2010. június 17., 10:232010. június 17., 10:23
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék bírái még kedden, a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány leszavazása előtt két kifogást juttattak el a taláros testülethez. Az egyik a bérhez és szociális juttatásokhoz való jog szegszegésével, a másik a bírói függetlenség sérülésével kapcsolatos.
Tegnap Radu Moldovan, a PSD szóvivője, aki néhány szociáldemokrata képviselő és szenátor kíséretében nyújtotta be a kérést, úgy nyilatkozott: pártja mindent megtesz, hogy megakadályozza a „szociális népirtást”, amit a megszorítások eredményeznének. A PSD az alkotmány több cikkelyével is ellenkezőnek tartja a bérek és a nyugdíjak csökkentéséről szóló törvénytervezeteket. Eugen Nicolăescu, a PNL képviselőházi frakcióvezetője szerint az alaptörvény 44., 47. és 53. cikkelyét sértik a törvénytervezetek.
Mint ismeretes, miután a parlament kedden elutasította a Boc-kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, a megszorításokkal kapcsolatos két törvénytervezet elfogadottnak tekintendő. Életbelépésükhöz államfői kihirdetés szükséges. Az államfőnek egy alkalommal jogában áll visszaküldeni a tervezeteket a parlamentnek újratárgyalásra. A törvények ellen bárki kifogást emelhet az alkotmánybíróságon. Ha a taláros testület alkotmányellenesnek ítéli a jogszabályokat, a jogalkotási folyamatot újra kell kezdeni.
A költségvetési megszorítások keretében a kormány a minisztériumok költségvetését is alaposan megnyirbálja, éppen ezért a közeljövőben csökkenteni készül az államtitkárok számát. Erről tegnap esti, lapzártánkkor még tartó ülésén is tárgyalt a Boc-kabinet. Arról, hogy mi várható, Mihail Dumitru mezőgazdasági miniszter a Mediafax hírügynökségnek úgy nyilatkozott, a kabinet annak a lehetőségét vizsgálja, hogy valamennyi minisztériumban kettőre csökkenjen az államtitkárok száma. Konkrétum azonban szerinte csak egy-két múlva várható. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, kormányzati források korábban úgy nyilatkoztak, hogy Emil Boc június 16-i határidőt jelölt meg a tárcavezetőnek, tehát tegnapig kellett volna véglegesíteniük, hogy milyen elbocsátásokat terveznek.
A kormány egyébként tegnap délelőtt is ülésezett. Akkor egyebek mellett arról született döntés, hogy a privatizációkból befolyt pénzösszegekből az idei év folyamán 1,5 milliárd lejes hitelt biztosítanak a helyi önkormányzatoknak, hogy ebből az összegből azok törleszteni tudják a különböző munkálatok, szolgáltatások ellenértékéből tavaly felhalmozódott tetemes adósságállományukat. Ettől az intézkedéstől is a gazdaság fellendülését várja a kormány, ugyanis ha a cégek megkapják az elmaradt pénzeket, akkor folytatni tudják tevékenységüket. Több vállalkozás – főként az építőipari cégek – tevékenysége lehetetlenült el az elmúlt fél évben az önkormányzati tartozások miatt.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.