
2010. november 16., 13:222010. november 16., 13:22
A Kolozs Megyei Fogyasztóvédelmi Hivatal 100 ezer lejes bírságot szabott ki a Volksbankra a rizikóilleték nem megfelelő megállapítása miatt. Mircea Radu, a kolozsvári fogyasztóvédelmi hatóság vezetője javasolta az Országos Fogyasztóvédelmi Hivatalnak, hogy függessze fel a Volksbank lakossági hitelnyújtási szolgáltatását. A fogyasztóvédelem azt követően folytatott vizsgálatot a Volksbanknál, hogy több mint 500 ügyfél tett panaszt a hitelintézet ellen.
„Javasoltam az Országos Fogyasztóvédelmi Hivatal elnökének, hogy függessze fel a bank lakossági hitelnyújtási tevékenységét. Remélem, hogy minél hamarabb megszületik az ez irányú döntés, mely országos érvényű lesz. A bírságot azt követően szabtuk ki, hogy az ügyfelek részéről több száz panasz érkezett amiatt, hogy a rizikóilletéket belefoglalták a kezelési költségbe” – nyilatkozta tegnapi sajtótájékoztatóján Mircea Radu. Az igazgató elmondta, hogy egy hónappal korábban azonos összegű bírságot róttak ki a Volksbankra ugyanazon kihágás miatt.
Mircea Radu hangsúlyozta, hogy az összes kolozsvári fiókkal rendelkező hitelintézet közül egyedül a Volksbankkal nem sikerült szót érteni a rizikóilleték ügyében, melyet az 50-es kormányrendelet értelmében tilos felszámolni a klienseknek. A Kolozs Megyei Fogyasztóvédelmi Hivatal 22 banknál tartott ellenőrzést az elmúlt hetekben annak megállapítása céljából, hogy betartják-e a 50-es kormányrendelet előírásait.
Nem a Kolozs megyei fogyasztóvédelem az első, amely a Volksbank hitelnyújtási szolgáltatásainak felfüggesztését kéri. Októberben a Prahova megyei fogyasztóvédelmisek hasonló javaslattal fordultak a felettes hatósághoz, ám az mostanáig nem lépett az ügyben. Prahova megyében egyébként már három alkalommal bírságolták meg a bankot összesen 200 ezer lejre, ugyanazon törvénytelenségért, mint Kolozs megyében.
Az osztrák tulajdonban levő bank további kellemetlenségekre számíthat, ugyanis múlt pénteken több mint ezer ügyfél nyújtott be közös keresetet a bukaresti törvényszékhez. A felperesek azt kérik a bíróságtól, hogy nyilvánítson semmisnek 25, a Volksbank hitelszerződéseiben szereplő, szerintük törvénytelen kitételt. Több mint 700 kliens azt is kérte a bíróságtól, hogy mondja ki, nem kötelesek fizetni a részleteket az ítélet meghozataláig.
A Volksbank bukaresti ügyfelei többek között szintén azt sérelmezik, hogy a hitelintézet megváltoztatta a rizikóilleték elnevezését, s beépítette azt a kezelési költségbe. Egy másik kifogás arra vonatkozik, hogy bár a szerződésekben fix összegű törlesztőrészlet szerepel, a bank fenntartja magának a jogot, hogy megváltoztassa a kamatot, ami automatikusan az adós által fizetendő havi részlet változását is maga után vonja.
Nem a Volksbank az egyetlen hazai hitelintézet, melynek üzleti gyakorlatával elégedetlenek az ügyfelek. A Román Kereskedelmi Bank (BCR) ellen mintegy 400 kliens nyújtott be keresetet. A felperesek azt kérték a bukaresti törvényszéktől, hogy függessze fel hiteltörlesztési kötelezettségüket, ameddig az ítélet megszületik, ám ezt a bíróság elutasította. A bank elleni kereset első tárgyalása 2011. október 24-re van kitűzve. Az alperesek bejelentették, hogy fellebbeznek a határozat ellen.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.