
Fotó: Mediafax
2010. december 15., 08:532010. december 15., 08:53
Ezért volt szükség arra, hogy a jövő évi fizetéseket külön jogszabályban határozzák meg. Mint ebből kiderül, az előzetes ígéretekkel ellentétben a közalkalmazottak nem fogják visszakapni teljes egészében a megszorító intézkedések júliusi bevezetésekor elveszített összegeiket. Mint ismeretes, a közszférában dolgozók fizetéséből a kormány júliustól 25 százalékot faragott le, ám az akkori bejelentések szerint ezeket az összegeket az érintettek januártól visszakapták volna.
A mostani gazdasági lehetőségek azonban Emil Boc kormányfő elmondása szerint januártól csak 15 százalékos béremelést tesznek lehetővé, s ezt sem a júniusi, hanem az októberi bérszintre alkalmazzák. Boc parlamenti felszólalásában arról is értekezett, hogy miközben a 2010-es év a megszorításoké volt, 2011 már a fejlődésé, a gazdasági növekedésé, illetve az állam strukturális reformjainak a konszolidálásáé lesz.
Mint részletezte, a jövő évi költségvetés 1,52 százalékos gazdasági növekedéssel számol, ami pedig majd lehetővé fogja tenni, hogy 2012-ben már „egészséges” bér- és nyugdíjemelésekre is sor kerüljön. „Nem akarunk illúziókat táplálni. Azért álltunk most ki a parlament elé, hogy tisztán elmondjuk, mi az, amit ma meg lehet tenni Romániában, hogy előkészítsük a gazdasági növekedést, a strukturális reformok konszolidálását, illetve hogy elég erőforrásunk legyen a fejlesztésekhez, valamint az új munkahelyek teremtéséhez” – hangsúlyozta a miniszterelnök. Hozzátette: még ilyen körülmények között is 4,4 százalékos költségvetési hiányra kell számítani.
Az ellenzék egyébként a tegnapi nap folyamán nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy kormányellenes bizalmatlansági indítványt nyújt be, azonban a késő délutáni órákig erre nem került sor. Ha az ellenzék él ebbéli jogával, akkor a bizalmatlansági indítvány szövegét ma fogják ismertetni a parlamentben, míg az indítvány megvitatására és az arról történő szavazásra várhatóan december 20-án kerül majd sor.
Csütörtöktől rajtol és vasárnapig tart a 2011-es évi állami és társadalombiztosítási költségvetés bizottsági vitája a parlament két házában – döntött a képviselőház és a szenátus plénuma. A honatyák máig nyújthatják be módosító indítványaikat. Az elfogadott menetrend értelmében csütörtökön a szakbizottságok tárgyalnak a büdzsétervezetről, míg péntektől vasárnapig a két ház költségvetési-pénzügyi bizottsága együttes ülés keretében folytatja a parlamenti vitát.
December 20-án, hétfőn pedig már a szenátus és a képviselőház együttes ülésén vitatják meg a büdzsé tervezetét. Mint arról beszámoltunk, a kormány a költségvetés tervezetének elfogadását követően azt kérte a parlamenttől, hogy gyorsított eljárás keretében vitassa meg és fogadja el a jövő évi büdzsét. Emil Boc egyébként derűlátó, szerinte a kormánykoalícióban megvan a politikai akarat arra, hogy a parlament még idén elfogadja a 2011-es költségvetést.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.