormányszóvivő szerint Pelczné nyilatkozata rámutatott, hogy a megmozdulást a Fidesz pártpolitikai akciónak vette, és újabb hatalmi játszmákra használta fel az embereket.
A Kossuth téri demonstráción tartott beszédében Török Ádám, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének főtitkára azt hangsúlyozta: miközben a kormány esélyegyenlőségről beszél és új kormányzati negyedet épít, a reformra hivatkozva iskolákat és kórházakat zárnak be, tanárokat bocsátanak el, és tandíjat vezetnek be a felsőoktatásban, valamint orvosokat kényszerítenek arra, hogy elhagyják az országot. A Magyar Orvosi Kamara elnöke ugyanakkor mindenkitől elnézést kért, aki a mostani helyzetben „nem a megfelelő orvosi ellátásban részesült”. A beszédeket követően Szabó Endre, az egyesület elnöke átadta Lezsák Sándornak, az Országgyűlés fideszes alelnökének a civil szervezet petícióját, amelyben a megszorító intézkedések visszavonását követelik. A több ezer demonstráló a Fiumei úti temetőtől vonult a Parlamenthez, miután a nemzeti színű zászlót és transzparenseket tartó tiltakozók élőláncot alkottak a jelzett útvonalon. Bár a szervezők azt kérték a résztvevőktől, hogy mellőzzék a pártjelvényeket, kirekesztő, uszító szavakat, a belvárosban árpádsávos zászlókkal tüntetők csatlakoztak a menethez. Az útvonal több pontján megjelentek a tavalyi Kossuth téri tüntetéseken részt vevők egyes csoportjai. A nagycsaládosok egyesületének megmozdulásához több mint harminc civil szervezet csatlakozott. A Parlament előtt tartott beszédek közben az egybegyűltek többször azt skandálták, hogy „Gyurcsány takarodj!”. A tüntetésen jelen volt a Fidesz 2009-es európai parlamenti kampányának vezetésével megbízott Schmitt Pál, továbbá Csurka István, a Magyar Igazság és Élet Pártjának elnöke és Csoóri Sándor író is.
Az Élőlánc Magyarországért mozgalom szervezésében tartott másik budapesti demonstráción a Pénzügyminisztérium épülete előtt a kormányzati negyed építési terveinek visszavonását, a kórház-privatizáció és a nemzeti vagyon kiárusításának leállítását követelték a felszólalók. A résztvevők árpádsávos és nemzeti színű zászlók alatt vonultak a szónoklatok helyszínére. Ígéretük szerint naponta tartanak kormányellenes tüntetéseket a Kossuth téren, illetve a város különböző pontjain. Ez utóbbi helyszínen is jelen voltak a tavalyi Kossuth téri tüntetők egyes csoportjai, akik többször azt kiabálták: „Gyurcsány Ferenc legyen fegyenc!” illetve „Gyurcsány takarodj!”, valamint „A Kossuth tér visszatér!”
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.