Hirdetés

Nem mindenhol esett vissza jelentősen az élelmiszer-forgalom

•  Fotó: Mediafax

Fotó: Mediafax

Nem kell a székelyföldi és partiumi élelmiszer-ipari vállalkozások tömeges csődjétől tartani, úgy tűnik ugyanis, hogy az élelmiszerpiac 10 százalékos zsugorodása mérsékelten érintette hátrányosan a többségében magyarok lakta megyékben működő cégeket. A Krónika által megkeresett vállalkozók szerint ott sem kell elbocsátásoktól tartani, ahol valamelyest visszaesett a forgalom. Bár országos viszonylatban a sörgyártók is bajban vannak, Székelyföldön a sör iránti kereslet terén is emelkedés észlelhető. Mint arról beszámoltunk, a legfrissebb statisztikai adatok szerint az elmúlt egy év alatt 12 százalékkal zsugorodott a romániai sörpiac.

Bíró Blanka

Jánossy Alíz

Végh Balázs

Dénes Emese

2010. augusztus 17., 08:192010. augusztus 17., 08:19

Csökkent az eladás a szotyori Zoemia pékségnél az elmúlt hónapokban. A Sepsiszentgyörgyhöz tartozó faluban működő pékség saját üzleteiben is árulja a termékeit, és Kovászna megye egész területén forgalmazza a kenyeret és péksüteményt, illetve különlegességeit, mint a pityókás házikenyeret. Varza Emese társtulajdonos a Krónikának elmondta, csökkent az eladásuk, a saját üzleteikben az elárusítók beszámolói alapján próbálják megkeresni a visszaesés okait. Egyebek mellett azt tapasztalták, hogy akik eddig két kilogrammos kenyeret vettek, egy idő után már megelégszenek az egy kilogrammossal, pedig a család összetétele nem változott. 

„Sokkal jobban spórolnak az emberek a kenyérrel, már nem dobják el, ha megszárad, hanem a háromnapos kenyeret is megpirítják, vagy bundás kenyeret készítenek belőle” – részletezte Varza Emese. Hozzátette: a Zoemia pékség próbált alkalmazkodni a megváltozott fogyasztói szokásokhoz, így például az egy kilogrammos pityókás házikenyeret is felszeletelik, és két kisebb csomagot készítenek belőle, ugyanakkor 600 grammos kenyeret is sütnek. Korábban Háromszéken csak 2-3 kilogrammos házikenyeret sütöttek.

Nem az országos átlagnak megfelelő tíz százalékkal ugyan, de az Udvarhelyszéken működő Gordon Prod tejfeldolgozó kft.-nél is észlelték az általuk forgalmazott termékek utáni kereslet csökkenését – fejtette ki a Krónikának Magyari Árpád, a vállalat igazgatója. Mint részletezte, az elmúlt évhez képest 3-4 százalékos visszaesést regisztráltak, ezért folyamatosan azon dolgoznak, hogy erősítsék eladásukat, új forgalmazópontokat alakítva ki. Magyari szerint ugyanakkor némileg fellendítené az élelmiszergyártó cégeket, ha a kormány arra kötelezné az áruházakat, hogy az általuk forgalmazott termékek 60–70 százalékát helyi termelőktől szerezzék be.

A gyergyóremetei End-Ibo házicsokoládé-gyár vezetője, Laczkó Endre is a termelés minimális visszaeséséről számolt be. Ez viszont szerinte nem olyan mértékű, hogy bárkit is el kellett volna bocsátani a cégétől. „Hátrányunk, kárunk a kintlévőségekből adódott csupán” – magyarázta Laczkó. Hozzátette: annak érdekében, hogy ne essen vissza a termelés, inkább új piacot, új viszonteladókat próbál keresni termékeinek. Azonban arra is kitért, hogy a viszonteladóknál lévő kintlévőségeinek behajtására pert nyert, és érvényes bírósági végzése van, de sokra nem megy vele, mert az érintetteknek egyszerűen nincs miből kifizetniük a felhalmozott adósságokat.

Válságrezisztens vállalkozások

A válság ellenére sem tapasztalt nagymértékű visszaesést eközben a tésztaféleségeket gyártó szatmárnémeti Hutton vállalat. Hutton Richárd cégigazgató lapunk kérdésére elmondta, tavaly 15, idén 14 százalékos többletet könyvelhetnek el. „Meg vagyok győződve arról, amennyiben nem lenne válság, 30 százalék feletti nyereségről beszélhetnénk, hiszen 2008-ban 60 százalékos profitot termeltünk” – részletezte. Hutton elmondta, termékeik Erdély és a Partium teljes területén kaphatóak, nyereségük pedig a megfelelő marketingnek köszönhető. „Marosvásárhely és Nagyszeben környékén még gyengébben teljesítünk, arrafelé egyelőre nem igazán ismernek minket” – tette hozzá az igazgató, aki szerint az utóbbi időben senkit sem kellett elbocsátaniuk, sőt 4 új munkást alkalmaztak. A szatmári Hutton-termékek az utóbbi 3-4 évben erősödtek meg a piacon, a cégvezető szerint amiatt, hogy a vásárlók megismerték és megszerették a tésztaféléket, másrészt pedig a cég agresszívebb reklámstratégiába kezdett.

„Nincs visszaesés, sőt egy keveset nőtt a termelés az elmúlt évhez viszonyítva” – számolt be Benedek Árpád, a gyergyószentmiklósi Arterimpex Kft. vezetője is. Mint hangsúlyozta, továbbra is töretlen sikernek örvendenek a Benedek címkével ellátott hentesáruk és húskészítmények. Sajnálja viszont, hogy számos ügyfelének üzlete bebukott, bezárt, illetve viszonteladók tűntek el nyomtalanul, azonban, mint fogalmazott: „nincs megállás, az eltűnt üzletek, viszonteladók helyére újakat kell keresni, és megy tovább az élet.” A kintlévőségeket pedig megpróbálja törvényes úton behajtani. Egyébként sikerült szerződést kötnie a Kaufland üzlethálózattal, ezen a héten küldi az áruházlánc boltjaiba az első szállítmányt, illetve újabb ügyfeleket szerzett Bákó, Szeben és Brassó megyében. Mindez többletmunkát jelent, és éppen emiatt a napokban alkalmazott újabb hét személyt, akik a Benedek-termékek kiszállításával foglalkoznak.

A Merkúrnak is jól megy

Hasonlóan pozitív a mérlege a Székelyudvarhelyen bejegyzett s további két Hargita megyei városban, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson szupermarketet működtető Merkúr áruházláncnak. Gönczi Dezső marketingmenedzser a Krónikának elmondta, az elmúlt egy év leforgása alatt nemhogy csökkent volna, egyenes bővült a forgalmuk, a tavalyi év hasonló időszakához képest 18 százalékos növekedést regisztráltak. Mint részletezte, sikerüket egyrészt annak tudják be, hogy idén az első negyedévben nagyobb promóciókat kínáltak a vásárlóknak, ugyanakkor saját kereskedelmi márkájuk, a Góbé-termékek bevezetése is igen nagy népszerűségnek örvend, s az akciókat az üzletlánc reklámújságában is folyamatosan hirdetik. A menedzser ugyanakkor arra is kitért, hogy bár országos viszonylatban a sörgyártók is bajban vannak, náluk a sör iránti kereslet terén is emelkedés észlelhető. Mint arról beszámoltunk, a legfrissebb statisztikai adatok szerint az elmúlt egy év alatt 12 százalékkal zsugorodott a romániai sörpiac.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés