2011. január 24., 09:422011. január 24., 09:42
Többórás alakuló ülés eredményeként 48 gazda belépésével jött létre január 21-én Székelykeresztúron a Küküllő-Keresztúr Tejfeldolgozó és -Értékesítő Szövetkezet. A megyei önkormányzat és a Hargita Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesülete által kezdeményezett Küküllő-Keresztúr Tejfeldolgozó és Értékesítő Szövetkezet megalakulását közel féléves egyeztetés előzte meg. A szövetkezet célja a tejbegyűjtés, feldolgozás és értékesítés, ugyanakkor a tejtermelő gazdák összefogása és hatékony piacstratégia kialakítása, árszabályozás révén a mindenkori felvásárló és termelő közötti érdekellentét felszámolása. Az alakuló ülésen megválasztották azt a hét vezetőségi tagot, aki a térség gazdáit fogja képviselni a szövetkezetben. További két tagot a befektetők részéről fognak beválasztani abban az esetben, ha nem sikerül elég tejtermelő gazdát bevonni a szövetkezetbe, hogy az általuk befizetett kezdőtőke elég legyen az ősszel bezárt székelykeresztúri tejgyár megvásárlására. A tejgyár értéke 450 000 euró plusz áfa, amelyet a megyei tanács képviselője és a gazdák megbízottjai alkudtak ki a bukaresti tulajdonossal.
A kívánatos az lenne, hogy a szövetkezet teljesen gazdatulajdonban lenne, de ha ez nem lehetséges, a gazdák mindenképpen 51 százalékát fogják birtokolni a szövetkezet vagyonrészeinek, így biztosítva azt, hogy a szövetkezet a gazdák érdekében működjék, hangsúlyozták a kezdeményezők.
A gyűlésen jelen lévő 48 gazda 516 tehénnel, mintegy 500 juhval állt be a szövetkezetbe, kifizetve a darabszám utáni hozzájárulást is. Voltak olyanok is, akiknek ugyan nincs állatuk, de kifizették a belépéshez szükséges vagyonrészt. Ők majd az évi nyereségből részesednek. A tejtermelő gazdák havonta megkapják a leadott tejmennyiség után járó összeget, amit a közgyűlés hagy jóvá, valamint év végén a nyereségből járó részt.
A belépéshez legkevesebb 3 tehén vagy 48 juh, vagy az ezeknek megfelelő vagyonrész három részletben való befizetése szükséges. Tehenenként 800 lej, juhonként 50 lej egy részvénycsomag. Az egyesület nyitva áll a háromnál kevesebb tehénnel rendelkező gazdák előtt is, például három egytehenes gazda egymással társulva léphet be. A kezdeményezők szerint még egyszer annyi vagyonrészre volna szükség, mint amennyi begyűlt az alakuló ülésen, ahhoz, hogy a többségi gazdatulajdon biztosítva legyen. A befizetett vagyonrésztől függetlenül minden gazda egy szavazati joggal fog rendelkezni a szövetkezet közgyűlésén. A társuló gazdák a vagyonrészüket három részletben kell hogy befizessék, és ugyancsak három részletben kell kifizesse a szövetkezet a tejfeldolgozó üzem ellenértékét is egy éven belül. Jelentős segítség a gazdák számára, hogy Hargita Megye Tanácsa és a kezdeményező bizottság képviselői elérték, hogy a tulajdonos az első részlet kifizetése után átadja a tejgyár kulcsait, és elindulhat a tej begyűjtése, feldolgozása és a termékek értékesítése, amely jelentősen megkönnyítheti a még törlesztendő részletek kifizetését.
A tejgyár beindulását követően a tehenenként 800 és juhonként 50 lejt kifizető gazdáktól 1, akár 1,5 lejért fogja felvásárolni a tejet a szövetkezet, míg a nem társuló gazdáktól piaci áron. A szövetkezetbe belépő gazdák a beíratott tehenek számának megfelelő mennyiségű tejet adhatnak majd be kedvezményes áron. Ha egy gazdának több állata is van, mint amennyivel betársult, értékesíteni tudja a különbözetet is, de csak piaci áron. A gazdák illetve más befektetők január 31-éig léphetnek be a szövetkezetbe, melynek tagja Sófalvi László, a Hargita Megye Tanácsa alelnöke is.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.