Hirdetés

Az áram drágulására lehet számítani, ám a fogyasztó előnyére válhat a szolgáltatók közötti versenyhelyzet

A járványügyi korlátozások miatt kevesebb villamos energia fogyott országszerte •  Fotó: Pinti Attila

A járványügyi korlátozások miatt kevesebb villamos energia fogyott országszerte

Fotó: Pinti Attila

Ha a fogyasztók tudatosak, tájékozottak, élnek a jogaikkal, rá tudják venni a villamosenergia-szolgáltatókat, hogy az igényekhez mérten korrigálják áraikat – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke annak kapcsán, hogy a villamos energia piacát január 1-től liberalizálják. Mint mondta, a versenyhelyzet a fogyasztó javára válik.

Bíró Blanka

2020. december 14., 14:532020. december 14., 14:53

2021. szeptember 10., 12:152021. szeptember 10., 12:15

Ettől a héttől kezdődően kapják meg a hazai fogyasztók az árajánlatokat, hogy a villamos energia piacának január 1-jei liberalizálása után milyen díjszabást kínál jelenlegi szolgáltatójuk. Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke lapunknak elmondta,

az árajánlat alapján dönthetik el a fogyasztók, megtartják a jelenlegi szolgáltatót, vagy mást választanak, és a hatóság ár-összehasonlítójában jobb ajánlatot keresnek.

Hirdetés

Drágulásra lehet számítani, mert az idénre jóváhagyott, szabályozott árak a legalacsonyabbak voltak, ahhoz képest a szolgáltatók drágábban vásárolják majd az energiát, amit továbbadnak a fogyasztónak.

Tudatos fogyasztó, kedvezőbb díjszabás

A kereskedők feltöltik a hatóság honlapján és az applikációban működő ár-összehasonlító adatbázist, tesztelik, majd a tervek szerint ettől a héttől már elérhető lesz az új változat, amely sokkal több információval szolgál az érdekelteknek.

Idézet
Ha valakinek nem felel meg az ár, amit a jelenlegi szolgáltatótól kap, az ár-összehasonlítóban kereshet egy olyan céget, amely jobb díjszabást kínál”

– részletezte Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, a kereskedőknek egyértelműen érdekük, hogy megtartsák az ügyfeleiket, a hatóság ezért kötelezte őket arra, hogy tájékoztassák a fogyasztókat a jogaikról. Emellett a hatóság a különböző fogyasztóvédelmi szervezetekkel karöltve szervez tájékoztató kampányt, de telefonon, elektronikus levélben is lehet tőlük segítséget kérni – hangsúlyozta az alelnök.

Ha a fogyasztók tudatosak, tájékozottak, élnek a jogaikkal, annál inkább rá tudják venni a villamosenergia-kereskedőket, hogy az igényekhez mérten korrigálják áraikat – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, ha a szolgáltató elveszíti az ügyfelei 2-3-5 százalékát, az meglátszik a havi, negyedéves, éves eredményeiben, és rákényszeríti arra, hogy próbálja megtartani a régi ügyfeleit, vagy újakat szerezzen.

A versenyhelyzet minden esetben a fogyasztó javára válik.

Növekedtek az elosztói díjak

Az ANRE múlt héten hagyta jóvá az elosztói díjakat a Romániában működő nyolc elosztócégnek. Ezek a díjak a lakosságnak kiszámlázott végső villamosenergia-ár egyharmadát teszik ki. Nagy-Bege Zoltán elmondta, az elosztói díjak országosan átlag 5,6 százalékkal növekedtek, ám ez a végső fogyasztói ár esetében nem számottevő, mintegy egyszázalékos drágulást okoz.

A hatóság alelnöke arra is kitért, hogy

bár a villamos energia piacát január 1-től liberalizálják, a disztribúciós tarifák mindig szabályozottak lesznek, hiszen az elosztócégek monopolhelyzetben vannak.

Egy-egy régióban egy hálózat működik, ezért nem hagyhatják, hogy ők szabják meg ezeket a díjakat. A szolgáltatók ezután tudják közölni a teljes árajánlatot, hogy az elosztói díjszabást jóváhagyta a hatóság. December folyamán minden fogyasztónak, aki még szabályozott áron kapja a villamos energiát, meg kell kapnia a januártól érvényes árajánlatot, ebbe beépítik a megemelt elosztói díjszabást. Ezen a héten a hatóság a végső fogyasztói ár újabb komponensét, az úgynevezett kogenerációs bónuszt is módosítja: ez több mint húsz százalékkal csökken, ami a végső fogyasztói árban egyszázalékos csökkenést jelenthet, tehát tulajdonképpen „kioltja” az elosztói díjak emelését – részletezte az ANRE alelnöke.

Összetett árszabás

Meg kell várni az első árajánlatokat, hangsúlyozta Nagy-Bege Zoltán, aki jövő évtől átlag legtöbb 5 százalékos áremelkedést valószínűsít. Hangsúlyozta, az árszabás nagyon összetett, beleszámolják a megemelkedett elosztói díjat, a csökkent kogenerációs bónuszt, de az is számít, hogy a kereskedő milyen áron vásárolja fel a villamos energiát.

A drágulás viszont nem zárható ki, mert a szabályozott árak, melyeket erre az évre jóváhagyott a hatóság, nagyon alacsonyak voltak,

a háztartási fogyasztóknak a legolcsóbb villamos energiát biztosították, és ennél a mostani árak mindenképpen magasabbak.

Nagy-Bege Zoltán szerint sok múlik a kereskedők felvásárlási politikáján, azon, hogy már szerződtek-e a következő év szükségletének egy részére, vagyis a hosszú távú szerződésekre hagyatkoznak-e, avagy túlnyomórészt a rövid távú piacon szerzik be a villamos energiát, amit majd eladnak a háztartási fogyasztóknak. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, idén egész évben a rövid távú piacok voltak a legolcsóbbak, ami azt tükrözi, hogy alacsony volt a kereslet.

Decemberben megnőtt a fogyasztás

Az utóbbi két-három hétben érezhetően megnőtt a villamos energia fogyasztása országos szinten, elérte az éves legmagasabb szintet. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, a járványügyi szigorítások fogyasztáscsökkentést idéztek elő. Decemberben vannak éves szinten a legmagasabb adatok, a megnövekedett fogyasztás tükröződik a különböző piacokon. Elsősorban a rövid távú piacokon az éves átlagnál magasabbak az árak, viszont még mindig alacsonyabbak, mint tavaly ebben az időszakban. Nagy-Bege Zoltán hangsúlyozta, még mindig érződik a fogyasztáson, hogy korlátozások vannak, ezért nem minden gazdasági szereplő működik százszázalékosan. Az árak alacsonyabbak, mint tavaly ebben az időszakban, de magasabbak, mint az idén a szabályozott ár, tehát nem zárható ki a drágulás januártól – összegzett a hatóság alelnöke.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés