
Fotó: Mediafax
2010. július 21., 09:082010. július 21., 09:08
Országos árfigyelő rendszer létrehozását jelentette be tegnap a román kormány. Ennek keretében a fontosabb kiskereskedelmi áruházláncok termékeit vinnék be egy nyilvános adatbázisba, lehetővé téve ezek összehasonlítását. Az elképzelés szerint az adatok felkerülnének az internetre, valamint a városok forgalmas pontjain felszerelt képernyőkön is látni lehetne azokat. Hasonló rendszer már működik Görögországban, ahol három hónap leforgása alatt állítólag 7 százalékos árcsökkenést eredményezett. A rendszer hazai bevezetésére az azt Görögországban működtető cég tett ajánlatot a román kormánynak.
Az egyes áruházláncok, valamint a termelők és az importőrök közötti valódi versenyhelyzet kialakítása, a fogyasztók korrekt tájékoztatása az árakat illetően, és a versenyszellemet sértő kereskedelmi gyakorlat leleplezése a fő célja az árfigyelőnek – jelentette be Adriean Videanu gazdasági és kereskedelmi miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján. „Ez egy adminisztratív jellegű, egyszerű, a megelőzést szolgáló kezdeményezés, melynek célja, hogy tájékoztassa a polgárokat az árak alakulásáról. Abból indultunk ki, hogy válság idején gyakori a spekuláció a piacon. Egyetlen állami szerv sem fog beleavatkozni a kereskedők üzletpolitikájába, sem a fogyasztóvédelmi hatóság döntéseibe” – jelentette ki Videanu. Az adatgyűjtést az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság munkatársai fogják végezni. „Valószínűleg lesz egy forródrót is, hogy az állampolgárok jelezhessék az esetleges szabálytalanságokat” – nyilatkozta a miniszter. Videanu arra nem tért ki, hogy az árfigyelő rendszer mikor kezd majd működni.
A tervezet szerint a kiskereskedelemmel foglalkozó cégeknek hetente kell majd jelenteniük az általul alkalmazott árakat, valamint azok módosításait. Az illetékesek remélik, hogy az árfigyelő rendszer segítségével sikerül majd leleplezni a törvénytelen kereskedelmi gyakorlatot folytató kereskedőket. „Sok feljelentés érkezik amiatt, hogy a pénztárnál nagyobb összeget kell kifizetni egy bizonyos áruért, mint ami a polcon fel van tüntetve. Ha a boltok heti rendszerességgel tájékoztatnak bennünket az áraikról, akkor könnyebb lesz ezen esetek kiszűrése” – nyilatkozta Constantin Cerbulescu, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke. Az adatbázisba kezdetben az élelmiszerek és a fontosabb háztartási cikkek árai fognak bekerülni, a távlati cél pedig valamennyi termékkategória árainak figyelemmel kísérése. Adriean Videanu elmondása szerint a rendszer 1400 bolt, hiper- és szupermarket, valamint diszkontáruház árait fogja követni.
Azt követően, hogy július 1-jétől az áfa értéke 19-ről 24 százalékra nőtt, a kereskedelemmel foglalkozó cégeknek csupán 31,71 százaléka döntött úgy, hogy átvállalja a megnövekedett adóterhet, több mint 68 százalékuk pedig drágított.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.