
2010. december 17., 08:532010. december 17., 08:53
A sztrájkot a Hargita Megyei Nyugdíjasok Érdekvédelmi Szövetsége szervezte, és közel kétszáz nyugdíjas vett részt. Mint arról lapunkban beszámoltunk, a Boc-kabinet januártól arra kötelezi a 740 lejnél magasabb nyugdíjjal rendelkezőket, hogy fizessenek 5,5 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást – miközben mostanáig egyetlen nyugdíj sem volt járulékköteles.
Máthé Rudolf, a Hargita Megyei Nyugdíjasok Érdekvédelmi Szövetségének elnöke elmondta, nem értenek egyet a kormány politikájával főként most, az ünnepek közeledtével, és a téli számlák idején. „Szégyelljék magukat! Mi miből éljünk meg? Jönnek az ünnepek, és a nyugdíjasok veszik fel a kölcsönöket, adják el a javaikat, hogy valahogy megéljenek” – adott hangot elégedetlenségének a szervezet elnöke.
| Bizalmi szavazással szembesül a kormány, miután az ellenzék bizalmatlansági indítványt nyújtott be, és amelynek vitájára a jövő hét elején kerül sor – jelentették be csütörtökön a parlamentben. Mint arról beszámoltunk, a Boc-kabinet felelősségvállalással terjesztette a törvényhozás elé a közalkalmazottak egységes bérezésére vonatkozó törvénycsomagot, illetve a közszférában dolgozók 2011-es évi bérezését szabályozó jogszabálytervezetet, ami azt jelenti, hogy a jogszabályról nem rendeznek parlamenti vitát, az ellenzék azonban bizalmatlansági indítványt nyújthat be a kormány ellen. Az ellenzék élt is ezzel a lehetőséggel. Csütörtökön felolvasták a parlamentben az első bizalmatlansági indítványt, amelyet várhatóan egy második is követ. |
Hozzátette, a Hargita megyei 113 ezer nyugdíjas 60 százalékának jelent megterhelést az 5,5 százalék befizetése. Az egészségügyi hozzájárulás mellett a nyugdíjkorhatár megemelése ellen is tiltakoztak a jelenlévők.
„Nem vagyok megelégedve a nyugdíjrendszerrel, mert még annyit sem kapunk, ami elég lenne a megélhetéshez. Nem voltam gyermeknevelési szabadságon, három váltásban 34 évet dolgoztam, és most nem képesek arra, hogy adjanak egy rendes nyugdíjat” – érvelt egy tüntető. Sok nyugdíjas azt is sérelmezte, hogy a fiataloknak sem biztosít élhető körülményeket a kormány, hiszen többen külföldön próbálnak szerencsét.
„A gyerekeimnek más országba kell menniük egy darab kenyérért, hát szégyen” – fogalmazott egy nyugdíjas hölgy. A sztrájkolók között többen is úgy nyilatkoztak, hogy az RMDSZ elárulta őket.
Mint hangsúlyozták, egyre inkább az az érzésük, hogy csupán addig van rájuk, egyszerű nyugdíjasokra szükség, amíg hatalomhoz juttatják a jelölteket, akik ezt követően megfeledkeznek róluk.
A tüntető nyugdíjasok által aláírt, követeléseiket és sérelmeiket tartalmazó kérvényt eljuttatták Ladányi László Zsolt prefektushoz, aki faxon továbbította a petíciót Bukarestbe, és megígérte az érdekvédelmi szövetség elnökének, mihamarabb válaszolnak a kéréseikre.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.