
A járványügyi korlátozások miatt kevesebb villamos energia fogyott országszerte
Fotó: Pinti Attila
Ha a fogyasztók tudatosak, tájékozottak, élnek a jogaikkal, rá tudják venni a villamosenergia-szolgáltatókat, hogy az igényekhez mérten korrigálják áraikat – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke annak kapcsán, hogy a villamos energia piacát január 1-től liberalizálják. Mint mondta, a versenyhelyzet a fogyasztó javára válik.
2020. december 14., 14:532020. december 14., 14:53
2021. szeptember 10., 12:152021. szeptember 10., 12:15
Ettől a héttől kezdődően kapják meg a hazai fogyasztók az árajánlatokat, hogy a villamos energia piacának január 1-jei liberalizálása után milyen díjszabást kínál jelenlegi szolgáltatójuk. Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke lapunknak elmondta,
Drágulásra lehet számítani, mert az idénre jóváhagyott, szabályozott árak a legalacsonyabbak voltak, ahhoz képest a szolgáltatók drágábban vásárolják majd az energiát, amit továbbadnak a fogyasztónak.
A kereskedők feltöltik a hatóság honlapján és az applikációban működő ár-összehasonlító adatbázist, tesztelik, majd a tervek szerint ettől a héttől már elérhető lesz az új változat, amely sokkal több információval szolgál az érdekelteknek.
– részletezte Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, a kereskedőknek egyértelműen érdekük, hogy megtartsák az ügyfeleiket, a hatóság ezért kötelezte őket arra, hogy tájékoztassák a fogyasztókat a jogaikról. Emellett a hatóság a különböző fogyasztóvédelmi szervezetekkel karöltve szervez tájékoztató kampányt, de telefonon, elektronikus levélben is lehet tőlük segítséget kérni – hangsúlyozta az alelnök.
Ha a fogyasztók tudatosak, tájékozottak, élnek a jogaikkal, annál inkább rá tudják venni a villamosenergia-kereskedőket, hogy az igényekhez mérten korrigálják áraikat – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, ha a szolgáltató elveszíti az ügyfelei 2-3-5 százalékát, az meglátszik a havi, negyedéves, éves eredményeiben, és rákényszeríti arra, hogy próbálja megtartani a régi ügyfeleit, vagy újakat szerezzen.
Az ANRE múlt héten hagyta jóvá az elosztói díjakat a Romániában működő nyolc elosztócégnek. Ezek a díjak a lakosságnak kiszámlázott végső villamosenergia-ár egyharmadát teszik ki. Nagy-Bege Zoltán elmondta, az elosztói díjak országosan átlag 5,6 százalékkal növekedtek, ám ez a végső fogyasztói ár esetében nem számottevő, mintegy egyszázalékos drágulást okoz.
A hatóság alelnöke arra is kitért, hogy
Egy-egy régióban egy hálózat működik, ezért nem hagyhatják, hogy ők szabják meg ezeket a díjakat. A szolgáltatók ezután tudják közölni a teljes árajánlatot, hogy az elosztói díjszabást jóváhagyta a hatóság. December folyamán minden fogyasztónak, aki még szabályozott áron kapja a villamos energiát, meg kell kapnia a januártól érvényes árajánlatot, ebbe beépítik a megemelt elosztói díjszabást. Ezen a héten a hatóság a végső fogyasztói ár újabb komponensét, az úgynevezett kogenerációs bónuszt is módosítja: ez több mint húsz százalékkal csökken, ami a végső fogyasztói árban egyszázalékos csökkenést jelenthet, tehát tulajdonképpen „kioltja” az elosztói díjak emelését – részletezte az ANRE alelnöke.
Meg kell várni az első árajánlatokat, hangsúlyozta Nagy-Bege Zoltán, aki jövő évtől átlag legtöbb 5 százalékos áremelkedést valószínűsít. Hangsúlyozta, az árszabás nagyon összetett, beleszámolják a megemelkedett elosztói díjat, a csökkent kogenerációs bónuszt, de az is számít, hogy a kereskedő milyen áron vásárolja fel a villamos energiát.
a háztartási fogyasztóknak a legolcsóbb villamos energiát biztosították, és ennél a mostani árak mindenképpen magasabbak.
Nagy-Bege Zoltán szerint sok múlik a kereskedők felvásárlási politikáján, azon, hogy már szerződtek-e a következő év szükségletének egy részére, vagyis a hosszú távú szerződésekre hagyatkoznak-e, avagy túlnyomórészt a rövid távú piacon szerzik be a villamos energiát, amit majd eladnak a háztartási fogyasztóknak. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, idén egész évben a rövid távú piacok voltak a legolcsóbbak, ami azt tükrözi, hogy alacsony volt a kereslet.
Az utóbbi két-három hétben érezhetően megnőtt a villamos energia fogyasztása országos szinten, elérte az éves legmagasabb szintet. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, a járványügyi szigorítások fogyasztáscsökkentést idéztek elő. Decemberben vannak éves szinten a legmagasabb adatok, a megnövekedett fogyasztás tükröződik a különböző piacokon. Elsősorban a rövid távú piacokon az éves átlagnál magasabbak az árak, viszont még mindig alacsonyabbak, mint tavaly ebben az időszakban. Nagy-Bege Zoltán hangsúlyozta, még mindig érződik a fogyasztáson, hogy korlátozások vannak, ezért nem minden gazdasági szereplő működik százszázalékosan. Az árak alacsonyabbak, mint tavaly ebben az időszakban, de magasabbak, mint az idén a szabályozott ár, tehát nem zárható ki a drágulás januártól – összegzett a hatóság alelnöke.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!