
A saját költségen napelemes rendszert telepítőknek is csökkenthetnék ingatlanadójukat a tervezet szerint
Fotó: Pexels.com
Ingatlanadó-kedvezményben részesülhetnek az önerőből napelemet vagy hőszivattyút telepítő, illetve környezetbarát hőszigetelést alkalmazó háztulajdonosok Romániában egy korábban elvetett, de most leporolt törvénytervezet szerint. A kedvezményekkel a közfelháborodást okozó idei adóemelések okozta sokkon próbálnának enyhíteni.
2026. március 12., 19:382026. március 12., 19:38
A helyi tanácsok adómentességet vagy adókedvezményt nyújthatnak azon épületek után, amelyek esetében a tulajdonosok saját költségükön beruházási munkálatokat végeztek megújuló villamosenergia-termelő és fűtési rendszerek használata érdekében, napelemek, hőszivattyúk telepítésével, illetve az épületek környezetbarát anyagokkal történő hőszigetelésével – szerepel egy törvénytervezetben, amelyet a Profit.ro portál elemzett.
Az intézkedés már kedvező véleményezést kapott a bukaresti parlamentben. A gazdasági portál emlékeztet: a jogalkotási kezdeményezés még 2021-ből származik, amikor a Cîțu-kormány támogatta, a szenátorok azonban elutasították.
Mint ismeretes, a kormány tavalyi döntései, amelyek a lakások adóalapjának emelésére és egyes adókedvezmények megszüntetésére irányultak, idén 1,8–3-szorosára növelték a házak és lakások után fizetendő adókat, vagyis 80 és 200 százalék közötti emelkedést eredményeztek.
Azóta a kormány és az önkormányzati vezetők folyamatosan enyhíteni próbáltak a – főleg Székelyföldön – utcai tüntetéseket is eredményező adónövelések okozta lakossági sokkhatáson. Az említett tervezet szintén ezt a célt szolgálná.
Az eredeti, még 2021-ben felvázolt tervek szerint arra ösztönöznék a helyi tanácsokat, hogy nyújtsanak ingatlanadó-kedvezményeket azoknak a lakosoknak, akik környezetbarát anyagokból építik vagy újítják fel házaikat, illetve napelemeket, alternatív, nem szennyező hőforrásokat telepítenek.
– mutattak rá a tervezet kezdeményezői. Akik 2021-ben az igazságos átmenetet szolgáló mechanizmus finanszírozásaira hivatkoztak, amely révén a célkitűzések elérésére 100 milliárd eurót bocsátottak rendelkezésre, és amelyre a régiók, makrorégiók, majd ezt követően a települések különféle projektekre pályázhatnak, végső célként a klímasemlegesség 2050-ig történő elérésével.
Ennek megfelelően a tervezet lehetőséget biztosít a helyi tanácsoknak arra, hogy döntsenek az épületadó alóli mentesség vagy kedvezmény megadásáról a következő épületek esetében:
A helyi pénzügyi autonómia elvét tiszteletben tartva a kezdeményezők nem javasolták annak a százalékos mértékét, amely az adómentességet vagy kedvezményt jelentené, ennek meghatározása a helyi források kezelőjének, vagyis a helyi tanácsnak a határozatával történne. Az idei adóemelések előtt a kezdeményezők még úgy számoltak, hogy a költségvetési hatás csekély lenne. A tervezet szerint a költségeket a helyi büdzsékből fedeznék, és az európai zöld megállapodás (European Green Deal) mechanizmusa révén rendelkezésre bocsátott összegek felhasználásával térítenék meg.
Amint arról beszámoltunk, az adóemelések okozta közfelháborodást követően a kormány – javarészt a koalíciós tag RMDSZ nyomására – olyan intézkedéscsomagról állapodott meg, amely többek között 25 százalékos adócsökkentést irányoz elő a 100 évnél régebbi épületek esetében, illetve 15%-os csökkentést az 50 és 100 év közötti épületeknél.
Ugyanakkor csökkentik az épületek és a gépjárművek adóját a fogyatékkal élő személyek számára is: a súlyos fogyatékkal élők 50%-os, a fokozott fogyatékkal élők pedig 25%-os kedvezményben részesülnek, értékhatárok bevezetése mellett.

A kormánykoalíció hétfői ülésén a pártok képviselői egy intézkedéscsomagról állapodtak meg, amely többek között 25 százalékos adócsökkentést irányoz elő a 100 évnél régebbi épületek esetében, illetve 15%-os csökkentést az 50 és 100 év közötti épületeknél.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!