
Fotó: A szerző felvétele
2009. december 17., 09:092009. december 17., 09:09
Hargitafürdő legnépszerűbb pályáján, a Csipikén tegnap délben is működtek a hóágyúk, így ha az időjárás nem melegszik fel, szombaton el is indítják a felvonókat. A tavalyhoz képest nincsenek itt nagy változások, hiszen „csak” vizet vezettek két kilométeren a hóágyúk üzemeltetéséhez, számolt be a Krónikának Csíki Mátyás a pályát üzemeltető cég részéről.
A Miklós-pályán egy csákányos felvonó felszerelését tervezték, de időhiány miatt erre a síszezonra ez már nem valósulhat meg. Jelenleg egy bébilift felszerelésén dolgoznak. A Kossuth-pályán marad a már évekkel korábban felszerelt csákányos felvonó. Mindkét pályán már ezen a hétvégén szeretnék beindítani a felvonókat, tudtuk meg Bónis Annamáriától, az üzemeltető cég ügyintézőjétől.
Nagyszabású munkálatok zajlottak a Madarasi Hargita sípályáin is, itt is vizet vezettek a nemrég vásárolt hóágyúk üzemeltetéséhez, korszerűsítették a Nagy Mihály-pálya felvonóját, így ezen a télen már egy gyors, csákányos felvonó áll a sízők rendelkezésére. A Nagy Mihály- és a Súgó-pálya találkozásánál ugyanakkor kiszélesítették és feltöltötték a terepet, a Kis Mihályra pedig egy felvonót szereltek. Az engedélyeztetés alatt zajló beruházások Kenyeres Emőke, a sípályákat üzemeltető cég ügyvezető igazgatója reményei szerint a síszezon kezdetén már használhatóak lesznek.
A hóágyúk azonban már javában üzemelnek, hogy a hétvégére megfelelő vastagságú hó borítsa a sípályákat. A kisebb pályákon várhatóan már a hét végén beindítják a felvonókat. Pethő Attila beruházó ugyanakkor lapunknak arról számolt be, hogy jövőre egy újabb pálya várja majd a Madarasin a sízni vágyókat, a régi Vargyas-sípálya mentén egy kétkilométeres szakaszt kívánnak kialakítani. Ehhez már fel is vásárolták a telkeket, összesen 18 hektárnyi erdőt, és most pályáznak a felvonó kialakításához szükséges pénzösszegekre.
Gyergyócsomafalván már néhány éve egy 1600 méteres pálya várja a sízőket, akik nemcsak a közeli településekről, hanem 50–80 kilométeres távolságból is érkeznek. Csíki Emília, a pályát üzemeltető cég vezetője lapunknak elmondta, kicserélték a felvonók motorjait, így gyorsabb lesz majd a feljutás. Tegnap délben már 20 centis hó volt a pálya alsó részén, de a hóágyúk itt is folyamatosan dolgoznak, hogy szombaton el lehessen kezdeni az idei síszezont.
Akkor a tervek szerint mindkét felvonót elindítják. Nemcsak a felvonón történtek beruházások, hanem a pálya mellett is: újdonságnak számít az a snowtube-pálya, amilyet eddig csak Nyugaton lehetett látni. A hócsúszdának nevezett pálya valójában egy bobpályához hasonlít, amelyen egy úszógumihoz hasonló „felfújható szánkón” kell leereszkedni. Ezek különböző méretűek és formájúak, gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt kiváló szórakozás lehet a modern, teljesen balesetmentesnek tartott „szánkópálya”.
Tusnádfürdőn is nagyon örvendenek a havazásnak, mert a tavaly elkészült sípályát a múlt szezonban hullott kevés hó miatt nem is tudták üzembe helyezni. Hogy az idén ne így történjen, a biztonság kedvéért hóágyúkat is beszereztek, tudtuk meg Kalamár Andortól, a pályát üzemeltető Tusnádfürdő Turisztikai Egyesület elnökétől. Itt már félméteres hó van a pályán, de sajnos még ez sem elég. Az elnök bízik abban, hogy hétvégére itt is elindíthatják a felvonót.
Homoródfürdőn is történtek fejlesztések, ezúttal a Lobogó-sípálya mellé egy szánkó- és egy hódeszkások részére kialakított pályát is megnyitnak. Itt még korcsolyapálya és lovas szánozási lehetőség is várja a kikapcsolódni vágyókat, tudtuk meg a befektetőtől, Benedek Lukácstól.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.