
Fotó: Krónika
2008. szeptember 17., 00:002008. szeptember 17., 00:00
A palackozást ezt követően Iaşi-ban, Temesváron, Ploieşti-en és Dornán végzik majd. Az üzem dolgozóinak elbocsátása tegnap kezdődött, és két hónapon át tart. A dolgozók a kollektív munkaszerződésben foglaltaknak megfelelően hét-tíz havi bért kapnak végkielégítésül, és a világcég közleménye szerint támogatják őket egy, a képzettségüknek megfelelő új munkahely keresésében is. Ugyanakkor a Coca-Cola 102 személynek szakképesítésének megfelelő munkahelyet kínál a cégen belül. A Coca-Cola HBC közleménye szerint a Bihar megyei üzem bezárása a cég infrastruktúrájának, a piacnak és a társadalmi, gazdasági körülmények folyamatos elemzésének eredménye, és hozzájárul a társaság tevékenységének hatékonyabbá tételéhez. Tavaly a cég termékeinek eladása 23 százalékkal nőtt a romániai piacon.
A munkaerő-elhelyező
A Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség tegnap kapta meg a cég országos értesítését, ebben november 14-ét jelölték meg az alkalmazottak elbocsátásának határidejéül – tájékoztatta a Krónikát Daciana Nica igazgató. A Bihar megyei alkalmazottak pontos létszámát még nem közölték az ügynökséggel, erről, akárcsak az alkalmazottak pontos foglalkozásáról, a közeljövőben tájékoztatják a hivatalt. „Ez megfelel a nemzetközi cégek megszokott gyakorlatának” – mondta az igazgató. Nica szerint van még idejük munkahelyet találni az elbocsátottaknak, akikkel az ügynökség munkatársai találkozót szerveznek majd, hogy tájékoztassák őket az elhelyezkedési és átképzési lehetőségekről. Aki mégis munka nélkül maradna november közepén, azt természetesen nyilvántartásba veszik, tette hozzá.
A polgármesteri hivatal
„Mindenképpen érinti a községet az üzem bezárása, átalakítása, hiszen sokan dolgoznak ott, sőt Váradról is ingáznak jó néhányan. Ezenkívül idénymunkásokat is alkalmaztak a gyárban, ha nagyobb volt a termelés, ez számukra is keresetkiesést jelentett” – fejtette ki lapunknak Cornel Dulca, a mezőszakadáti polgármester tanácsosa. Dulca különben lapunk munkatársától értesült a palackozó bezárásáról, és mint mondta, a hivatal gazdasági osztályán dolgozó munkatársai is csak a sajtóból értesültek az üzem bezárásáról. A polgármesteri hivatalban egyébként nem tudják, pontosan hányan is dolgoznak a magáncégnél, ezt az adatot bizalmasan kezelik, tudtuk meg Dulcától, aki hozzátette: remélhetőleg az átszervezés után a helyiek dolgozhatnak még a majdani elosztóban.
Új beruházók a láthatáron
„A megyei tanács nem szólhat bele egy magáncég döntésébe” – fejtette ki a Krónika érdeklődésére Dumitru Ţiplea, Bihar Megye Tanácsának szóvivője. Hozzátette: a megyének szüksége van a nagybefektetőkre, és lehetőségeikhez képest mindent megtesznek, hogy azokat a megyébe csábítsák. Jelenleg a dél-koreai Hanil Electronicsszal tárgyalnak, amely bővítené újpalotai üzemét, és egy 18 ezer négyzetméteres termelőcsarnokot épített. Körülbelül 300 millió eurós befektetésre számíthatnak még Belényes és Bondoraszó környékén, ahol a Petromservice magnéziumtartalmú mészkövet fog kitermelni, és fejleszti a vidék infrastruktúráját is, tájékoztatott a szóvivő.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.