
2010. november 08., 08:592010. november 08., 08:59
A kvótaarányok módosítása révén ezentúl az Egyesült Államok és Japán után Kínáé a harmadik legtöbb szavazat az IMF kormányzótanácsában. Kína mögé sorolt Németország, Franciaország és Nagy-Britannia is, és az első tízbe került Kínán kívül India és Brazília, Oroszország pedig a tizedikről a kilencedik helyre lépett előre a 187 tagú IMF-ben. A korábbi első tíz ország közül most hiányzik Kanada és Szaúd-Arábia.
„Ez a történelmi megállapodás a legalapvetőbb kormányzási átalakítás az alap 65 éves történetében, és az eddigi legnagyobb módosítás a befolyás elosztásában a felzárkózó és fejlődő országok javára, elismervén növekvő szerepüket a világgazdaságban” – így kommentálta a fejleményt az IMF vezérigazgatója, Dominique Strauss-Kahn.
Mint arról beszámoltunk, a súlyarányok újraosztásában a Húszak (G20) pénzügyminiszterei állapodtak meg október végén. Az átrendezés felét a fejlett országok, egyharmadát az olajtermelő országok, a maradékát más fejlődő országok adták. Összességében az IMF tagországai közül 110-nek növekszik vagy nem változik a szavazataránya.
Az IMF tíz legnagyobb szavazója az átalakítás nyomán (zárójelben a korábbi kvótaarány): Egyesült Államok a szavazatok 17,41 százalékával (17,67), Japán 6,46 százalék (6,56), Kína 6,39 százalék (4,00), Németország 5,59 százalék (6,11), Franciaország 4,23 százalék (4,50), Nagy-Britannia 4,23 százalék (4,50), Olaszország 3,16 százalék (3,31), India 2,75 százalék (2,44), Oroszország 2,71 százalék (2,49), Brazília 2,32 százalék (1,78).
Egyidejűleg eldöntötték azt is, hogy az IMF fő finanszírozási forrását, a tagállamok kvótáit – azaz tagdíját – megkétszerezik, összesen 476,8 milliárd SDR-re (755,7 milliárd dollár) a 2008-as reform idején elhatározott 238,4 milliárd SDR-ről. Az SDR az IMF elszámolási egysége.
A világgazdaság növekedését továbbra is a feltörekvő gazdaságok lendítik előre, a fejlett gazdaságok többsége még mindig a magas munkanélküliséggel és az apadó fogyasztói kereslettel küzd – állapítja meg a PwC legfrissebb tanulmánya. A PwC brit makrogazdasági csoportja által készített jelentés a tanácsadó cég sajtóközleménye szerint az idei évre 3,5, 2011-re pedig 3,1 százalékos globális GDP-növekedést jósol.
A jelentés hangsúlyozza: a világ fejlődő és fejlett részei által nyújtott teljesítmény eltérő. A jelentősebb feltörekvő gazdaságok közül Kína és India esetében várható, hogy 2010 és 2011 folyamán folytatják figyelemre méltó növekedésüket. Szakértők Kína esetében az idén 9,6, jövőre 9,3 százalékos, míg India esetében az idén 8,6, 2011-ben pedig 8,5 százalékos GDP-növekedést prognosztizálnak. Oroszországban az idei 4,4 százalék után 4,5, Brazília esetében az idei 7,4 százalék után 4,3 százalékos növekedést várnak a szakértők.
A fejlett gazdaságokban teljesen más a helyzet. Az eurózónában a recesszióból való kilábalás sok tagország számára lassú és fájdalmas folyamat. A magas munkanélküliségi ráta és a megszorítások valószínűleg tovább rontják majd a növekedési kilátásokat. Az eurózónában a szakértők az idei évre 1,6, jövőre 1,3 százalékos növekedést várnak.
Ezzel a tendenciával csupán Németország dacol, hiszen GDP-növekedése az előrejelzések szerint az idén éves szinten 3,3 százalék lesz, amely az eurózóna egészére vonatkozó növekedési mutató több mint kétszerese, jövőre pedig 2,2 százalék. Az Egyesült Királyságban az idén és jövőre 1,6, illetve 2 százalékos, Franciaországban 1,6, illetve 1,4 százalékos, Olaszországban pedig 1,1, illetve 0,8 százalékos GDP-növekedés várható.
Mindeközben az Egyesült Államok gazdasága – ahol az idén 2,6, jövőre 2,4 százalékos GDP-növekedés várható – lassan újra növekedési pályára áll, a még mindig magas munkanélküliség és a nem szűnő deflációs aggodalmak ellenére.
Az USA, Nagy-Britannia és Japán jegybankjai mind jelezték, hogy a quantitative easing (mennyiségi enyhítés, azaz számlapénzteremtés) képzelhető el, sőt már konkrét lépések is történtek annak érdekében, hogy többletlendületet kapjon a gazdaság élénkülése.
A PwC makrogazdasági tanácsadási csoportja több mint 40 ország gazdasági teljesítményét vizsgálja, amelyek együttesen a globális GDP 90 százalékát teszik ki. A csoport szakértői különböző vállalatokkal és kormányokkal is együttműködnek a stratégiai lehetőségek és külső kockázatok felmérése érdekében.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.