
2008. november 07., 11:022008. november 07., 11:02
Jövő év november 30-áig meghoszszabbította a Tăriceanu-kabinet a román állampolgárok munkakönyvének leadási határidejét. Mint arról korábban beszámoltunk, a kormány 2008 januárjában kelt határozata szerint valamennyi olyan külföldön vagy belföldön élő román állampolgár, akinek 2001 áprilisa előtt Romániában munkaviszonya volt, köteles az ezt bizonyító munkakönyvét a lakóhelye szerinti nyugdíjbiztosítónak idén november 30-áig leadni. Mindezt az indokolja, hogy Románia 2001-ben tért át a digitális adatnyilvántartásra, így a munkakönyvben szereplő korábbi bejegyzések nem szerepelnek a rendszerben.
A munkaéveket bizonyító dokumentumokról később egy digitális másolat készül, majd ezek egy országos adatbázisba kerülnek, megkönnyítve ezzel az országok közötti adategyeztetést. Az intézkedés elsősorban a külföldön élő román állampolgárokat érinti, miattuk született a mostani halasztás is. „A korábbi döntésről az elvándoroltaknak gyakorlatilag lehetetlen volt tudomást szerezniük, mivel a hatóságok ez irányú kommunikációja igen gyenge volt” – magyarázta a Krónikának csütörtökön Derzsi Ákos, a Munkaügyi, Család- és Esélyegyenlőségi Minisztérium államtitkára, aki lapunknak már korábban megjósolta a munkakönyvek leadási határidejének meghosszabbítását.
Az RMDSZ-es politikus szerint a legutóbbi kormányülésen arról is döntés született, hogy a határozat anyagát eljuttatják több ország romániai nagykövetségére, illetve Románia számos külképviseletére, ahol azok a helyi sajtóban közzéteszik a rendeletet, így remélhetőleg több ember értesülhet majd kötelezettségéről. „Annak ellenére, hogy a román–magyar közös kormányülésen a két ország munkaügyi szakemberei arról is tárgyaltak, hogy a Magyarországon élő román állampolgárok számára lehetővé teszik azt is, hogy az okirataikat helyben, Románia hivatalos képviseletein vagy az erre a célra létrehozott ügyfélfogadó helyeken is le lehessen adni, az ötletet eddig senki sem karolta fel, így úgy tűnik, ez a lehetőség nem valósul meg – nyilatkozta lapunknak Derzsi Ákos. – Ehhez képest a külföldön élőknek – a határozat szerint – módjukban áll, hogy postán, illetve egy felhatalmazott személy útján küldjék el a dokumentumokat a nyugdíjbiztosítóhoz, bár vitathatatlan, hogy mindkét lehetőség igen nehézkes, és nem utolsósorban költséges megoldás”.
Mivel eredeti példányban kell beszolgáltatni, az államtitkár szerint nem ajánlatos postán elküldeni a dokumentumokat, könnyen megtörténhet ugyanis, hogy a munkaéveket bizonyító okirat elvész, amit utólag szinte lehetetlenség pótolni. A szakpolitikus szerint az sem egyszerűbb megoldás, ha valakit megbíznak az iratok beszolgáltatásával, hiszen a felhatalmazás kizárólag közjegyző által hitelesített, román nyelvű okirat lehet, így az érintett állampolgárnak mindenképpen Romániába kellene utaznia. Lapunk az irányú kérdésére, hogy miért nincs lehetőség az érintett nyugdíjbiztosítók honlapjain tájékozódni, illetve az iratok leadására időpontot egyeztetni, Derzsi úgy reagált, hogy ez mindeddig senkinek nem jutott eszébe. „A jövő hét szerdán esedékes kormányülésen mindenképpen felülvizsgáljuk a határozat módszertanát, kidolgozzuk a részleteket, és a tájékoztatás, illetve a jobb alkalmazhatóság érdekében támogatni fogom az önök által felvetett internetes megoldások bevezetését is” – tette hozzá Derzsi Ákos.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.