
Fotó: Gozner Gertrud
2009. szeptember 22., 08:532009. szeptember 22., 08:53
A mezőgazdasági termékek forgalmazását szabályzó új törvénytervezet korlátozza a szabadpiaci versenyt, és alkalmazása kiszámíthatatlan következményekkel járhat – vélik a romániai szupermarketek és a nagy áruházak érdekvédelmi szervezetének képviselői, akik tegnap nyílt levélben tiltakoztak a jogszabály ellen. Az alsóház azonban úgy ítélte, a 2008 júniusában beterjesztett, hónapokig vitatott, és több alkalommal módosított törvénytervezet elejét vehetné, hogy a szupermarketek erőfölényükkel visszaélve kedvezőtlen szerződéseket kényszerítsenek a beszállítókra.
A képviselőház által az elmúlt szerdán elfogadott jogszabálytervezet szerint 50 és 100 ezer lej közötti bírság róható ki azokra a kereskedőkre, akik a piaci átlagáron alul értékesítenek gyümölcsöket, zöldségeket. A törvénytervezet előírásai szerint a kereskedőknek nem szabad olyan árat megszabniuk, amely egyenlő, vagy egyenesen alacsonyabb a beszerzési költségek értékénél. A képviselők ugyanakkor arról is határoztak, hogy a kereskedő visszautasíthatja az áru átvételét, amennyiben azt tapasztalja, hogy az nem felel meg a minőségi szabványoknak.
A törvénytervezet felkéri a kereskedőket, „követeljék meg a gyümölcs-, illetve zöldségbeszállítóktól, hogy termékeiket ne kínálják eladásra olcsóbban vagy hozzájuk hasonló áron más kereskedelmi egységeknek”. A jogszabálytervezetet a Szociáldemokrata Párt (PSD) két honatyája terjesztette a parlament elé. Victor Surdu és Culiţă Tărâţă azzal érveltek az általuk kidolgozott szabályrendszer elfogadása mellett, hogy a Mezőgazdasági Minisztérium és az érintett felek között megkötött etikai kódex nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket ezen a téren. A törvénytervezetet korábban a szenátus elutasította, a képviselők viszont 198 igen és 5 ellenszavazattal elfogadták, miután az alsóház mezőgazdasági bizottsága is pozitívan véleményezte a kezdeményezést.
A szupermarketek és a nagy áruházak érdekvédelmi szervezete (AM
RCR) úgy véli, amennyiben az új törvény alkalmazásra kerül, a kereskedelmi hálózat több fontos külföldi szereplője visszavonja befektetéseit, így az ágazatban foglalkoztatott több mint 50 ezer alkalmazott munkahelye is veszélybe kerülhet. „Bár a törvénytervezet készítői azzal érvelnek, hogy legkevesebb 10 százalékos árcsökkentésre lehet majd számítani az új törvény alkalmazásával, szakértőink szerint azonban elsősorban a vásárlók veszítenek, hiszen a szabadpiaci verseny korlátozásának következtében növelnünk kell a termékek végső árát” – olvasható továbbá az AMRCR közleményében. A nyílt levelet egyébként a Cora, Carrefour, Auchan, Kaufland, Real, Selgros, Metro Cash & Carry, Billa, La Fourmi, Mega Image, Artima, Profi, Penny Market, Praktiker, Bricostore, Baumax, Dedeman, Altex, Domo, Flanco, Mobexpert és a Diverta vezetősége írta alá.
Kelemen Atilla RMDSZ-es képviselő, az alsóház mezőgazdasági bizottságának képviselője a Krónikának úgy nyilatkozott: várható volt a szupermarketek képviselőinek felháborodása, hiszen tevékenységüket évekig semmilyen megszorítás nem zavarta, kényük-kedvük szerint alakították a piaci játékszabályokat. „Az új törvény ezt a hegemóniát kívánja megtörni és azokat a termelőket, termelői szövetségeket kívánja támogatni, akik évek óta arra várnak, hogy a portugál padlizsán, a török krumpli és a görög sárgarépa mellé a Romániában termelt zöldségek, gyümölcsök nagyobb mennyiségben kerüljenek a polcokra” – fejtette ki a Maros megyei politikus.
Kelemen elmondta továbbá, az alsóház mezőgazdasági bizottságának üléseire több alkalommal is meghívták az élelmiszeripari szervezetek képviselőit, akik elsősorban azt kifogásolták, hogy a szupermarketek többek között szerződéses úton kényszerítik őket arra, hogy amennyiben más, kisebb üzleteknek is szállítanak, ne alkalmazzanak az általuk fizetettnél kisebb árakat. Ezek a piaci árak mesterséges növekedését és a kistermelők eltűnését eredményezik, mivel nem képesek szállítani a nagyáruházak által megkövetelt mennyiséget. Arra is rámutatnak, hogy a polcokon megjelenő termékek árképzésének átláthatatlansága miatt a fogyasztók mára követni sem tudják, hogy mekkora a valós árrés. A „rejtett díjak” alkalmazásával mesterségesen felduzzasztják az árakat, ezáltal a nyereségük akár 60 százalékos is lehet, miközben a termelők és a fogyasztók veszítenek az üzleten.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.