Hirdetés

Kampánylufi a kormány gazdaságélénkítési terve: százmilliárd eurót fordítana stratégiai fejlesztésekre Bukarest

Koprodukció. A gazdaságélénkítő program kidolgozásában a kormány tagjain kívül Klaus Iohannis államfő is kivette a részét •  Fotó: Presidency.ro

Koprodukció. A gazdaságélénkítő program kidolgozásában a kormány tagjain kívül Klaus Iohannis államfő is kivette a részét

Fotó: Presidency.ro

Marketingfogásnak, a választások előtti üres ígérgetésnek tartja a bukaresti kormány befektetési és gazdaságfellendítési tervét a Krónikának nyilatkozó szakember, aki szerint ugyan jól hangzik, hogy a lakossági fogyasztás helyett a befektetésekre alapoznák a gazdasági fellendítést, ám az nem derül ki, hogy honnan teremtik elő a szükséges forrásokat.

Krónika

2020. július 01., 19:002020. július 01., 19:00

2020. július 01., 19:272020. július 01., 19:27

Újjáépítjük Romániát – ez a címe a bukaresti kormány által kidolgozott országos befektetési és gazdaságfellendítési tervnek, amelyet szerdán mutatott be hivatalosan Klaus Iohannis államfő, Ludovic Orban miniszterelnök és a kabinet tagjai. A kormány már a délelőtti órákban nyilvánosságra hozta a dokumentumot, amelynek indoklása szerint

a Covid–19 világjárvány felszínre hozta Románia sebezhető pontjait, amelyeket Orbanék szerint az előző kormányok hibás fejlesztési modellje eredményezett.

Hirdetés

„Ez a modell kizárólag a lakossági fogyasztásra alapozott, ezért változtatásra van szükség. Az új gazdaságfejlesztési modell a helyi tőke fejlesztésén, a román vállalatok versenyképességének növelésén, az infrastruktúra fejlesztésén, a gazdaság és közigazgatás digitális átalakításán alapul, valamint azon, hogy a gazdaságot felkészítsék az új technológiai forradalomra” – idézte az Agerpres hírügynökség a kormány tervét.

Eszerint a kormány által támogatott új gazdasági fejlesztési modell célja az európai gazdaságokkal való konvergencia elérése oly módon, hogy az egy főre jutó hazai össztermék (GDP) a szokásos vásárlási paritás mellett 2025-re elérje az EU–27 átlagának 87 százalékát.

A csomag horribilisnak tűnő összeget, több mint százmilliárd eurót szán az előirányzott projektek megvalósítására.

A program céljai között szerepel a vállalkozások újraindításához, versenyképességének növeléséhez szükséges támogatások biztosítása, új beruházások és a vállalatok Romániába való költöztetésének bátorítása, a gazdasági tevékenységek folytatásához szükséges eszközök megtalálása. A program ezenkívül szociális intézkedéseket is tartalmaz. A tervezet kitér a közlekedésügyi, energetikai, egészségügyi, oktatásügyi infrastruktúra fejlesztésére, a helyi fejlesztésekre, a mezőgazdaság fejlesztésére, valamint környezetvédelmi és sportberuházásokra is.

Ludovic Orban: ambiciózus terv

Ludovic Orban miniszterelnök a tegnapi kormányülés elején ambiciózusnak nevezte a tervet, az ugyanis szerinte

Idézet
meg fogja változtatni Románia fejlesztési stratégiáját, az ország fejlesztésére és korszerűsítésére vonatkozó elképzeléseket oly módon, hogy növekedjen az ország nemzetközi versenyképessége”.

A kormányfő felkérte egyúttal a kabinet tagjait, hogy a hétvégéig dolgozzanak ki jogszabálytervezeteket, amelyek keretet biztosítanak a programban szereplő célkitűzések megvalósításához, hogy legkésőbb egy hónapon belül minden szükséges eszköz biztosított legyen a program gyakorlatba ültetéséhez.

Segítség cégeknek

A dokumentumban a koronavírus-válsággal kapcsolatos rövid távú intézkedések között a kkv-k újraindítását támogató programokra, beruházásokra és forgótőkére, a versenyképesség növelésére, digitalizálásra és innovációra fordítható segélyek szerepelnek mintegy 2,5 milliárd euró értékben.

A kormány amúgy a gazdaságfellendítési program részeként említi azokat a munkahelymegőrző intézkedéseket – a koronavírus-járvány miatt kényszerszabadságra küldött alkalmazottak visszafogadásának, illetve az ötven év feletti vagy fiatal munkanélküliek alkalmazásának ösztönzését szolgáló bértámogatást – amelyeket már június elején bevezetett.

Nagyobb sebességbe kapcsolnának. A bukaresti kormány a gazdaságélénkítő terv szerint 3000 kilométernyi vasútvonalat tervez korszerűsíteni 2027-ig •  Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură Galéria

Nagyobb sebességbe kapcsolnának. A bukaresti kormány a gazdaságélénkítő terv szerint 3000 kilométernyi vasútvonalat tervez korszerűsíteni 2027-ig

Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură

Vállalásokból nincs hiány

Az országos befektetési és gazdaságfellendítési terv eközben merész ígéreteket tesz például az infrastruktúra-fejlesztésről szóló fejezetben, ami több ezer kilométernyi gyorsforgalmi út, tucatnyi korszerű regionális és megyei kórház, több száz óvoda, iskola és egyetemi kollégium megépítését helyezi kilátásba.

Mint a dokumentumból megtudhatjuk,

a román kormány egyebek mellett 53,3 milliárd eurót fordítana a következő tíz évben arra, hogy 3400 kilométernyi autópályát építsen, és 3000 kilométernyi vasútvonalat korszerűsítsen, amely a páneurópai közlekedési folyosókhoz csatlakoztatná az országot.

További 7,2 milliárd eurót szánnak a tengeri és folyami kikötők, illetve a repülőterek fejlesztésére, 12,48 milliárdot a földgáz- és villamosenergia-hálózat bővítésére, 5 milliárd eurót mezőgazdasági beruházásokra, elsősorban öntözőrendszerek kiépítésére.

Ami a közúti közlekedést illeti, a kormány célul tűzte ki, hogy a 2020–2030-as időszakban végre összeköti sztrádákkal és gyorsforgalmi utakkal Románia történelmi régióit. A dokumentum által említett tervek között szerepel többek között az észak-erdélyi autópálya Magyarnádas és Berettyószéplak közötti szakasza, a Marosvásárhely–Jászvásár–Ungheni-sztráda vagy a Gyalu–Kolozsvár–Apahida metropoliszövezeti körgyűrű is.

A vasúti fejlesztések között találjuk eközben az országhatár–Kürtös–Piski-szakasz korszerűsítését, hogy majd a vonatok sebessége elérhesse a 160 kilométer/órát,

mint ahogy egy helyi érdekű vasúti járat elindítását is a Magyarnádas–Kisbács–Kolozsvár–Apahida–Nemeszsuk–Bonchida-vonalon. Szó esik a kolozsvári metró megvalósításáról is a Gyalu–Szászfenes–Kolozsvár útvonalon.

A beruházások finanszírozása érdekében az Orban-kabinet 300 millió euró induló tőkével létrehozza a Román Beruházási Alapot (FRI), és megalapítja a Nemzeti Fejlesztési Bankot (BND). A külföldi befektetők romániai megtelepedésére, a zöldmezős, illetve regionális fejlesztést eredményező beruházások támogatására 1,47 milliárd eurót irányoztak elő.

Pénzek egészségügyre,
oktatásra, szociális programokra

A fejlesztési terv az egészségügyi beruházások terén ugyanakkor azzal számol, hogy 2021 és 2027 között megépül az első három regionális kórház Kolozsváron, Jászvásáron és Craiován. Az említett időszakban helyi befektetéseket is terveznek az egészségügyben: 17,5 milliárd lejt fordítanának 1450 vidéki egészségügyi központ létrehozására, illetve 25 megyei és 110 városi kórház megépítésére.

Az oktatási infrastruktúra terén 2027-ig 2488 iskola felújítását tervezik, megújulhat ezalatt 375 oktatási intézmény illemhelye is.

A Korai Nevelés Reformja program keretében 180, napközi rendszerű vagy egész hetes programú óvodát terveznek építeni. Továbbá iskolai és egyetemi kollégiumok építése is szerepel a tervek között. A kormány ugyanakkor tanszerek, ruhák és cipők vásárlására használható utalványokat tervez adni 400 ezer, szerény jövedelmű családból származó iskolásnak. Élelmiszerekből, higiéniai termékekből álló csomagokat kaphatnak majd a szegénység kockázatának kitett családok. A garantált minimális jövedelemnél kevesebb pénzből élő, 75 éven felüli személyek meleg ételre fordítható utalványokban részesülnének.

„Gyorshajtás”. Bár az elmúlt harminc évben mindössze 800 km autópálya épült, a kormány 3400 kilométernyi sztrádát ígér a következő tíz évre •  Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület Galéria

„Gyorshajtás”. Bár az elmúlt harminc évben mindössze 800 km autópálya épült, a kormány 3400 kilométernyi sztrádát ígér a következő tíz évre

Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület

Erdei: papíron maradnak az ígéretek

Alig tette közzé a kormány a befektetési és gazdaságfellendítési tervét, a Szociáldemokrata Párt (PSD) rögtön plágiummal vádolta meg Orbanékat, mondván, hogy gazdaságfellendítési tervének nagy részét a PSD 2016-os választási programjából másolta.

„Ennek a tervnek a jelentős része papíron marad” – kommentálta eközben a projektet a Krónikának Erdei Dolóczki István, a parlament költségvetési, pénz- és bankügyi bizottságának tagja.

Az RMDSZ politikusa az idén esedékes helyhatósági és törvényhozási választások közeledésével magyarázta a grandiózus ígéreteket, amelynek azonban szerinte a felét sem tudják megvalósítani.

„Az a liberális kormány tervez tíz évre előre, amelynek mindössze húszszázalékos támogatottsága van a parlamentben. Tehát előbb meg kellene nyerni a választásokat. A tervben szereplő százmilliárd eurós sarokszámról megjegyezném, hogy ennyit a következő húsz évben nem termel Románia” – állapította meg a honatya. Közölte ugyanakkor: jó dolog számítani az európai uniós forrásokra, felhasználni ezeket, figyelembe kell azonban venni azt is, hogy a mostani költségvetési ciklus a következő hét évre szól, és nem tudni, mi lesz utána a brüsszeli hozzáállás a tagországok támogatása tekintetében.

Idézet
A liberálisok ezzel a tervvel vágnak neki a választásoknak, de összességében hiteltelen, komolytalan az Orban-kormány gazdaságfejlesztési csomagja”

– húzta alá a Szatmár megyei politikus.

Édler: kampányhúzás a terv

Marketingfogásnak, a választások előtti üres ígérgetésnek tartja a kormány  befektetési és gazdaságfellendítési tervét Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is. Mint megkeresésünkre kifejtette: jól hangzik ugyan, hogy a lakossági fogyasztás helyett a befektetésekre alapoznák a gazdasági fellendítést,

csak az nem derül ki, hogy honnan teremtik elő a szükséges forrásokat.

Hangsúlyozta: minden egészséges gazdaságot a beruházásra és nem a lakossági fogyasztásra kell alapozni, ám a célkitűzések megvalósításához elő kell teremteni a tervben szereplő összegeket. „Azt látjuk a dokumentumban, hogy a következő tíz évben 3400 kilométer autópálya építését tervezik. Rögtön felmerül a kérdés, hogy miként fog ez megvalósulni, amikor az elmúlt harminc évben mintegy 800 kilométert sikerült megépíteni. Ilyen megközelítésben a program egy vicc, hangzatos ugyan, de a kivitelezés rengeteg kérdőjelet vet fel” – fogalmazott a gazdasági szakértő,  párhuzamot vonva Iohannis államfő Képzett Románia programjával, amely szintén hatalmas előrelépéseket ígért az oktatás terén, ám nem valósult meg belőle semmi kézzelfogható.

Meglátása szerint

a járványhelyzetben tanúsított hozzáállásával a kormány a hozzá nem értésről tett tanúbizonyságot, semmibe vette a bajba jutott vállalkozói szféra érdekeit, és nem nyújtott reális támogatást.

„A kapkodás, az utolsó pillanatokban meghozott döntések jellemezték az elmúlt időszakot. Ennek a kormánynak én már egy szavát sem hiszem” – szögezte le a kamara elnöke, aki szerint az Orban-kabinet a kis léptékű, de a gazdaság újraindításához feltétlenül szükséges programokat sem volt képes sikeresen véghez vinni, ráadásul „a gazdaság rovására erőlteti a veszélyhelyzet fenntartását”.

„A kormánynak a jelenlegi helyzetet kellene hatékonyan menedzselnie, a hangzatos, hosszú távú tervekkel a választások után megalakuló új kabinetnek kell előrukkolnia, mert addig mindez csak üres kampányígérgetésnek minősül” – összegzett Édler András.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés