
Fotó: Archív
2010. augusztus 11., 09:302010. augusztus 11., 09:30
Akkor Ludescher István megbízott RMDSZ-es polgármester úgy nyilatkozott, hogy ennek a határozatnak amúgy sem lenne gyakorlati haszna, csak mintegy helyettesíteni fogja a meghiúsult népszavazást. Mint részletezte, a referendum eredményei helyett a közgyűlés határozatát terjesztenék a parlament elé, hogy az törvényben tiltsa meg a ciántechnológia alkalmazását Románia egész területén. A tegnapi tanácsülést követően a megbízott polgármester arra a kérdésünkre, hogy mikor kerül mégis napirendre a szóban forgó döntés, azt felelte, a népszavazás rendkívül gyenge eredményének fényében nem tartja valószínűnek, hogy a közeljövőben az önkormányzati képviselők közül bárki is előterjeszti majd ezt a javaslatot.
Mint arról beszámoltunk, július 25-én helyi népszavazást tartottak Nagybányán. A polgároknak a ciántechnológia alkalmazásának betiltásáról, illetve az ólom előállításának megszüntetéséről kellett dönteniük. A részvételi arány megdöbbentően alacsony volt, így érvénytelennek nyilvánították azt. A szavazóképes polgároknak mindössze 12,67 százaléka ment el voksolni, döntő többségük azonban a két eljárás betiltása mellett szavazott, ezért is merült fel, hogy a referendumot a tanácsi határozat váltsa ki. Mivel ezt a lépést a közgyűlés nem tette meg, nem lehet tudni, mennyi ideig lehet még megakadályozni, hogy a Mihail Prohorov orosz milliárdos érdekeltségébe tartozó Romaltyn Mining elkezdje a kitermelést a Zazar-parti városban.
A helyi önkormányzat áprilisban hozott döntése értelmében az új térségi városrendezési terv elfogadásáig a nagybányai polgármesteri hivatal a Romaltyn Mining bányavállalat környékén lévő területeken semmilyen építkezési engedélyt nem bocsáthat ki. Így a városatyák, ha ideiglenesen is, de egyelőre megakadályozták a munkálatok elkezdését. Ludescher István megbízott polgármester szerint azonban csak késleltetni lehet ezen engedélyek kibocsátását, hiszen egy helyi tanácsdöntés nem írhatja felül az ország törvényeit.
A Polyus Gold aranykitermelő óriás nagybányai leányvállalata egyébként több tíz millió eurós beruházással kívánja feldolgozni az elmúlt évtizedekben a kitermelés nyomán felgyűlt aranyat és ezüstöt egy Nagybánya közeli zagytározóból, és ehhez mintegy három évre lenne szüksége. A városatyák azonban kifogásolják, hogy a helyi zagyon kívül az oroszok külföldről is a Zazar-parti városba szállítanának nyerskőzetet, amiből ugyancsak cianidos módszerrel nyernék ki a nemesfémet. Ugyanakkor a ziarmm.ro honlap birtokába jutott dokumentumok is arra mutatnak rá, hogy a Romaltyn Mining hosszú távra tervez Nagybányán: a tevékenység beindításához szükséges integrált környezetvédelmi engedélyt korlátlan időszakra kérvényezik.
Egy 2007 szeptemberében elkészített jelentésben ugyanakkor a bányatársaság képviselői elismerik, hogy a kifolyó szennyvizek ciánt fognak tartalmazni, így szennyezik majd a környezetet, azonban hozzáteszik, hogy a szennyezés mértéke nem haladja meg az európai uniós törvénykezésben megszabott maximális szintet.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.