
Fotó: Agerpres
2010. november 22., 09:262010. november 22., 09:26
Az erről szóló szerződést a hét végén írta alá Borbély László környezetvédelmi miniszter és Tiberiu Marc, a Szilágy megyei önkormányzat elnöke. A projektet nagyrészt a Környezetvédelmi Operatív Programból lehívott uniós pénzekből finanszírozzák, a megyei tanács önrésze alig 24 millió lej. „Remélem, hogy a munkálatok mielőbb elkezdődnek, hogy megoldódjon a megye hulladékelszállítási gondja” – fejtette ki a szerződés aláírását követően Borbély László.
Szilágy megyében jelen pillanatban Zilahon, Zsibón, Szilágysomlyón és Szilágycsehben van szemétlerakó, azonban valamennyit be kell zárni, mivel nem felelnek meg a vonatkozó európai uniós előírásoknak. A zilahi tározó kapcsán a szaktárcavezető fel is rótta a helyi illetékeseknek, hogy környezetvédelmi engedély nélkül is működtetik a lerakóállomást, s felszólította a hatóságokat, hogy legtöbb egy hónapon belül orvosolják a problémát. „A Cigányiban működő zilahi szeméttározó környezetvédelmi engedély nélkül működik. Nem tudom felfogni. Ezt mielőbb meg kell oldani” – szögezte le a miniszter.
Borbély zilahi sajtótájékoztatóján ugyanakkor arról is beszélt, hogy Románia ugyan az első helyen áll az európai uniós alapokból lehívható összegekre megkötött szerződések tekintetében, a pénzek lehívásában azonban változatlanul sereghajtó. „A szerződések aláírását követően Romániának mindössze 50 millió eurót sikerült lehívnia az európai uniós pénzalapokból, miközben 3 milliárd euró értékben írtak már alá szerződéseket. Ez igen kevés” – fogalmazott a környezetvédelmi tárcavezető, aki miniszteri tevékenysége egyik legnagyobb kudarcaként éli meg mindezt.
Szerinte az okozza a fő gondot, hogy a projektek menedzsmentje nem megfelelő, és a versenytárgyalások is igen lassú ütemben haladnak. Éppen ezért arra szólította fel az elöljárókat, hogy sürgessék az ilyen jellegű gondok megoldását, ugyanis attól a pillanattól kezdődően, hogy az érintettek megkötötték a finanszírozási szerződést, a helyi hatóságok a felelősek a történésekért és a pénzek lehívásáért.
Az erdészeti törvénykönyv módosításai révén az állami Romsilva erdészeti társaság kezeléséből a helyi önkormányzatokhoz kerülnek át az erdei utak – közölte a hét végén Zilahon Borbély László környezetvédelmi miniszter, aki egyúttal arra szólította fel a megyei önkormányzatok illetékeseit, hogy készítsék elő az ezzel kapcsolatos határozattervezeteket.
Borbély elmondta, a módosítás révén lehetőség nyílik arra, hogy a helyi hatóságok finanszírozzák ezeknek az utaknak a javítási munkálatait. „Fontos, hogy ezek a határozattervezetek minél hamarabb hozzánk érjenek, hogy a helyi hatóságok számára elérhetővé válhassanak a finanszírozási lehetőségek, amelyekből megvalósíthatják ezeket a beruházásokat” – szögezte le a szaktárcavezető. Mint részletezte, az országos vidékfejlesztési program keretében pályázni lehet az erdei utak kövezésére vagy aszfaltozására, illetve új útszakaszok kialakítására.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.