
Fotó: A szerző felvétele
2010. december 02., 08:082010. december 02., 08:08
– Mekkora esély mutatkozik a gépkocsi-regisztrációs adó visszaperelésére?
– Eddig az összes pert megnyertük vagy nyerésre állunk. Voltak némi gondok Kolozs, Beszterce-Naszód és Szeben megyében, ám az alapfokon hozott kedvezőtlen ítéletet a táblabíróság megsemmisítette és a pénzüket visszakövetelő gépkocsi-tulajdonosok javára döntött.
– A panasztevők visszakapják a teljes összeget, az utolsó baniig?
– Annál többet. Ugyanis a panasz iktatásától számítva az állam köteles napi 0,1 százalékos kamatot fizetni. Egy másfél évig húzódó pereskedés során a sok kicsi sokra megy.
– Ilyen hosszadalmas a folyamat?
– Sajnos igen. A minap indított perekre áprilisi határidőt kaptam, ami lényegében azt jelenti, hogy a jövő évi bírósági vakáció előtt semmiképpen nem érnek véget. Számunkra kedvező döntés esetén következik a pénzügyisek fellebbezése, majd újabb féléves pereskedés. Nem elég végleges ítélettel nyerni, a bírónak meg is kell indokolnia a döntését. Annak ellenére, hogy szinte valamennyi esetben az indoklás azonos, eltelhet akár három-négy hónap is, amíg a bíró legépeli és kiküldi az indoklást.
– Gondolom, az adóhatóság sem fizet rögtön.
– Annak ellenére, hogy kötelesek kamatot fizetni, sajnos valóban nem sietik el a dolgokat. Nem egy esetben az ügyfél kénytelen volt végrehajtóhoz fordulni. Mostanság azonban a pénzügyisek is valamivel rugalmasabban kezelik a dolgot.
– Az ügyfél, főleg ha vállalkozó, mennyire van kitéve az adóhatóság bosszújának?
– Ilyen esetről nem tudok, viszont már előfordult, hogy a végrehajtót zaklatták. Az egyiknél annyira megsokszorozódtak a pénzügyi ellenőrzések, hogy az illetőnek három könyvelési szakértőt kellett fogadnia ahhoz, hogy el tudja hárítani az alaptalan vádakat. Tény, hogy eddig sem ügyfél, sem végrehajtó nem állt el jogos követelésétől és nem lépett vissza.
– Mivel indokolja meg a bíróságok előtt az ügyfelek kéréseit?
– Azzal, hogy a regisztrációs adó, amit utólag környezetvédelmi adóra kereszteltek át ellentmond az európai uniós irányelveknek, gátolva a termékek Unión belüli szabad áramlását. Ezt Románia is elfogadta, ratifikálta. Az meg közismert, hogy az EU-s törvények elsőbbséget élveznek a hazai jogszabállyal szemben.
– A környezetvédelmi tárca eddigi álláspontja is EU-konform próbál lenni: aki szennyez, az fizessen. Ezt viszont nem tiltja az Unió.
– Csakhogy az, aki Romániában beírt használt autót vásárol, az nem szennyez? Nos itt a diszkrimináció az Európai Unió többi tagállamaival szemben.
– Milyen esélyük van azoknak, akik eleve az adó kifizetése nélkül szeretnék beíratni a külföldről hozott autójukat?
– Nyert ügyük van, csakhogy az ő esetükben kissé bonyolultabb a helyzet. Mint ismeretes, ideiglenes, úgymond piros számtáblát mindössze három alkalommal lehet igényelni. Magyarán: legtöbb három hónapig közlekedhetsz a külföldről behozott gépkocsival anélkül, hogy itthon beírd forgalomba. Ehhez képest, mint említettem, egy romániai per korántsem zárul le három hónap alatt, ezért a kocsi jó ideig garázsba kényszerül. Ez esetben nem a pénzügyi igazgatóságot, hanem a prefektúrát szoktuk perbe hívni, ugyanis a beíratási procedúra a kormányhivatal feladatkörébe tartozik. Nem javasolom senkinek, hogy ezt az utat válassza, mert sokáig nélkülözheti az autóját. Ráadásul itt a napi 0,1 százalékos kamatigénylés sem működik, mert az állam nem használja a pénzedet. Azt meg végképp nehéz bebizonyítani, hogy mekkora anyagi vagy netán erkölcsi kárt okozott neked azzal, hogy nem használhattad az autódat.
– Pereskedhet bárki?
– Csak azok, akik külföldről hoztak be használt autót, és a beíratási kérésük nem régebbi három évnél.
– Sokan fordulnak ügyvédhez?
– Egyre többen, de még mindig nem elegen. Az emberek számottevő hányadát nem érdekli, azt hiszi, hogy sok az utánajárás vagy drága az ügyvéd, holott egyáltalán nincs így. Azért az ezerötszáz–kétezer lejért, amit viszszakap az államtól lényegében semmit nem kell tennie, csak várnia, a tárgyalásokon is az ügyvéd képviseli.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.