
2010. november 30., 15:442010. november 30., 15:44
„Az RMDSZ álláspontja szerint a gyereknevelési támogatás időtartama továbbra is két év kell hogy legyen” – szögezte le Kelemen Hunor kulturális és örökségvédelmi miniszter. Szerinte a munkaügyi minisztérium által javasolt törvénymódosítást alaposan át kell nézni, és alternatív megoldásokat kell találni. „Lehetőséget kell találni arra, hogy a gyereknevelési támogatás átruházható legyen az apára vagy a nagyszülőkre, mert biztosítani kell a lehetőséget azon kismamák számára is, akik hamarabb szeretnének visszatérni munkahelyükre.
A gyerek fejlődése szempontjából nagyon fontos, hogy az első két évet családi környezetben töltse. Az RMDSZ-nek az az álláspontja, hogy a gyes időtartamának nem kell csökkennie. Amennyiben a minisztérium úgy látja, hogy megszorító, spórolási intézkedésekre van szükség, akkor beszélhetünk arról, hogy töröljék el a jelenlegi, a fizetés 85 százalékát biztosító gyest, és állapítsunk meg egy felső határértéket, egy fix összeget, erről egyeztethetünk” – részletezte Kelemen Hunor. Hozzátette, a koalíciós egyeztetések során mindenképpen terítékre kerül ez a kérdés, addigra az RMDSZ szakemberei is összeállítanak egy törvénymódosítási javaslatot, amely az említett feltételeket tartalmazza. „A Demokrata-Liberális Párt Ioan Botiş munkaügyi minisztert bízta meg ezzel a törvénymódosítással, ez azonban nem a végleges változat. A koalíciós egyeztetések során megvitatjuk az RMDSZ álláspontját és a függetlenekét (UNPR) is” – összegzett Kelemen Hunor.
Hasonlóképpen bírálta a kezdeményezést Édler András háromszéki RMDSZ-es képviselő is, aki szerint szűklátókörűségre vall a munkaügyi miniszter azon törekvése, hogy a gyermeknevelési szabadságot a felére csökkentse. „Lehet ugyanis, hogy rövid távon sikerül ilyen módon megspórolni néhány lejt a költségvetés számára, de hosszú távon mindenképp visszaüt ez az intézkedés.
Jelenleg ugyanis Románia nem rendelkezik azzal a szükséges infrastruktúrával (bölcsődék, tanúsítvánnyal rendelkező nevelőnők), amelyre a szülő 1 éves kora után nyugodt szívvel rábízhatná a gyereket, s ebből adódóan egy ilyen intézkedés a gyermekvállalási kedvet csökkenti, ami Románia lakosságának további elöregedését eredményezi” – fogalmazott lapunkhoz eljuttatott közleményében a képviselő, aki egyetért azonban azzal, hogy a kismamák eldönthessék, támogatás ellenében visszatérnek-e dolgozni, vagy a két év leteltéig inkább otthon maradnak gyermekükkel. „Úgy gondolom, hogy az RMDSZ álláspontja is egyértelmű, hiszen többször is elmondtuk már, hogy több megszorító intézkedést nem fogunk támogatni” – öszszegzett Édler András.
Élesen bírálta eközben pártja kezdeményezését Raluca Turcan képviselő is, aki egyben a PDL alelnöke. Mint hangsúlyozta, az alakulat legközelebbi vezetőségi ülésén szorgalmazni fogja, hogy a gyermeknevelési támogatás továbbra is 600 és 3400 lej között mozogjon, s a kismamáknak járó szabadság ezentúl is két év legyen. Turcan szerint ugyanakkor lehetne azzal bátorítani a munkába való idő előtti visszatérést, hogy a munkába álló kismamák állami támogatásban is részesülnek. Édlerhez hasonlóan a demokrata-liberális képviselő leszögezte, a következő 2-3 évben bölcsődéket kellene állami támogatással, valamint a helyi hatóságok bevonásával építeni, illetve mielőbb tisztázni kellene a nevelők jogállását is.
„Óriási tévedésnek” nevezte tegnap a kormány kezdeményezését Victor Ponta, a legnagyobb ellenzéki alakulat, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke is. Mint hangsúlyozta, szerinte azonban a társadalom reakciója ki fogja javítani ezt a tévedést.
Minerva Boitan nemzeti liberális párti szenátor is élesen bírálta a munkaügyi minisztérium tervezetét, s egyúttal arra kérte a kismamákat, hogy levélben jelezzék neki elégedetlenségeiket, hogy azokat továbbítani tudja az illetékesek felé.
Eközben az egyik legnagyobb közösségi portálon civil kezdeményezés indult a gyermeknevelési szabadság és segély jelenlegi formában történő megtartása mellett Tisztelet az anyáknak és a gyermekeknek: a támogatás legyen a jövedelem 85 százaléka, a gyermeknevelési szabadság pedig tartson két évig címmel. „Románia nem lábal ki a válságból a gyermeknevelési támogatásokból megtakarított pénzösszegekkel, hanem még mélyebbre süllyed! Az állam nemhogy nem segít, hanem mellőz és megaláz” Megengedjük?” – áll a felhívásban, amelyhez lapzártánkig közel 30 ezren csatlakoztak.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.