
Fotó: Mediafax
2011. január 17., 08:452011. január 17., 08:45
A civil akciók szervezői szerint az elmúlt időszakban indokolatlanul magasra szöktek az üzemanyagárak, ezt lehetne meglátásuk szerint széleskörű összefogással viszszafordítani. „Január 17, 18 és 19-én fogjunk össze, hogy lássák a milliárdos benzinkutak, milyen, amikor pénzt veszítenek” – áll az egyik népszerű közösségi oldalon is terjedő felhívásban, amelyben arra kérik az érintetteket, hogy ezen a három napon ne tankoljanak, hátha ennek köszönhetően csökken majd az üzemanyagok ára. „Emlékezzetek 1989 december 21–22-ére, amikor hasonló módon cselekedtünk, és meglett az eredménye” – mutatnak rá a kezdeményezők.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, az elmúlt időszakban több városban is szerveztek a sofőrök tiltakozó megmozdulásokat. Volt, ahol fémpénzekkel fizettek a megvásárolt üzemanyag-mennyiségért, így lassítva a forgalmat a töltőállomásokon, máshol pedig utcai tiltakozó akciók voltak. A hét végén a gyulafehérvári gépkocsivezetők szintén interneten terjedő felhívásnak eleget téve „szállták meg” a város szinte valamennyi benzinkútját. Itt hihetetlenül kis mennyiségű üzemanyagot tankoltak, amiért többnyire egybanis fémpénzekkel fizettek.
Egyik fiatal például 0,12 liter benzint vett, aminek ellenértéke 61 bani volt. Aradon is mintegy ötven sofőr szervezett tiltakozó akciót: péntekről szombatra virradóra közel két órán át akadályozták az egyik benzinkút működését azzal, hogy szintén kismennyiségű üzemanyagot tankoltak, s aprópénzzel fizettek. „Oda jutottunk, hogy a romániai lakosság számára luxuscikk lett a benzin és a gázolaj. A mi fizetéseinkből nem tudjuk megengedni magunknak, hogy feltankoljuk gépkocsijainkat. Nem értjük, miért nőnek folyamatosan az üzemanyagárak, amikor a fizetéseink egyre kisebbek” – fogalmazta meg az egyik tiltakozó. Egyik-másik résztvevő eközben arról számolt be, hogy meglepte, mennyire nem háborodtak fel az akció láttán a töltőállomás alkalmazottai. „De tulajdonképpen nem is az ő hibájuk, hogy megdrágult az üzemanyag” – összegzett.
Az államkasszába folyik be az üzemanyag árának a 70 százaléka, ami 12 milliárd eurót tesz ki, miközben a gyártóknak alig 30 százalék jut – jelentette ki tegnap az egyik kereskedelmi tévéadónak nyilatkozva Ioan Cezar Corâci, az UGIR-1903 munkáltatói szövetség elnöke. Szerinte ez az egyik fő oka annak, hogy nem csökken az üzemanyagok ára.
Mint hangsúlyozta, a Boc-kabinetnek fontolóra kellene vennie az árak csökkentését, legalább az áfakulcsból le kellene faragnia, hogy ily módon alacsonyabbak legyenek az árak, s bővüljön a töltőállomások forgalma. „Tévedés a gyártókra fogni az áremelést. Nem ők tartják magasan az árakat, hanem az állam, amelynek a befolyó összegek 70 százaléka jut” – hívta fel a figyelmet a munkáltatói szövetség elnöke.
A statisztikai adatok szerint egyébként 2008-ban a kőolaj tonnánkénti tőzsdei ára 140 lej volt, ekkor a romániai kutaknál átlag 4,8 lejért lehetett literenként tankolni. Mára a kőolaj tőzsdei ára közel 50 százalékkal lett alacsonyabb, miközben a benzin és a gázolaj ára egyaránt meghaladta az 5 lejt. Azonban még mindig olcsóbb itt az üzemanyag az európai uniós átlagnál, míg a tagállamok átlaga decemberben literenként 1,42 euró, addig a romániai 1,14 euró volt.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.