Hirdetés

Közpénzügyek: megtorpedózták a bukarestiek a székelyföldi reformtervet

A pohár üres fele. Antal Árpád számításai szerint a többletköltség háromszorosa lesz a többletbevételnek

A pohár üres fele. Antal Árpád számításai szerint a többletköltség háromszorosa lesz a többletbevételnek

Elfogadhatatlannak tartja a kormány legutóbbi, az önkormányzatok költségvetésére vonatkozó ajánlatát Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A székelyföldi elöljáró a Krónika megkeresésére leszögezte, bár Bukarest több pénzt ígér a tavalyhoz képest, új feladatokat is átruház a helyi önkormányzatokra, aminek költségei a többlet háromszorosát jelentik.

Bíró Blanka

2019. február 01., 16:372019. február 01., 16:37

2019. február 01., 17:572019. február 01., 17:57

Amint Liviu Dragnea, a kormány fő erejét képező Szociáldemokrata  Párt (PSD) elnöke szerdai Facebook-bejegyzésében nyilvánosságra hozta, a települések megtarthatják a jövedelemadóból származó bevételek 60 százalékát, a maradék 40 százalékot a megyei tanácshoz utalják, ahonnan 20 százalékot visszaosztanak kiegyenlítésként a helyi hatóságokhoz. A pártelnök arra is kitért, hogy ennek fejében

a helyi önkormányzatoknak egy sor költséget át kell vállalniuk a kormánytól. 

Hirdetés

A kormány elképzelése szerint a megyei tanácsokhoz kerül a gyerekvédelmi és szociális rendszer finanszírozása, a nem klerikális alkalmazottak bére, míg a településekhez a fogyatékkal élők juttatása és gondozóik bére.

Antal Árpád kiszámolta, hogy Sepsiszentgyörgy ezáltal a tavalyhoz képest 3,6 millió lejes többletet kap, ám a többletfeladatok több mint 10 millió lej kiadást jelentenek, ami

nettó 6,5 millió lej veszteséget jelent az önkormányzatnak.

Kovászna megye önkormányzatánál a veszteség még nagyobb. Kifejtette, ezzel a nagyon gazdag és a nagyon szegény önkormányzatok járnak jól, ám a társadalom gerincét jelentő középméretű és -teljesítményű önkormányzatokat gyengítik, és továbbmélyítik a szakadékot, hiszen például Moldvában, ahol az átlagnál több gyerek van állami gondozásban, sokkal nagyobbak lesznek a kiadások, miközben a bevételeik alacsonyak.

Bukaresti külön alku
és szétfejlődés

Mint a székelyföldi elöljáró kérdésünkre felidézte, az egész konfliktus onnan ered, hogy a személyi jövedelemadót 16 százalékról 10 százalékra csökkentette kormány, ez a visszaosztásnál 40, a teljes költségvetésben 25-30 százalékos kiesést eredményezett az önkormányzatok költségvetésében. Hozzátette, ezt tavaly kisebb-nagyobb mértékben az áfából befolyt összegekből kipótolta a kormány, így voltak, akik sokat, és voltak, akik kevesebbet veszítettek. Közben kiderült, hogy

Bukarest külön alkut kötött a kormánnyal, így a bukaresti főpolgármesteri hivatal és a kerületi hivatalok is nyertek.

„Ez a turpisság az elmúlt év végén derült ki, akkor a Székelyföldi Közpolitikai Intézettel elkészítettük a romániai közpolitikai helyzet átvilágítását. Ebből az derült ki, hogy hihetetlen szakadékok vannak a települések között” – hívta fel a figyelmet a szociológus végzettségű politikus. Rámutatott, az elmúlt három évtizedben a kormányok felelőtlen döntései következtében olyan szintű „szétfejlődés” történt az országban, hogy

a bukaresti 1. kerületben befolyt személyi jövedelemadó annyi, mint a moldvai régió nyolc megyéjében minden településen összesen.

Ez konjunkturális helyzet, hiszen Bukarest 1. kerületében vannak az állami intézmények, és a multinacionális cégek székhelyei, így ott az átlagbér meghaladja a havi 31 ezer lejt, ami annyi, mint Luxemburgban.  Tehát egy főre visszaosztva az első kerületben 9662 lej a személyi jövedelemadó, miközben a megyei jogú Vaslui-ban 600 lej. „Egy normális országban ezeket az egyenlőtlenségeket korrigálják” – szögezte le Antal Árpád.

Fővárosi kamikazeakció

Az átvilágításra alapozva a Székelyföldi Közpolitikai Intézet kidolgozott egy javaslatot, ami teljesen új alapokra helyezi a helyi pénzügyeket, hogy létrejöjjön a kohézió. Kiderült ugyanis, hogy a konjunkturális bevételekből az országban 90 település nyer, a többi 3100 csak elszenvedője a rendszernek.

Idézet
El kell dönteni, hogy az országnak van fővárosa, vagy a fővárosnak országa. Nem lehet, hogy egy egész ország kizárólag a főváros javát szolgálja”

– vallja Antal Árpád.

A javaslatban meghatározzák egy főre leosztva a személyi jövedelemadóból befolyt összeg alsó plafonját, ha egy település  ezt nem éri el, a kormánynak kell felpótolnia, hogy a település működni tudjon. Ugyanakkor egy plafont is meghatároznak, ha ezt túllépi a település, a többletet  elveszik, és megyén belül újraosztják, ha pedig a megyei plafont is átlépik, akkor országos szinten osztják újra. „Valójában egy lej sem kerülne a kormányhoz, de igazságosabb elosztási mechanizmus lépne életbe, és a kormánynak nem kerülne ez több pénzébe” – részletezte Antal Árpád. Ezt a javaslatot a polgármesterek, önkormányzati vezetők többsége támogatta, sőt a kormánynak sem volt ellenvetése, de Bukarest ellenérdekelt volt, és a kamikazeakciójukkal kiprovokáltak egy teljesen új ajánlatot. Antal Árpád abban bízik, hogy sikerül mégis elfogadtatni a kormánnyal ezt a változatot, vagy ha nem, a költségvetés parlamenti vitáján módosító javaslatként mégis bekerül.

PSD: a polgármesterek 99,9 százaléka elégedett

A romániai polgármesterek 99,9 százaléka értékeli a költségvetés tervezetét – szögezték le a kormány fő erejét képező szociáldemokraták (PSD) a párt Facebook-oldalán közzétett csütörtöki bejegyzésükben, megjegyezve egyúttal, hogy igaza van Liviu Dragnea pártelnöknek, amikor azt mondja, hogy a helyi közösségek költségvetése a legnagyobb lesz Románia eddigi történelmében. „Ez az állami költségvetés csaknem felét jelenti. Tudatosan vagy öntudatlanul, egyesek összekeverik az állami költségvetést a konszolidált államháztartással, és más eredményre jutnak” – írták a bejegyzésben a PSD-sek. Meglátásuk szerint a büdzsé bírálóit „politikai tétek vezérlik”, miközben a Romániai Községek Egyesülete azt írta Viorica Dăncilă miniszterelnöknek, hogy „a romániai polgármesterek 99,9 százaléka értékeli a költségvetést”.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.

Gázolajdrágulást hozhat július
Gázolajdrágulást hozhat július
2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé

Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé
2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
Hirdetés