
Fotó: Bone Ewald
2011. január 13., 09:212011. január 13., 09:21
Az infláció növekedéséhez főként az áfaemelés, valamint bizonyos élelmiszerek, az üzemanyagok, a dohányáru és a szolgáltatások járultak hozzá. 2010 sorban a negyedik év, amelyben a Román Nemzeti Bank (BNR) nem tudta tartani az inflációs célt, amely tavaly 3,5 százalék, plusz-mínusz 1 százalék volt. 2009-ben az éves infláció 4,74 százalékos volt, abban az évben a jegybank inflációs célkitűzése 2,5–4,5 százalék volt.
Tavaly egyébként a dohány 26,34 százalékos, illetve az üzemanyagok 15,38 százalékos drágulása járult hozzá a legnagyobb mértékben a fogyasztóiár-index növekedéséhez. Az üzemanyaggyártók szerint a fogyasztói árakat főként a kőolaj világpiaci ára, valamint a lej-dollár árfolyam befolyásolja. A kőolaj hordónkénti ára egyébként, miután 2008 nyarán elérte a 147 dolláros rekordszintet, az év végére 33 dollárra zuhant. 2009 elején a New York-i referenciaár mintegy 40 dollár volt, 2010 elejére azonban 80 dollárra nőtt. Jelenleg mintegy 91 dollár a kőolaj hordónkénti ára a világpiacon.
Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank vezetője azonban még novemberben kijelentette, a romániai piacon az üzemanyagok ára nem úgy alakul, ahogyan azt a vonatkozó tényezőknek befolyásolniuk kellene, a jegybank pedig nem érti, milyen mechanizmusok állnak az üzemanyaggyártók által bejelentett drágulások mögött. Emil Boc miniszterelnök pedig hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a kormány a piacgazdaságra jellemző ellenintézkedéseket hozhat, például különadókat vethet ki azokra az üzemanyaggyártókra, amelyek gyorsan és indokolatlanul emelik az üzemanyagok árát.
A kormányfő elmondta, kérte a versenytanácsot, hogy ellenőrizze: létezik-e monopóliumhelyzet az üzemanyagpiacon, egyben felkérte az Országos Adóhatóságot (ANAF), hogy ellenőrizze az üzemanyaggyártók profitját.
Az elmúlt évben a statisztikai hivatal által közzétett adatok értelmében a tojáson kívül minden élelmiszer drágult, a legnagyobb mértékben a burgonya. Több mint 10 százalékkal drágultak a zöldségek és zöldségkonzervek (22,48 százalék), a friss gyümölcsök (18 százalék), az olaj (21 százalék) és a méz (10,3 százalék). Az élelmiszereken kívül jelentősen drágult 2010-ben a hőenergia, amelynek ára 12 százalékkal emelkedett. A szolgáltatások közül 15,85 százalékkal drágultak a víz-, szennyvíz- és köztisztasági szolgáltatások, 15 százalékkal az egyéb szolgáltatások és 14 százalékkal a vasúti közlekedés.
Mint arról beszámoltunk, tavaly a központi bank többször is módosította inflációs előrejelzéseit, miután a kormány júliusban 19 százalékról 24 százalékra emelte az áfát. Mugur Isărescu, a nemzeti bank vezetője novemberben kijelentette, hogy a bank számításai szerint az áfaemelés az év végéig 2,4 százalékponttal emelheti az inflációt. Az infláció az egyik olyan feltétel, amely szerepel a Nemzetközi Valutaalap által koordinált 20 milliárd eurós hitelegyezményben. Az infláció ugyanakkor az egyik olyan konvergenciafeltétel, amelyet Romániának teljesítenie kell az eurózónához való csatlakozás érdekében.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.