2010. augusztus 13., 10:072010. augusztus 13., 10:07
Leszögezte: az összegeket a jövő heti költségvetés-módosítás során utalják ki az érintetteknek. Az állam hátralékai június végére 2 milliárd lejre duzzadtak, ami majdnem a kétszerese a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) korábban kialkudott célösszegnek. A kabinet egyúttal szintén jókora összeget csoportosít át a munkanélküli-segélyek kifizetésére. A költségvetés-módosítás során 1,1 milliárd lej került át az erre a célra létrehozott alapba, miután a kormány becslései szerint a gazdasági válság miatt az idei büdzsé kiszámításakor a becsültnél lényegesen magasabb lesz a munkanélküliek száma. A hivatalos statisztikák szerint júniusban 7,44 százalékos volt a munkanélküliség, ami kedvezőbb a májusban regisztrált 7,67 százaléknál. Júniusban összesen 680 782 munkanélkülit tartottak hivatalosan nyilván, ami 21 072-vel kevesebb, mint egy hónappal korábban.
A munkaügyi tárca is jelentős összegeket kap a szociális kiadások finanszírozására. A kabinet 4,36 milliárd lejt utal át a társadalombiztosítási alapba a rokkantnyugdíjak, hadiözvegyek és
-árvák illetményeire, kárpótlásokra, gyermek- és családi pótlékra, gyermeknevelési támogatások és egyéb szociális jellegű kiadások fedezésére. Az egészségügyi tárca 2,81 milliárd lejt kap az egészségbiztosítási alap deficitjének csökkentésére. Jut a többletpénzből a környezetvédelmi tárcának is (241,2 millió lej), a gazdasági minisztériumnak (207,1 millió), valamint a művelődési tárcának is, amely történelmi műemlékek rehabilitálására és restaurálására, épületek felújítására használhatja az összeget. A távközlési minisztérium 49,6 millió lejt kap, míg a Román Akadémia 17 milliót külső, vissza nem térítendő hitelekből folytatandó projektek társfinanszírozására.
Az oktatási minisztérium büdzséjét azonban jelentősen – 494,6 millióval – megkurtítják, akárcsak a belügyét (476,8 millió), a védelemét (278,5 millió), az igazságügyét (198 millió), a fejlesztési és turisztikai minisztériumét (168,6 millió), a mezőgazdasági tárcáét (142,5 millió), a közlekedési tárcáét (121,7 millió) és a legfőbb ügyészségét (105,2 millió). A kabinet döntése értelmében ugyanakkor valamennyi minisztériumnak össze kell húznia a nadrágszíjat. A határozat szerint év végéig minden tárca beruházásokra szánt költségvetését 10 százalékkal csökkentik. A kiadásokat Emil Boc kormányfő szerint a bruttó hazai termék 0,2 százalékát kitevő összeggel csökkentik. Mint kifejtette, mindegyik minisztériumnak felül kell vizsgálnia a tervezett befektetéseket, és azokat kell előnyben részesítenie, amelyeket 2010-ben és 2011-ben be lehet fejezni. A vizsgálat eredményét a minisztereknek egy héten belül be kell mutatniuk.
A hivatalos adatok szerint a kormány az idei év első hat hónapjában 6,18 milliárd lejt költött különböző befektetésekre, ami 22,4 százalékkal kevesebb a tavalyi év azonos időszakához képest.
Nem járnak jobban az önkormányzatok sem. A kormány ugyanis úgy döntött, hogy csökkenti az áfabevételekből a helyi önkormányzatoknak visszajuttatott összegeket is. Ez a tétel összesen 2,1 milliárd lejjel csökken, amely mind a közoktatási béralapot, mind a pótlékrendszert, mind a szociális pótlékokra, tornacsarnok- és útépítésekre szánt alapokat érinti. A közoktatási intézmények béralapja összesen 1,17 milliárd lejjel csökken. Ugyanakkor 113,4 millió lejjel kevesebb pénzt szánnak a távhőszolgáltatással nem rendelkező háztartások fűtéspótlékára, a községi és megyei utak fejlesztésére 50, a vidéki sportlétesítmények kialakítására 313,5 millióval jut kevesebb, a helyi önkormányzatok személyzetének bérezésére szánt összeget pedig 500 millió lejjel csökkentik.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.