
Fotó: A szerző felvétele
2009. szeptember 01., 08:552009. szeptember 01., 08:55
Felmondásra kényszerítik az alkalmazottakat a sepsiszentgyörgyi Trident hipermarketben, állítja a cég több volt munkavállalója. A Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőségen ez idáig több mint húsz panaszt iktattak az ügyben. A Trident alkalmazottai azért jelentették fel munkaadójukat, mert egy meghatározott időtartamra nem kapták meg a fizetésüket, visszatartották a munkakönyveiket, vagy különböző módon rávették őket, hogy mondjanak fel.
Silviu Crăciun főfelügyelő a Krónikának elmondta, a nagyáruházat működtető cég székhelye Nagyszebenben van, Sepsiszentgyörgyön csak munkapont van bejegyezve. Így a panaszokat nyilvántartásba vették, összeállították az iratcsomót és továbbították a szebeni munkafelügyelőségre. Minden Kovászna megyei bejelentést Szebenben vizsgáltak ki, a helyszínen ellenőrizték a panaszokat, és minden esetben azt a választ küldték, hogy a gondokat az alkalmazottak javára orvosolták, mindenki megkapta a fizetését és a munkakönyvét, a felmondásra való kényszerítés pedig nem bizonyított.
A raktáráruházban történő rendellenességekre első ízben idén áprilisban Kelemen Tibor, a Kovászna megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség azóta leváltott igazgatója hívta fel a figyelmet. Az akkori igazgató nem említett ugyan nevet, de kifejtette, gyanúsnak tartja, hogy a pénzügyi válság idején az egyik nagyáruházból önként távoznak az alkalmazottak. A szakember már akkor furcsállta, hogy az egyre nehezebb gazdasági helyzetben, amikor egyre magasabb a munkanélküliség, és napról napra csökken az álláskínálat, alkalmazottak tucatjai mondanak fel, vagy elfogadják, hogy közös megegyezéssel bontsák fel a munkaszerződéseket.
Ilyen esetben a munkavállaló kedvezőtlen helyzetbe kerül, nem kaphat munkanélküli-segélyt vagy végkielégítést. Kelemen hihetetlennek tartotta, hogy vannak, akik önként vállalják a jogvesztés következményeit. Ilyen esetben mindig van valami a háttérben, a munkaadó nem fizet időben, megemeli a teljesítendő normát, vagy olyan feszült helyzetet teremt, hogy az alkalmazott számára nem marad más kiút, minthogy felmond, feltételezte az igazgató. A „zaklatást” bünteti a román törvénykezés, de ennek a tényét utólag nagyon nehéz bizonyítani. Kelemen fontosnak tartotta, hogy felhívja a figyelmet a jelenségre, hogy a zaklatásnak kitett munkavállalók ne engedjenek a nyomásnak, éljenek jogaikkal.
A munkavállalók egy része az Observatorul de Covasna sepsiszentgyörgyi napilaphoz fordult és tárta a nyilvánosság elé panaszát. Egy 48 éves családfenntartó anya mondta el, hogy bár szükség volt az állásra, mégis kénytelen volt benyújtani a felmondását. Még júliusban tizedmagával hívatta a vezetőség, s felszólította, hogy fogadja el az áthelyezést Szebenbe vagy Szászmedgyesre, ellenkező esetben pedig mondjon fel. A nő egyik megoldást sem találta elfogadhatónak, és a munkaügyi felügyelőséghez fordult panaszával.
A kivizsgálás hatására tovább dolgozhatott, de augusztus folyamán közölték vele, hogy munkaképtelennek nyilvánítják, mivel igazolást vitt az orvostól, hogy fizikai erőfeszítésre nem alkalmas. Később kilépővel hazaküldték, majd levélben értesítették, hogy három igazolatlan hiányzása van. A fizetését sem kapta meg, végül felmondott, mert attól tartott, hogy fegyelmi okokra hivatkozva felbontják a munkaszerződését. Az aszszony azzal vádolja a Trident vezetőségét, hogy nyomást gyakoroltak rá és több munkatársára, hogy önként távozzanak a cégtől.
Kovászna megye legnagyobb raktáráruházát 2006-ban nyitották meg, 250 munkahelyet létesítve. Constantin Mateescu szebeni vállalkozó, az üzletlánc tulajdonosa a megnyitón elmondta, az 5000 négyzetméteren fekvő Trident hipermarket 6 millió eurós beruházással épült. A megnyitóünnepségen a szervezők fontosnak tartották hangsúlyozni, hogy a 250 dolgozó 90 százaléka beszél magyarul, többen pedig nyelvtanfolyamokra járnak, hogy megtanulják a magyar nyelvet.
A Trident Trans Tex Kft. vezetősége írásban válaszolt a Krónika kérdéseire, kifejtve, azért javasolták az áthelyezéseket, hogy a jelenlegi gazdasági világválságban, amikor mindennaposak az elbocsátások, megmentsék a munkahelyeket. Áthelyezés esetén a munkatörvénykönyv előírásainak a betartásával járnak el, az ingázó alkalmazott minden, a törvény által előírt juttatást és kedvezményt megkap, biztosítják számára az utazási költséget vagy a szállást. A Trident vezetősége azt állítja, hogy a volt alkalmazottak igyekeznek befeketíteni a társaságot, s az okozott erkölcsi és anyagi károkért a törvény előtt fognak felelni.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.