2010. augusztus 19., 14:212010. augusztus 19., 14:21
A kormányfő az autópálya építőtelepén szemlét tartva közölte, a kivitelező amerikai Bechtel és a közlekedési minisztérium a közeljövőben elemzi a munkálatok folytatásának lehetőségeit. Leszögezte, hogy a következő esztendő első negyedévében a román állam törleszti tartozásait a Bechtelnek.
„Két dolgot kell még rendeznünk, a költségvetés-kiigazítás után szerződést kell kötnünk a Bechtellel, hogy a következő esztendő első negyedévében kifizessük elmaradásainkat, ezután pedig el kell indítani a Gyalu és Magyarnádas közötti szakasz munkálatait” – nyilatkozta Boc.
Bogdan Sgârcitu, a Bechtel kommunikációs igazgatója elmondta, hogy a román állam 75 millió euróval tartozik a cégnek az észak-erdélyi autópálya megépítéséért, ebből 38 millió euró a Torda–Aranyosgyéres-szakasz költsége. Mint kifejtette, ez az útszakasz 75 százalékban elkészült.
Az Aranyosgyéres–Gyalu-szakasz 55 kilométeréből tavaly 42 kilométert befejeztek. Jelenleg az amerikai cég az Aranyosgyéres és Gyalu közötti 10 kilométeres és a Berettyószéplak és Bors közötti 64 kilométeres szakaszon dolgozik.
| Emil Boc miniszterelnök úgy véli, az egészségügyi rendszer decentralizációja többletfelelősséget ró a helyi önkormányzatokra, amelyeknek támogatniuk kell a kórházak infrastruktúrájának fejlesztését, hogy a jövőben ne fordulhassanak elő olyan alapvető hibák, amelyek veszélyeztetik az emberek életét. Boc kifejtette, a helyi hatóságok átveszik az Egészségbiztosítási Pénztár szerződéseit, és a kórházak vezetőivel közösen kell megtalálniuk a konkrét megoldásokat. „Az Egészségügyi Minisztérium 373 kórházat adott át az önkormányzatoknak, és majdnem az összeset át is vették. A helyi önkormányzatok felelősségvállalása javít a kórházak adminisztrációján” – nyilatkozta Boc. |
Emil Bocot Radu Berceanu közlekedési miniszter is elkísérte a szemlére.
A tárcavezető elmondta: a minisztérium vizsgálja annak a lehetőségét, hogy az észak-erdélyi autópálya Marosvásárhely–Brassó-szakaszát a köz- és a magánszféra partnersége révén valósítanák meg, mivel a költségvetésből nem tudják biztosítani a finanszírozást. Kifejtette: ha az állami költségvetésből folytatódik a sztráda építése, a munkálatok nagyon lassan haladnak majd.
„2013-ig csak költségvetési pénzeket lehet felhasználni, de az nem elég ahhoz, hogy megfelelő ütemben lehessen dolgozni” – mondta Berceanu.
Mint kifejtette, a tárca tárgyalásokat kezdeményezett a Bechtellel és más vállalatokkal, amelyek érdekeltek lehetnek bizonyos szakaszok átvételében.
„Egy ilyen partnerségben szintén az állami költségvetésből biztosítjuk a pénzt, de csak 20–30 év alatt törlesztjük az összeget a vállalkozónak, mint a Comarnic–Brassó-szakaszon.
Ugyanezt lehetne itt is alkalmazni vagy az egész sztrádára, vagy bizonyos szakaszokra” – magyarázta Berceanu. Az észak-erdélyi autópálya Marosvásárhely–Brassó-szakasza 161 kilométer hosszú.
A kormányküldöttség ellátogatott a Kolozsvárt északnyugati irányban elkerülő körgyűrű építkezésére is, ahol Emil Boc közölte: az útszakaszt az év végéig átadják a forgalomnak.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.