
2011. január 21., 09:262011. január 21., 09:26
A Csík környéki települések független és RMDSZ-es polgármesterei, alpolgármesterei és tanácsosai egyeztettek a 2001/215-ös, a belügyminisztérium helyi közigazgatási törvényre vonatkozó módosítójavaslatairól, valamint bemutatták a 2010-es esztendő megvalósításait és a 2011-es évre vonatkozó elképzeléseket.
A jelenlevők rámutattak, a helyi autonómia alapelve alapján indokolt, hogy egyes döntések szükségességének megítélése a helyi önkormányzat kizárólagos illetékessége legyen. Borboly Csaba, a Hargita megyei közgyűlés elnöke azt is elmondta, hogy hétfőn az RMDSZ és a PDL koalíciós tanácsában tárgyaltak a belügyminisztérium javaslatairól, amelyek olyan rendelkezéseket tartalmaznak, amelyek révén hátrányos helyzetbe kerülne a szórványmagyarság: 25 százalékkal csökkentenék a helyi és megyei tanácsosok számát, és a tanácselnök, illetve a polgármester nevezhetné ki az alelnököket vagy az alpolgármestereket.
A megyei önkormányzat dokumentuma azt javasolja, hogy a polgármesterek és megyei tanácselnökök hasonló jogosítványokat kapjanak, következésképpen a polgármesterek is vezethessék a tanácsülést, szavazati joggal, eltörölve a rotációs alapú ülésvezetést.
Szükséges továbbá az egybegyűltek szerint, konkrét rendelkezések megfogalmazása arra vonatkozóan, hogy a helyi önkormányzatoknak jogukban áll a saját forrásaikkal szabadon gazdálkodni, a helyi igényekkel összhangban. Emellett azt javasolták, hogy módosítani kell a közösségi fejlesztési társulásokra vonatkozó rendelkezéseket, és változtatni kellene a prefektusra vonatkozó előírásokon a polgármester és a megyei tanács elnöke által kiadott rendelkezések törvényességének ellenőrzését illetően.
Ezenkívül a megyei tanácsok alelnökei és az alpolgármesterek számára saját kabinet létrehozását ajánlják, a hatáskörök figyelembevételével. Továbbá, hogy az alkalmazottak által a közintézménynek okozott károkért való kártérítés mértékét korlátozzák az adott köztisztviselő meghatározott számú havi átlagjövedelmének, vagy meghatározott számú országos átlagjövedelem összegére.
Borboly a települések elöljáróinak beszámolóját megelőzően hangsúlyozta, az évnek nem csak abból az egyetlen napból kell állnia, amelyen a visszaosztott pénzek gazdára találnak. „Sok pályázatot megnyertünk, sokat kell még megnyerni, sok beruházást kell elindítani” – fejtette ki a közgyűlés elnöke. Hozzátette, azért van szükség kormányzati szerepvállalásra, hogy közös erőfeszítéssel minél több pénzt hívhasson le Bukarestből Hargita megye.
A csíkcsicsói polgármester hosszan ecsetelte beszámolójában azokat a beruházásokat, amelyeket a megyei tanács pénzügyi hozzájárulása révén valósíthattak meg. Hozzátette: a 2011-es terveik között szerepel a közvilágítás korszerűsítése energiatakarékos égők felszerelése révén, valamint a helyi iskola bővítése pályázati finanszírozásból.
Szentes Antal, Madéfalva polgármestere az elmúlt év kulturális programjait emelte ki, majd elmondta, idén a madéfalvi veszedelem emlékművét szeretnék restaurálni. „Tavaly értettem meg, hogy egy aranybányán lakunk, hiszen anynyira értékes felszíni vizeink vannak” – mondta Biró László, Csíkmadaras polgármestere, utalva a Madaras-patakra tervezett vízerőműre, amelynek a kivitelezési munkálatait idén kezdenék el. Csíkszentdomokoson az utak állapotának feljavítását tűzte ki célul az önkormányzat 2008-ban.
Ferencz Alajos polgármester elmondta, sikerült is tenni ennek érdekében, emellett újjáépítették az egyeskői menedékházat valamint 2010-ben megnyitották a Márton Áron Múzeumot is. Míg Gyímesfelsőlokon rövidhullámú helyi rádiót szeretnének beüzemelni jövő hónapban, addig Ajnádon még mindig gondot okoz a mobiltelefon hálózatok lefedettsége – tudtuk meg a beszámolókból.
A megyeközpont 2010-es megvalósításai között szerepel a csatornarendszer felújítása, egyes oktatási intézmények felújítása, különböző sportbázisok kialakítása, valamint az utak javítása. 2011-ben kezdheti el az önkormányzat az Integrált Városfejlesztési Stratégia kivitelezését, valamint elhangzott, hogy megkötötték a szerződést a Mikó-vár felújítására is. Renoválásra vár ugyanakkor a város két moziépülete és a Csíki Játékszín, az az a városi művelődési ház is – szögezte le Antal Attila alpolgármester.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.