2010. március 11., 10:062010. március 11., 10:06
Aggasztó a helyzet az országban, egyre többen veszítik el munkahelyüket, nem tudják törleszteni a hiteleiket. A válság két összetevője a megrendelések és a készpénzkészlet hiánya, magyarázta a szakember. Romániában drasztikus megrendelés-visszaeséshez vezetett, hogy az ország 70 százalékban alkatrészeket gyárt exportra, így a nyugati piac közvetlen hatással van a helyi gazdaságra. Corâci szerint az országban idén az optimista becslés szerint is a gazdaság stagnálására lehet számítani, amit az egymillió munkanélküli eltartása súlyosbít. „A második világháború utáni állapotokra emlékeztet, hogy 2,5 millió állampolgárnak kell eltartania egy egész országot. Az egyetlen esély a túlélésre a gazdaság fellendítése, a kormánynak a hiteleket nem a bérek és nyugdíjak kifizetésére, hanem a vállalkozások segítésére, a gazdaság élénkítésére kellene fordítania” - szögezte le. Hozzátette: a kormánynak volt ugyan néhány gazdaságélénkítő intézkedése, például a kényszerszabadságolás bevezetése, ám ennél sokkal többet tehetne.
| Több mint 60 cégtulajdonos jelent meg tegnap azon a tájékoztató előadáson, amelyet a Szatmár Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezett a térség kis- és középvállalkozói számára Vissza nem térítendő támogatási programok kis- és középvállalatok számára címmel. Az értekezlet népszerűségét intő jelnek vélik a szakemberek. Daniela Culic, a Szatmár Megyei Kereskedelmi, Ipar- és Agrárkamara igazgatója úgy véli, vészharangot kell kongatni, ha ilyen sokan szándékoznak igénybe venni a vissza nem térítendő állami és európai uniós támogatásokat. „Ez a jelenség azt bizonyítja, hogy a vállalkozók egyre nehezebb helyzetbe kerülnek, és mivel kis profitot képesek csak termelni, önerőből képtelenek a fejlesztésre” - hangzott el. Egyébként a tavalyi 50 ezer lejes támogatás helyett idén 80 ezer lejre pályázhat egy vállalkozás, amely a befektetések 60 százalékát is kiteheti. Végh Balázs |
Az UGIR-1903 elnöke hangsúlyozta, a procedúrák leegyszerűsítése, a bürokrácia és a válaszidő csökkentése sokat segítene a gazdaságon. „Nem megfelelő a köz- és a magánszféra közötti társulási szerződést szabályozó törvény, túl bonyolult a közbeszerzési procedúra” - sorolta a nehézségeket az üzletember, leszögezve, egyenlő bánásmódra tartanak igényt, azaz szerintük úgy lenne helyes, ha az állam is fizetne büntetőkamatot, ha késlekedik a kifizetésekkel. „A munkanélküliek alkalmazása esetén szavatolt kedvezmények ne csak a három hónapja állás nélkül maradt munkavállaló esetében legyenek érvényesek. A kormány támogassa az exportot, mert a kis- és közepes vállalkozásoknak nincs lehetőségük külföldi piac felkutatására” - hangoztatta Corâci, hozzáfűzve, a napokban tízpontos követeléslistát nyújtanak be a kormánynak, amely legfontosabb gazdaságélénkítő javaslataikat tartalmazza. A konferencia végkövetkeztetése szerint a megoldást az európai alapok hatékony lehívása és az állami beruházások jelenthetik.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?