
2009. június 16., 10:062009. június 16., 10:06
A telefon autofókusz-funkciót is kapott, és a képernyő megérintésével lehet neki jelezni, hová állítsa az élességet, de menet közben változtatható a fehéregyensúly is. Emellett a fényképező immár makró módot is tud, és a gyenge fényviszonyokhoz is van egy üzemmódja.
Az előzetes várakozásoknak megfelelően a telefon vesz fel videót is 30 FPS sebességgel, VGA felbontásban. A felvételekből 1 perces részleteket lehet közvetlenül e-mailezni, MMS-ezni, vagy a videomegosztókra feltölteni. A multimédiás üzenetküldés is régi, furcsa hiányossága volt az iPhone-nak, ennek elérhetősége a mobilszolgáltatóktól függ: az USA-ban például egyelőre nem lehet majd MMS-ezni az új telefonról sem. A készülékbe újonnan került bele a hangvezérlés funkció, amely nemcsak a tárcsázáshoz, de a zenelejátszó vezérléséhez is használható, és – az iPod Shuffle-hoz hasonlóan – a 3G S is hangosan megmondja, milyen zeneszám szól éppen.
Az új iPhone-ba egy digitális iránytű is került, ami akkor segítheti ki a felhasználót, ha olyan terepen van, ahol nem lehet GPS-szel tájékozódni. Az új változatot 16 és 32 gigabyte memóriával dobja piacra az Apple, Romániában július 9-étől lehet majd megvásárolni a modellt. A drágább változat ára 299, az olcsóbbé 199 dollár, míg a tavaly bemutatott iPhone 3G-t már 99 dolláros áron haza lehet vinni az USA-ban.
A jelenlegi modell tulajdonosai is használhatják majd azokat az új funkciókat, amelyeket az iPhone 3.0-s szoftvere kínál. Ezt június 17-étől lehet majd letölteni, és, mint a bemutatón elhangzott, 100 újítás került bele az előző verzióhoz képest. A telefonhoz most már lehet autós navigációs szoftvert is használni, amelyet első körben a TomTom mutatott be: a gyártó tapadókorongos autós tartót is készített a telefonhoz. A magyarországi [origo] internetes portál információi szerint a Magyarországon és Romániában közkedvelt, magyar fejlesztésű iGo is elkészült már az iPhone-ra, amelyet minden bizonnyal szintén a 3.0-s szoftverrel lehet majd birtokba venni.
A 3.0-s iPhone-szoftver újdonsága a szintén régóta hiányolt copy-paste funkció, de a telefon támogatja az undot (visszavonás) is, és a Google Maps térképeket a fejlesztők már más alkalmazásokba is beágyazhatják. További jó hír, hogy a Safari böngésző már tud magyarul, és magyar kiosztású qwerty billentyűzeten lehet majd benne gépelni. A telefon virtuális billentyűzete immár a szélesebb változatban, panoráma nézetben is használható lesz az e-mailek, üzenetek és jegyzetek írásához.
Az új iPhone-szoftverrel a telefonokat lehet majd használni külső modemként (tethering) akár Bluetoothon, akár USB-n keresztül a számítógépre csatlakoztatva, és a mobilon ugyanolyan univerzális, mindenben – az alkalmazásokban is – kereső Spotlight kereső lesz, mint az „asztali” Mac OS X-ben. Az új szoftver a mobil lopása esetén is segíti a felhasználót: a MobileMe webes alkalmazáscsomag előfizetői egy weboldalon keresztül megnézhetik, hol van az iPhone, ha annak nyoma veszett, és a távolból törölhetik is annak teljes tartalmát, vagy üzenetet küldhetnek rá, hogy milyen számon értesítse őket a megtaláló. Ha a telefon megkerült, akkor az iTunes segítségével keresztül lehet rajta mindent visszaállítani. Ahogy az szokott lenni, az új iPhone-szoftvert a telefonra ingyen, az iPod Touchokra pedig pénzért lehet majd letölteni.
[origo]
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.