
Fotó: Szucher Ervin
2010. június 25., 10:302010. június 25., 10:30
Mint ismeretes, az európai uniós csatlakozáskor Románia 2017-ig kapott haladékot arra, hogy ökologizálja hulladékgazdálkodási rendszerét, viszont ebben a szerződésben csak egyes megyék kaptak ilyen hosszú távú haladékot.
Maros megye nincs ezek között, itt eredetileg 2009 júliusáig be kellett volna zárni az elavult, környezetszennyező szemétlerakatokat, éppen azért, mert ezek a legrégibbek, legegészségtelenebbek közé tartoztak. A megyében egyetlen, az uniós normáknak megfelelő tározó létezik, Segesváron. A többi város és község jelenleg más megyékbe viszi a háztartási hulladékot, illetve olyan cégek szállítják el a Maros megyei szemetet, amelyeknek korszerű tározókkal kötött szerződéseik vannak.
A Maros megyei integrált hulladékkezelő rendszer tervezete évek óta készül, és most jutott el abba a fázisba, hogy az uniós környezetvédelmi hatóság rábólintott a tervezetre, s így valamennyi akadály elhárult a megvalósítás útjából.
Az integrált hálózat többek között egy igen terjedelmes tározót foglal magában, amelyet Kerelőszentpál határában alakítanak ki, és egy szortírozó-, csomagoló-, átrakóállomást, amely a Marosvásárhely szomszédságában levő Székelykakasd közelében lesz. Mint már korábban beszámoltunk, a falu közössége egyáltalán nem ért egyet ezzel, több nyilvános vita is zajlott a témában.
„A kakasdi közösség ellenkezése nem állhat a projekt megvalósításának az útjába. Azt a bizonyos kakasdi telket, ahol ez az állomás lesz, a marosvásárhelyi önkormányzat megvásárolta a helyi emberektől, ezzel a telekkel a vásárhelyi önkormányzatnak kellett hozzájárulnia a projekthez. Tehát a döntési jog immár a vásárhelyi tanácsé volt” – szögezte le Lokodi Edit Emőke a Krónikának. A közgyűlés elnöke ugyanakkor úgy véli, a kakasdiaknak nincs elég információjuk azzal kapcsolatban, hogy mi zajlik majd ezen a szortírozóállomáson, amely nem fogja károsan befolyásolni az életüket.
A hulladékprojekt összköltsége várhatóan eléri majd az 50 millió eurót. Ebből 45 millió eurót az Európai Unió a strukturális alapból áll. Radu Spineit, a projekt menedzserét, a megyei önkormányzat környezetvédelmi szaktanácsadóját a Krónika arról kérdezte, hogy mikor rajtolnak a tulajdonképpeni munkálatok, s a kivitelezőnek mikor kell átadnia a létesítményt. Spinei szerint azonban még hosszú procedúra előtt állnak. Ugyanis mivel nagy értékű munkálatokról van szó, a munkálat elvégzése érdekében kiírt tendernek nemzetközi jellegűnek kell lennie, tehát azt az EU Hivatalos Közlönyében is meg kell hirdetnünk.
Egyébként ugyanott az év elején már megjelent a vonatkozó szándéknyilatkozat is. „Úgy vélem, hogy már július elején megjelenik majd a hirdetésünk. Ezt követően begyűjtjük, majd elbíráljuk a pályázatokat. A munkálat elvégzési jogának elnyerése után természetesen következik az az időszak, amikor az alulmaradt versenytársak megóvhatják az illetékesek döntését. Mindezt egybevéve én úgy gondolom, hogy a munkálatok zöme 2011-ben fog lezajlani, és 2012 végére be is fejeződnek” – vélekedett a szakember.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.