
Fotó: Agerpres
2008. október 28., 00:002008. október 28., 00:00
Lukas Schmidt nézegette a homokos tengerpartok, és a pálmafák csábító fotóit egy berlini utazási iroda kirakatában, de sóhajtott és elfordult az igéző képektől. „Valójában el akartam vinni a barátnőmet Spanyolországba decemberben, azt gondolom azonban, hogy valószínűleg itthon fogunk maradni. A hitelválságról hallva az ember elgondolkozik azon, hogy mi fog történni a következőkben” – jelentette ki a 27 éves műszerész a Reuters hírügynökség munkatársának. Schmidthez hasonlóan sok európai nyilatkozik úgy, hogy csökkenti a kiadásait olyan, nem alapvető dolgokra, mint az üdülés, bútorzat, ruhanemű vagy a bioélelmiszer, és azzal próbál takarékoskodni, hogy diszkontboltokban vásárol a pénzügyi felfordulás közepette. „Vannak bizonyos dolgok, amelyeket csökkentettem, például a palackozott vizet – árulta el Sarah Klaus német egyetemista. – Borzalmas elgondolni, hogy ez a hitelválság most valójában befolyásolja az életmódomat. Időnként szoktam bioboltokban vásárolni, most azonban ezt pénzpazarlásnak tartom.”
Spanyolországban a sajtó jelentette, hogy sok fiatal visszaköltözik a szülei lakásába, pénzügyi okokból. „El kellett hagynom a lakásomat, most, amikor már mindenem megvolt. Újra a szüleimmel élek” – sopánkodott az El País napilapnak a 35 éves Marc Solsona, akinek nemrég sikerült egy lakást vásárolnia Barcelona közelében, mielőtt elvesztette ingatlanügynöki állását.
Borúlátóbbak az európaiak
A Forsa közvélemény-kutató cég friss felmérése szerint a németeknek mintegy 60 százaléka tartja úgy, hogy a gazdasági kilátások tovább fognak romlani. Franciaországban egy közvélemény-kutatás azt mutatta, hogy az elmúlt hetekben a szavazók 64 százaléka lett borúlátóbb a pénzügyi helyzetével kapcsolatban. Az üzleti tevékenységek – a luxuscikkeket értékesítők, az áruházak, a szállodák és a jótékonysági szervezetek – már érzik a recessziós hatást. Olaszországban az AIBA, az elhagyott gyermekek jótékonysági szervezete közölte, hogy a bankrendszerrel kapcsolatos aggodalom az árvaházi gyerekek részére juttatott adományok 20 százalékos csökkenéséhez vezetett.
Karsten Schulz, a német Exklusivwaren on-line luxus aukciós ház igazgatója azt nyilatkozta, hogy a gazdag emberek már a jelenlegi válság bekövetkezte előtt megkezdték a kiadásaik visszafogását. „Világos, hogy a luxuscikkek nem fogynak úgy, ahogy szoktak” – tette hozzá.
Brit poénok a válság kapcsán
Miközben sok bolt és fogyasztó szenved, mások viszont bátor arccal még speciális ügyleteket is ajánlanak. A londoni Selfridges áruház „hitelmegszorító” csokoládékat árul, miközben a PlumParty partikellékekkel foglalkozó cég on-line ítéletnapi kellékeket ajánl, „Átmenni a poklon” levélnehezékeket és „Csinálj pénzt!” kifestőkönyveket. „Amikor az élet értéktelen részvények kötegét adja, csináljunk a partihoz kalapokat” – hangsúlyozza a cég.
Ugyanakkor több brit étterem „hitelmegszorító ebédeket” ajánl, speciális diszkontáron. Norfolk angol város közelében pénztudatos éttermek barterüzlet keretében otthoni terményekért sört adnak egy kocsmában. „A múlt héten valaki egy tököt hozott, amelyet felhasználtunk a tök- és gyömbérlevesünkhöz. Ezért engedményt kapott az étele árából. A kocsma részfizetségként elfogad egyebek között vadhúst, almát és levendulát is” – tudatta Rachel Callister, az edgefieldi The Pigs nevű falusi kocsma helyettes vezetője.
Kevesebben éttermi vendég, fellendült széfeladás
Az európaiak azonban a jelek szerint ritkábban esznek étteremben. Egy nemrég készített BBC-felmérés szerint Nagy-Britanniában négy dolgozóból három legalább egyszer egy héten otthonról visz ebédet magának a munkahelyére. Egyharmaduk úgy nyilatkozott, hogy most gyakrabban teszi ezt, mint hat hónappal ezelőtt, s legtöbbjük a gazdasági klímát nevezte meg okként.
Az európaiak aggodalmai a bankokkal és a személyes pénzügyekkel kapcsolatban előnyösek lehetnek az olyan cégek számára, amelyek biztonsági berendezéseket értékesítenek. Párizsban fellendült a széfek eladása. A Solon cég, amely 1920 óta vesz részt a széfkereskedelemben, közölte, hogy az elmúlt hetekben, a Lehman Brothers befektetési bank összeomlása óta több mint 30 százalékos emelkedést tapasztalt. „Az emberek meg vannak őrülve. Kiveszik a pénzüket a számlájukról, aranyba vagy régi Napóleon-aranyakba fektetik, és széfben őrzik. Ez vonatkozik a vezérigazgatókra és a hétköznapi Jánosokra is” – ecsetelte a Solon egyik eladója.
A környezetvédők
A környezetvédők abban reménykednek, hogy a pénztudatos európaiak értékes autóikat kerékpárokra cserélik a pénzmegtakarítás érdekében. A benzin drágulásával a kerékpáralkatrészek értékesítése Németországban 20 százalékkal nőtt ebben az évben – állapította meg Karsten Klama, az ADFC kerékpárszövetség részéről. Mint hangoztatta, az emberek előveszik a régi kerékpárjaikat a pincéből, és helyrehozatják őket. Klama nem zárja ki, hogy a pénzügyi válság következtében több német biciklista lesz. Kétli azonban, hogy elsőként a gépkocsijukat fogják feladni a németek. Úgy véli, valószínűleg először az élelmiszeren takarékoskodnak. n Hírösszefoglaló
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.