
A Modern House cég asztalosműhelyében készülnek az építkezésekhez szükséges famunkák
Fotó: Jakab Mónika
A súlyos járványidőszak lecsengésével egyre nagyobbak az építőiparral szembeni elvárások. A növekvő megrendeléseknek elsősorban a cégek kis száma, és a szakképzett munkaerő hiánya szab határt. A sepsiszentgyörgyi Modern House cég tulajdonosával, Bálint József építőmérnökkel vettük számba a vállalkozókra nehezedő gondokat.
2021. június 27., 17:282021. június 27., 17:28
A járvány gazdasági következményei az élet minden területén jelentkeznek. Az egyéves leállást vagy a normális munkamenet töredékét jelentő gazdasági tevékenység következményeit a társadalom most érzi meg. Gyártási tartalékok híján robbanásszerűen megnövekedett az építőanyagok ára – egyes nyersanyagok a duplájára drágultak –, de az üzemanyagok, az élelmiszer és sok más termék drágulásával a bajok minden más területre kiterjednek. Az erdélyi vállalkozóknak emellett szembe kell nézniük a munkaerőpiaci gondokkal is, hiszen az újrainduló gazdasági tevékenységhez nincs elegendő munkavállaló. Ahogyan azt Sepsiszentgyörgyön is megtapasztaltuk.
Az egyik külvárosi utcában működő asztalosműhelyben bőven lenne munka, hiszen a Bálint József (portrénkon) cége által felvállalt építkezésekhez itt készítik a nyílászárókat és egyéb famunkákat. A Bálint-féle építkezési cég nagy előnye, hogy 26 éves múltja révén sokan ismerik, így az elmúlt években mindig volt megrendelése. Egy ideje elsősorban magánházakat és társasházakat épít. Korábban megtörtént, hogy a polgármesteri hivatalok által támogatott munkálatok ellenértékét hosszú hónapokkal vagy évekkel később kapta meg, így a hasznot elvitte az infláció. Ma már csak a biztosan fizető ügyfelek megrendeléseit vállalja, de így sincs könnyű helyzetben, hiszen a temérdek munkához hozzáértő szakmunkásokból kevés van.
Napjainkban nemcsak a magánembereknek és a tehetősebb vállalkozóknak van pénzük építkezésre, hanem az uniós projektek révén az önkormányzatoknak is. A járvány lecsengésével jelentkező egyre több megrendeléshez azonban kevés az építőipari cég és még kevesebb az erre alkalmas szakmunkás.
– panaszolja a háromszéki vállalkozó. A Modern House évek óta komolyan gondolja a szakmunkásképzést, ezért duális rendszerben egy-egy építészeti szakosztályt vállalt be. Jelenleg kilencen készülnek záróvizsgára a szakiskolai képzés harmadik évfolyamáról, de ők az utolsó évfolyam, mert sem tavaly, sem 2019-ben nem indult újabb osztály. A gyors lemorzsolódást a szakember azzal magyarázza, hogy az építőipari szakmunkásképzést Sepsiszentgyörgyön meggondolatlanul hozzácsapták egy más profilú középiskolához, ami púppá vált a líceum hátán, így szabadulni akarnak tőle.
Bálint József válallkozó szerint nehéz helyzetben van az építőipar
Fotó: Jakab Mónika
De nem csak ezért van egyre nagyobb szakmunkáshiány Háromszéken és Székelyföld más régióiban. Bálint József felidézi az előző évek tapasztalatát: akik 2019-ben a cégénél végezték a szakmai gyakorlatot, kivétel nélkül külföldre távoztak. Olyan is akadt, akinek nem volt türelme kivárni a szakmunkásdiploma átvételét, hanem azonnal nekivágott a Nyugat-Európába vezető útnak.
Az egyre súlyosbodó szakmunkáshiány nem most kezdődött. Első jeleit a 2008-as gazdasági válság utáni évekre vezeti vissza a szentgyörgyi mérnök. A 15–20 éven át nála nevelkedett kőművesek, ácsok, asztalosok és egyéb szakmunkások a megrendelések visszaesése okozta kisebb fizetések miatt távoztak, pedig a vállalat pénzügyi tartalékainak a felemésztése árán is meg akarta őrizni jól teljesítő munkavállalóit. Tapasztalata szerint
munkatársak hiányában nem tudnak nagyobb megrendeléseket elvállalni, így elmarad a fejlődésük.
A 2008-as gazdasági válság óta sok háromszéki építőipari vállalkozás dőlt be: vagy csődbe ment és felszámolódott, vagy tovább vonszolja pénzügyi gondjait. Amit az RMDSZ-es városvezetés tovább súlyosbít, hiszen Bálint József szerint Sepsiszentgyörgyön róják ki országos viszonylatban a legmagasabb ingatlanadót, ami elsősorban a kisvállalkozók életét keseríti meg. „Az ingatlanadót az épület reális értékének 1 százalékáról a városháza felemelte 1,8 százalékra. Sok cég székháza vagy műhelye hiába van leromlott állapotban – a legtöbbet pénzhiány miatt évtizedek óta nem tudják feljavítani –, az elmúlt 12 évben ezeknek az épületeknek a könyvelési értéke megháromszorozódott. Igaz ugyan, hogy de minimis program keretében a helyi vállalkozások vissza tudnák igényelni az ingatlanadó egy részét, de csak úgy, ha nincs tartozásuk az önkormányzat felé. Sokuknak az előző évi adókat sem sikerült törleszteni” – ecseteli a kisvállalkozókat sújtó megszorításokat Bálint József.
Sepsiszentgyörgyi városkép. Sok fi atal más erdélyi nagyvárosban keresi a boldogulását
Fotó: Jakab Mónika
Székelyföld régióban az erdélyi nagyvárosokhoz képest kisebbek a fizetések, ami elsősorban a fiatalok elvándorlását okozza.
Bálint szerint ahol a munkaerő számára vonzó a környezet, mert tőkeerős, nagy cégek működnek, ott a szakmunkások többsége jobban keres. Ez akkor is így van, ha 200–300 kilométerrel odébb nemcsak a bérek, hanem a lakbérek és a megélhetés költségei is magasabbak, mint a székely kisvárosokban. „Ugyanaz a jelenség, mint Nyugat-Európában: hiába jóval magasabb a vendégmunkás házbére és egyéb kiadása, mert ezeket a hazainál jóval nagyobb fizetésekből tudja fedezni, és jelentős összeget megtakarít” – fogalmaz az üzletember.
Bálint József ugyanakkor azt látja, hogy az építőipari cégekhez érkező egyre több megrendelés magasabb béreket fog előidézni. Ez az egyetlen módja annak, hogy a székelyföldi építőipari vállalatok is megőrizhessék embereiket, illetve fejlődni tudjanak. A helyi munkaerőpiac gyors változására példa a Dedeman barkácsáruházlánc új sepsiszentgyörgyi üzlete, amely a helyi fizetéseknél magasabb bérekkel csábította el alkalmazotti gárdáját a helyi cégektől.
Aki saját embereit szeretné megtartani, annak fizetést kell emelnie, és profi cégvezetéssel kell kigazdálkodnia az egyéb anyagi terhek mellett jelentkező bértöbbletet is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!