
2010. február 03., 09:102010. február 03., 09:10
– Mi késztette a nagyszebeni tőzsdét arra, hogy a jól működő határidős piaca mellett azonnali részvénykereskedést indítson?
– Ahhoz, hogy a romániai tőkepiac felvehesse a versenyt a nagy nyugat-európai börzékkel, elengedhetetlen egy olyan tőzsde, ahol mind az azonnali, mind a határidős platform megtalálható. Miután a bukaresti értéktőzsdével (BVB) a több éven át tartó fúziós tárgyalások dugába dőltek, a Sibex vezetősége úgy döntött, hogy a határidős piac mellett létrehozza saját promt piacát is. A két évig tartó folyamat végén létrehoztuk saját elszámolóházunkat, majd január 22-én sikeresen piacra dobtuk a Sibex (SBX) papírjait is.
– Jelenleg ezt az egy részvényt jegyzik a piacon. Bővül majd a kínálat?
– Abban reménykedünk, hogy év végéig sikerül legalább tíz IPO-t piacra dobni, több százmillió euró értékben. Olyan, többségében állami tulajdonú energetikai vállalatok piacra lépése várható, mint például Nuclearelectrica vagy Hidroelectrica. Nagy valószínűség szerint ezek fele kettős listázás lesz, a Sibex mellett a társtulajdonos, a varsói tőzsde (WSE) platformjára is bevezetnénk a papírokat.
Az állami cégek mellett számítunk az öt befektetési alap (SIF) listázására is, de több magánkézben lévő cég is jelezte, hogy a BVB helyett a Sibexen kíván piacra lépni. Ilyen például a nagyváradi Adeplast Rt., melynek részvényei várhatóan már február végén megjelennek mind a nagyszebeni, mind a varsói tőzsde platformján. A cég bevezetése már folyamatban van, a listázást az Intercapital Invest bonyolítja.
– Nem tartanak attól, hogy a BVB-re jellemző alacsony likviditás megoszlik majd a piacon?
– A Sibex a befektetők számának növelésére törekszik, és nem azok megosztására. A két tőzsde közötti rivalizálás várhatóan jótékony hatással lesz a romániai tőkepiacra, reményeink szerint a cégek – a kedvezőbb feltételeket, illetve a WSE nyújtotta lehetőségeket látva – átigazolnak majd.
– Kedvezőbb feltételeket említett, olcsóbb a Sibex, mint a BVB?
– A Sibex semmilyen illetéket nem számol fel egy vállalat részvényeinek kibocsátásakor, és nincs forgalomban tartási illeték sem, de az elszámolóház által elvégzett napi nyilvántartás sem kerül pénzbe. Összehasonlítva a fővárosi börzén fizetendő illetékeket a nagyszebeni díjakkal, kijelenthetjük, hogy olcsóbbak vagyunk, mint a BVB. A kibocsátási feltételek is előnyösek: a szabályozott piacra azok a vállalatok kerülhetnek, melyek alaptőkéje legalább egymillió euró, közkézhányada legkevesebb 25 százalék, a részvényesek száma pedig meghaladja a százat. Az alternatív platformra a legalább 200 ezer eurós alaptőkéjű, tízszázalékos közkézhányadú és 50 részvényessel rendelkező cégek jelentkezhetnek.
– Kik kereskednek a Sibexen?
– A jelenlegi befektetők nagy része határidős spekuláns vagy hedger, de a spot piac elindításával mind az intézményi, mind pedig a magánbefektetők tömeges megjelenésére is számítunk. Ennek érdekében idén is folytatjuk a tavaly sikeresen zárult országos Sibex Derivatives Tour nevű ingyenes befektető-tanfolyamunkat, amit értelemszerűen kiegészítünk spot piaci technikákkal is. Emellett agresszív népszerűsítési médiakampányt is tervezünk, mind az elektronikus, mind pedig az írott szaksajtóban.
– Mekkora profitot várnak a prompt piactól?
– Jelentős nyereséget és likviditást a közeljövőben is a határidős piac fog termelni, az azonnali piac felfuttatása idő- és beruházásigényes. Profitról majd csak a megfelelő számú IPO-k megjelenése után beszélhetünk.
– Mennyire értékelik a Sibexet?
– A Nagyszebeni Származékos és Árutőzsdének (BMFMS) több mint 21,5 millió részvénye van. A tőzsdei bevezetést követően a papírokkal 1,62 és 2,99 lejes áron kereskedtek, a kétlejes átlagárat figyelembe véve kijelenthetjük, a papírok összértéke megközelítőleg 12,5 millió euró.
– Kik a Sibex jelenlegi tulajdonosai?
– A Sibex részvényeinek 85 százaléka intézményi befektetők kezében van, 15 százalékot pedig magánszemélyek birtokolnak. A legtöbb, közel nyolcszázaléknyi részesedése a HTI Valori Imobiliare-nek van, a kolozsvári SSIF Broker Cluj a papírok 6,58 százalékát, míg a szatmárnémeti Nova Invest a részvények 5 százalékát birtokolja. A WSE tulajdonhányada egyelőre mindössze 1,8 százalék, hosszú távon azonban növelni szeretnék részesedésüket.
– Köztudott, hogy a részvényesek egy része a BVB-ben is érdekelt, nem jelent ez érdekütközést?
– Semmiképpen, a két tőzsde papírjainak egyidejű birtoklása mindössze azonos profilú befektetési lehetőség.
– Milyen jellegű együttműködést terveznek a varsói tőzsdével?
– Elsősorban a keresztlistázások feltételeinek megteremtésére helyezzük a hangsúlyt. Miután több vállalat jelezte, hogy szívesen megjelenne a varsói piacon, a Sibex elszámolóháza a WSE elszámolóházával együttműködve már dolgozik az ezt lehetővé tevő technikai részletek kidolgozásán. Az IPO-k területén Varsó jelentős tapasztalatokkal bír, 2009 végén például sikeresen lebonyolították a PGE 1,5 milliárd eurós részvénypakettjének piacra dobását. Ezeket a tapasztalatokat felhasználva kívánjuk a piacvezető határidős piac mellett a spot piacot is felvirágoztatni, Nagyszebent Európa egyik vezető börzéjévé tenni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?