
Fotó: Egészségügyi minisztérium
A szülők szeptember 10-éig megtudják, hogyan kezdik a gyerekek a tanévet – jelentette be hétfőn Monica Anisie oktatási miniszter. Jelezte: miután elkészült a fertőzöttségi szintet mutató térkép, az iskolák térfelén pattog a labda.
2020. szeptember 07., 12:492020. szeptember 07., 12:49
2020. szeptember 07., 16:442020. szeptember 07., 16:44
Az egészségügyi minisztérium ugyanis hétfőn délben hozta nyilvánosságra azt a térképet, ami megmutatja, hogy hány koronavírussal fertőzött személyt regisztráltak az elmúlt 14 napban az ország különböző településein.
Mint ismeretes, az egyes településeken – a járványhelyzet alakulásától függően – három forgatókönyvet alkalmazhatnak a szeptember 14-én kezdődő oktatás terén. Az első szerint (az ezer főre eső új megbetegedések számának átlaga legtöbb egyre tehető az előző 14 napban) valamennyi óvodás és diák bejár az oktatási intézményekbe a megfelelő óvintézkedések betartásával; a második értelmében (az ezer főre eső napi új esetszám 1–3 között alakul) csak az óvodások, az elemi, illetve a nyolcadik és tizenkettedik osztályosok járnak be folyamatosan a tanintézetekbe, a többiek pedig egy-kéthetes váltásban jelennek meg személyesen az órákon a kötelező óvintézkedések betartásával; a harmadik változatban (az ezer főre eső napi esetszám meghaladja a hármat) mindenki otthonról tanul online, a digitális tanrend szerint.
Szép számban találunk ugyanakkor sárga zónákat is, ami azzal járhat, hogy csak a diákok egy része térhet vissza az iskolába, a többiek pedig online oktatással kezdik meg a tanévet, és vörös települések is vannak, ahol a korábbi bejelentések szerint egyelőre csak online tanításról lehet szó. Utóbbi kategóriába jelen állás szerint összesen 43 település esik.
Erdélyből egy brassói városban (Vidombák), illetve nyolc aradi (Sistaróc, Peleskefalva, Menyháza, Dézna, Buttyin, Konop, Barza és Feltót), öt bihari (Csarnóháza, Biharpoklos, Tulka, Szászfalva, Cécke), egy krassó-szörényi (Bolvás), két kolozsi (Egeres, Magyarszarvaskend), egy hunyadi (Valisora), egy máramarosi (Karulyfalva), egy marosi (Mezőmadaras), három szebeni (Nagyludas, Alsóárpás, Szelindek) és egy temesi (Barafalva) községben kell vörös forgatókönyvet alkalmazni.
A megyeszékhelyek közül Bukarestre és további 15 városra a sárga forgatókönyv érvényes: Erdélyből Gyulafehérváron, Nagyváradon, Brassóban és Csíkszeredában egyes diákok online kezdik meg a tanévet, mások pedig elejétől fogva bejárnak majd az iskolába. A többi erdélyi megyeszékhelyre a zöld forgatókönyv érvényes.
Monica Anisie oktatási miniszter hétfőn az Edupedu.ro oktatási szakportálnak nyilatkozva emlékeztetett, arról, hogy végül milyen forgatókönyv szerint kezdik meg a tanévet, az iskolák igazgatótanácsa hozza meg a végleges döntést a közegészségügyi igazgatóság által közölt adatok mentén. A miniszter szerint az oktatási intézmények igazgatótanácsát legkésőbb keddre össze kellene hívni, hogy döntsenek a tanévkezdés mikéntjéről.
– mondta az oktatási miniszter. Nelu Tătaru egészségügyi tárcavezető hangsúlyozta, a tanintézeteknek a közegészségügyi igazgatóság, a tanfelügyelőség és a vészhelyzeti bizottság útmutatásai szerint kell alkalmazniuk a rájuk vonatkozó forgatókönyvet. A miniszter hozzátette, az egészségügyi hatóságok támogatják a tevékenységek megkezdését az iskolákban a megfelelő járványügyi óvintézkedések betartásával.
Ludovic Orban miniszterelnök hétfőn úgy nyilatkozott: szeptember 14-én elkezdődik a tanév. „Ezt mondtuk végig” – közölte a Nemzeti Liberális Párt kampányközpontjában tartott gyűlést követően a kormányfő, aki a napokban még azzal a kijelentésével fokozta a bizonytalanságot, hogy felmerült: a diákok online kezdjenek, majd októbertől járjanak iskolába. Orban most úgy fogalmazott,
„Nagyon fontos a szabályok betartása. Ahol problémák merülnek fel, megoldásokat keresünk és beavatkozunk. Figyelembe vettük a járványhelyzet jelenlegi állását, még egyeztetünk szakemberekkel, de az iskola egyértelműen elkezdődik” – közölte a kormányfő, aki szerint hivatalosan nem tárgyaltak az iskolakezdés elhalasztásáról, egyesek csak „véleményeket” fogalmaztak meg. „A forgatókönyvek egyértelműek, a DSP közölte az egyes településekre vonatkozó adatokat, az önkormányzatok tudják, hogyan rajtol a tanév” – szögezte le Ludovic Orban.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
szóljon hozzá!