Hirdetés

Nekihajtott az autóipar a botrányos gépjárműadónak

gépjárműadó, autóvezetés

Van kiút? Igazságosabb gépjármű-adóztatást követel az autóipar

Fotó: Orbán Orsolya

Hiba a szén-dioxid-kibocsátás kivezetése a gépjárműadó új számítási képletéből; azok, akik kidolgozták, „nem jártak iskolába”, miközben a „szerző” továbbra is ismeretlen – jelentette ki a Romániai Autógyártók és -importőrök Szövetségének (APIA) elnöke. Dan Vardie azt is közölte, hogy tiltakozásul petíciót indítottak a gépjárműadó számítási módja ellen.

Páva Adorján

2026. január 23., 20:212026. január 23., 20:21

„Remélem, mellettünk állnak abban a kezdeményezésben, amelyet elindítunk, nevezetesen egy petíciót, amelynek célja, hogy az embereket tiltakozásra ösztönözze ez ellen az éves gépjárműadó ellen. Itt még egyszer be fogjuk bizonyítani, hogy ez az adó mind műszaki, mind tudományos szempontból hibás” – szögezte le csütörtökön az autóipari szakember. Aki indulatosan folytatta.

Idézet
Más szóval, akik kidolgozták, nem jártak iskolába. Ez önmagában nem probléma, mindenki maga választ az életben, de nem értem, miért engedhetik meg maguknak azok, akik nem jártak iskolába, hogy Romániában törvényeket alkossanak.

Mindeddig a szerző ismeretlen. Tudomásom szerint egyetlen újságírónak sem sikerült beszélnie az adott képlet szerzőjével” – mondta az Agerpres hírügynökség szerint Vardie.

Hirdetés

Emlékeztetett: az APIA rendeltetése az, hogy az állami hatóságok műszaki tanácsadója legyen, és segítsen nekik megérteni, hogyan működik ez az iparág, valamint mik a piac igényei: milyen megoldások illeszkednek, melyek nem, és különösen az, hogy mi a helyzet az Európai Unió más országaiban.

A jogszabálytervezet kidolgozása során megállapítást nyert: Európában az autók megadóztatása nem egységes képlet alapján történik, a közös nevező azonban a „szennyező fizet” elv.

„Az egész Európai Unióban minden adóztatási forma közös nevezője a »szennyező fizet« elv. Minél többet szennyez az autód, annál több adót fizetsz. Egy másik elv, amely egész Európában megjelenik, a gépjármű kora, nem pedig az Euro-szabvány. Ez a jelenlegi, a kormány által javasolt képlet első súlyos műszaki hibája” – állapította meg.

„Még egyszer elmondom, mert ez nem nagy mérnöki tudomány, nem »rakétatudományról« beszélünk. Ezek az Euro-szabványok elsősorban a szennyezésre vonatkoznak, nem a szén-dioxidra. A CO₂, amint tudják, az üvegházhatású gázok kategóriájába tartozik, tehát megvan a maga megnevezése, ezért nem lehet mindig egy kalap alá venni a szennyezéssel. Európa egy szabványrendszer mellett döntött, és ezek a szabványok több éven át érvényesek. E szabványokon belül technikai fejlődés ment végbe. Az Euro 6 a legutóbbi és a leghosszabb, A, B, C, D, E és F alosztályokkal” – ismertette Dan Vardie.

Aki szerint a szén-dioxid-kibocsátás képletből való kizárása „minden tudományos érv és az európai jogszabályok szempontjából hiba, elfogadhatatlan, elképzelhetetlen”.

Az APIA csütörtökön indította el a 2026-os gépjárműadó módosítását célzó petíciót, egy igazságosabb adóztatás érdekében. A kezdeményezés műszaki kritériumokon és bevált európai gyakorlatokon alapul, tekintettel a jelenlegi adórendszer által generált számos anomáliára és igazságtalan hatásra.

A romániai autógyártók és -importőrök úgy vélik, hogy az új képlet, amelyet 2026 januárjától vezetnek be, kizárólag a hengerűrtartalom és az Euro-norma alapján számítja ki a gépjárműadót, teljes mértékben figyelmen kívül hagyva más alapvető tényezőket:

  • a CO₂-kibocsátást,
  • a gyártás évét
  • és az újonnan bevezetett „zöld” technológiákat.

Új, modern, alacsony kibocsátású autók súlyosabban adóznak, mint régi, jobban szennyező és kevésbé biztonságos járművek, ellentétben az európai „szennyező fizet” elvvel

– hangsúlyozza az ágazati szövetség. Az 1994-ben létrehozott, 1996 óta az Autógyártók Világszervezetének (OICA) tagjaként működő APIA képviselői rámutatnak, hogy a szervezet honlapján elérhető űrlap kitöltésével az állampolgárok közvetlenül jelezhetik a hatóságok felé a jelenlegi gépjárműadó-képlet felülvizsgálatának szükségességét. Ezt követően az egyesület hivatalosan továbbítja a nyilvános konzultáció eredményeit a kormány és a pénzügyminisztérium felé.

Amint arról beszámoltunk, a január elsején életbe lépett helyi adóemelések egyik leglátványosabb, egyúttal leghevesebben vitatott eleme az autóadó újraszámítása lett. Sok tulajdonos többszörös, óriási nagyságrendű ugrással szembesült,

ráadásul a sokkoló változás éppen a modern, az eddig hatóságilag is „ajnározott” hibrid autók tulajdonosait érinti a legfájóbban.

Az év első napjainak tapasztalatai szerint az új logika több helyen szembemegy a meghirdetett „szennyező fizet” elvvel: a korszerűbb, alacsonyabb kibocsátású járművek autóadója – egy utólagos módosítás miatt – sok esetben jóval magasabb lett, mint a régi, kifejezetten szennyező gépkocsiké.

A drágítások országos szinten közfelháborodást okoztak. Sepsiszentgyörgyön utcára is vonultak az elégedetlen lakosok, mire Antal Árpád polgármester – egyes hangok szerint veszélyes precedenst teremtve – visszavonulót fújt: bejelentette, hogy átdolgozzák az adópolitikát, „visszatekerik” az összegeket, a különbözetet pedig visszaadják azoknak, akik már kifizették az eredetileg közölt adókat.

korábban írtuk

Antal Árpád visszavonulót fúj: átdolgozzák az adópolitikát, a különbözetet visszaadják
Antal Árpád visszavonulót fúj: átdolgozzák az adópolitikát, a különbözetet visszaadják

Újragondoljuk és átdolgozzuk az adópolitikát – jelentette be csütörtökön Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, aki szerint így okafogyottá vált a napokban belebegtetett népszavazás kiírása.

korábban írtuk

„Büntetik” a hibrideseket: mégis hogyan sokszorozódhatott meg az autóadó?
„Büntetik” a hibrideseket: mégis hogyan sokszorozódhatott meg az autóadó?

A január elsején életbe lépett helyi adóemelések egyik leglátványosabb, egyúttal leghevesebben vitatott eleme az autóadó újraszámítása lett. Sok tulajdonos többszörös, óriási nagyságrendű ugrással szembesült.

korábban írtuk

Elkerekedett a polgárok szeme, amikor az első adófizetési napon a pénztárhoz járultak
Elkerekedett a polgárok szeme, amikor az első adófizetési napon a pénztárhoz járultak

Országszerte megnyíltak hétfőn a polgármesteri hivatalok adó- és illetékosztályai, ahol a polgárok kifizethetik az ettől az évtől sok esetben a duplájára, sőt a háromszorosára emelkedett helyi adóikat.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
Hirdetés
Hirdetés