
Fotó: Pixabay.com
Románia felkészült a fagyos időszakokra, a fölgáztározókban elegendő mennyiségű gáz van – igyekezett megnyugtatni a lakosságot Sebastian Burduja energiaügyi miniszter annak kapcsán, hogy az előrejelzések szerint jövő héttől beköszönt az igazi tél. Miközben számottevő mértékben csökkent a kontinensre irányuló orosz gázimport, a téli szezon kezdete óta folyamatosan csökken az európai piacokon a gáz ára.
2024. január 04., 19:052024. január 04., 19:05
„Jön a fagy, de mi készen állunk. Gáztározóink 82,93 százalékos szinten vannak, a különbség a tavalyi év azonos időszakához képest több mint 176 millió köbméter. A tél eddigi alakulása alapján, de még zordabb körülmények között is, havonta legfeljebb 1-2 fagyos vagy hóviharos időszakkal, csak román gázzal fogjuk átvészelni a telet, abból, ami a tározókban van, és abból, amit kitermelünk (ma napi több mint 26 millió köbmétert termeltünk ki, a fogyasztás – ma – 40,6 millió köbméter)” – derült ki Sebastian Burduja Facebook-bejegyzéséből.
Az energiaügyi miniszter szerint
„És az energiarendszer mai helyzetében 5329 MW alacsony fogyasztás mellett villamosenergia-exportőrök voltunk” – tette hozzá. Burduja megjegyezte, hogy 2024-ben és az azt követő években további több ezer MW-os villamosenergia-termelő kapacitásokat helyeznek üzembe. Hozzátette, 2027-től a Neptun mélységi peremvidékről is érkezik a gáz, „ami Romániát Európa első számú termelőjévé teszi, és gyakorlatilag megduplázza a nemzeti földgáztermelést”.

Jelentős, több mint 40 milliárd eurós hatása lesz a Fekete-tenger Romániához tartozó kontinentális talapzatán található Neptun Deep földgázmező kitermelésének az ország gazdaságára – derült ki egy szakértői elemzésből.
„Mindezek a beruházások jobban fizetett munkahelyeket és alacsonyabb számlákat hoznak minden romániai számára. Ez tehát jó hír az év elején a romániai energiahelyzet számára. Már csak az van hátra, hogy ez egész évben így maradjon, a hazai fogyasztásra szánt energiával és jó energiával, hogy minden projektünket befejezzük” – zárta bejegyzését a miniszter.
A Gas Infrastructure Europe adatai szerint az EU-ban a gáztározók jelenleg 86,29 százalékos telítettségi állapotban vannak, és rekordmennyiség, 983,25 TWh van a tározókban. Romániában is nagyon jól állunk a gázkészletekkel, 82,93 százalékos telítettséggel, 28,08 TWh-val.
November óta, amikor a készletek közel voltak a maximális szintjükhöz,
Összehasonlításképpen: tavaly ugyanebben az időpontban, miután rendkívüli tárolási intézkedéseket is hoztak, az EU-ban 83,43 százalékban, Romániában pedig 79,35 százalékban voltak tele a tározók. 2022. január 3-án, mielőtt Oroszország megszállta volna Ukrajnát, és mielőtt az energiaválság elérte volna legsúlyosabb mértékét, az EU-ban 53,67 százalékos, Romániában pedig -52,56 százalékos szinten álltak a gáztározók.
Orosz gáz nélkül is alacsonyabbak az árak
Mindezt csökkenő orosz gázimport mellett: az ukrajnai háború előtt Oroszország évente 155 milliárd köbméter gázt exportált Európába. Ez 2022-re mintegy 60 milliárd köbméterre csökkent, 2023-ra pedig az előző évhez képest a felére, 28,3 milliárd köbméterre.
Az amszterdami TTF gáztőzsde adatai szerint, ahol az európai referenciaárakat meghatározzák, a februári szállításra szóló határidős ügyletek 30-31 euró/MWh-os szintet értek el, ami a 2022 januárja és a súlyos energiaválság kezdete előtti szint. 2023. október elején 37-38 euró/MWh volt az ár
Tavaly ugyanebben az időpontban 82 euró/MWh volt az ár.
A gyakorlatban az árak csaknem 90 százalékkal alacsonyabbak a 2022. augusztusában, az orosz invázió miatti energiaválság idején mért rekordmagas árakhoz képest, amelyek elérték a 300 euró/MWh-s szintet is.

Négymilliárd eurót pumpál az OMV és a Romgaz a Románia kontinentális talapzatán található lelőhely kiaknázásába, 2027-től kezdik a 100 milliárd köbméter földgáz felszínre hozatalát.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!