2011. január 07., 10:302011. január 07., 10:30
A több mint negyvenéves múltra viszszatekintő kézdivásárhelyi üzemnek korábban nagyon sok külföldi megrendelése volt, de néhány éve a bérmunkáltatók kedvezőbb feltételeket keresve az olcsóbb vidékekre, elsősorban Kínába vándoroltak. Ezek a partnerek kezdtek az év végén visszatérni, hiszen Kínában megemelkedett a nyersanyag ára, így a több negatív tényező: a magasabb árak, a nagy távolság és a nem mindig kifogástalan minőség arra késztette a nyugat-európai megrendelőket, hogy visszatérjenek korábbi üzlettársukhoz. A Secuiana egyre többet dolgozik exportra, és ez segít abban, hogy kilábaljanak a válságból, magyarázta Dobra László. Az elmúlt időszakban negyven munkást alkalmaztak, így a kézdivásárhelyi gyárban jelenleg 220-an dolgoznak és naponta 1400 nadrágot varrnak. A javuló tendencia jele az is, hogy sikerült újraindítani a tavaly megrendelés hiányában bezárt berecki leányvállalatot. A lohnrendszerben dolgozó berecki Seconf jelenleg 80 alkalmazottat foglalkoztat. A berecki gyár 1994-ben alakult, 2007-ben volt a legjobb időszaka, akkor naponta 2500 női és férfinadrágot varrtak, majd tavaly 150 alkalmazottól voltak kénytelenek megválni, és bezárták a kapukat.
Dobra elmondta, a Secuiana is megérezte a válságot, a belföldi eladásai 2009-ben 15-18 százalékkal estek vissza, viszont tavaly legalább a csökkenést sikerült megállítani. A gyár az elmúlt évben beindította a virtuális katalógust is, az internetes eladás azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Dobra szerint a készruhát az emberek szeretik felpróbálni, mielőtt megvásárolják, ezért inkább az üzletben keresik a megfelelő nadrágot. Így saját üzlethálózatukon keresztül tudták szinten tartani a belföldi eladást, mondta az igazgató, aki abban reménykedik, hogy ebben az évben sikerül visszacsábítani a régebbi külföldi megrendelőik többségét, és a gyár forgalma ezzel elérheti a 2009-es szintet. Tavalyelőtt ugyanis évi 25 millió lej volt a forgalmuk, ami 2010-ben mintegy 15 százalékkal esett viszsza. A Secuiana ugyanakkor nem adta fel a tervét, hogy Egyiptomban indítson gyártósort. Korábban egy kairói céggel tervezték a vegyesvállalat létrehozását, azonban az egyiptomi partnerrel végül nem jutottak megállapodásra. A Secuiana így önállóan, 100 százalékos saját tulajdonnal próbálja a vámszabad övezetben létrehozni a gyártósorát. Jelenleg azt vizsgálják, hogy megvásárolnak egy épületet vagy építenek egy új csarnokot. Egyiptomban jelenleg olyan feltételek vannak, mint Romániában húsz esztendővel ezelőtt: a fizetések a romániai bérek 45 százalékát teszik ki, az energia ára a hazai díjszabás 30 százaléka. Egyiptom vámmentességet szavatoló egyezményt írt alá az EU-val. A Secuiana a jelenleg használaton kívül levő gépparkját telepítené az afrikai országba, ezekkel napi ezer nadrágot tudnak előállítani.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.