
2010. december 13., 08:422010. december 13., 08:42
A kormány döntése értelmében január 1-jével kezdődően elvesztik a segélyre való jogosultságukat azon munkanélküliek, akik elutasítják a számukra felajánlott, képesítésüknek megfelelő munkahelyet, függetlenül attól, hogy az állandó lakhelyüktől milyen távolságra található. A jelenleg érvényben levő szabályozás értelmében az állástalanok csak lakhelyük 50 kilométeres körzetében kötelesek elfogadni a felkínált munkahelyet.
Korábban Emil Boc azt nyilatkozta, hogy a jogosultságot csak azoktól a munkanélküliektől fogják megvonni, akik a második állásajánlatot is elutasítják. A miniszterelnök kifejtette, hogy bár Romániában a munkanélküliségi ráta alacsonyabb, mint az Európai Unió átlaga, ezen korlátozással a kormány azt szeretné elérni, hogy a jelenleg betöltetlen 10 ezer munkahelyet is elfoglalják.
Ugyancsak sürgősségi rendelettel csökkentette a Boc-kabinet a munkanélküli-segély értékét. Mostanáig a segély a bruttó minimálbér 75 százalékának felelt meg, amihez hozzáadták a szóban forgó személynek az elbocsátása előtti 12 hónapra kiszámított bruttó átlagbérének 3–10 százalékát. Ez utóbbi kitétel továbbra is érvényben marad, ám a segély alapösszege január 1-jétől az 500 lejes szociális referenciamutató 75 százaléka lesz.
Mivel a bruttó minimálbér idén 600 lej, a változtatás azt jelenti, hogy jövőre a munkanélküli-segély alapértéke 20 százalékkal csökken. Az új számítási módszertan miatti csökkenés mértéke még nagyobb, ha figyelembe veszszük, hogy jövőre a minimálbér 670 lej lesz. Rosszul járnak azon egyetemről kikerülő fiatalok is, akik nem tudnak azonnal elhelyezkedni, hiszen jövőre nem havi 335 lej segélyt kapnak majd fél éven át, hanem mindössze 250 lejt. Azon személyek esetében, kiknek már idén megkezdték a munkanélküli-segély folyósítását, annak értéke változatlan marad.
Az új számítási módszertan bevezetésének köszönhetően a kormány jelentős összeget fog megtakarítani. Az előzetes számítások szerint a megtakarítás jövőre 168 ezer lejt tesz majd ki, 2012-ben 555 ezer lejt, 2013-ban és 2014-ben pedig egyaránt 518 ezer lejt. A hivatalos adatok szerint idén 523 lej volt a munkanélküli-segély átlagos értéke, jövőre pedig 476 lej lesz. Jelenleg több mint 329 ezer segélyre jogosult munkanélküli van az országban, míg az ellátottak köréből kikerült állástalanok száma meghaladja a 316 ezret.
A 2010-es költségvetési tervezetben a Boc-kabinet csak 280 ezer segélyre jogosult munkanélkülivel számolt, a jövő évi tervezetben azonban már 449 ezer jogosulttal kalkulálnak. Az egyetemekről kikerült munkanélküliek száma még nagyobb mértékben nő, 10 ezerről 45 ezerre. A Boc-kabinet illetékeseinek elmondása szerint a munkanélküli-segély értékét azért kell csökkenteni, mivel jövőre a közszférában további elbocsátásokra kerül majd sor. A Nemzetközi Valutaalappal megkötött szerződésben a kormány vállalta, hogy 2011-ben a munkanélküli-segély nem fog növekedni, a minimálbérrel együtt.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.