Hirdetés

Zöld jelzést kapott a Minerva Kulturális Központ megépítése

központ

Művelődési és tudományos programoknak is helyet ad az új kulturális központ

Fotó: Iskola Alapítvány / Facebook

Többéves pereskedés után elkezdődhet az építkezés az egykori Minerva részvénytársaság Brassai utcai területén. Az elképzelés szerint a belváros egyetlen üresen álló telkén erdélyi jelentőségű, többfunkciós művelődési és tudományos központot hoznának létre.

Deák Szidónia

2025. május 29., 15:272025. május 29., 15:27

Többéves jogi csatározás, bürokratikus akadályok és a szomszédok ellenállása után zöld jelzést kapott a Minerva Kulturális Központ megépítése az egykori Minerva részvénytársaság Brassai utcai telkén. A tervek szerint a belvárosi Brassai Sámuel utca 5. szám és a Dávid Ferenc utca 4. szám alatt található, 1320 négyzetméter területű telken művelődési és tudományos központot hozna létre az Iskola Alapítvány. A tervekről Nagy Zoltán Levente, a központot létrehozó Iskola Alapítvány elnöke, valamint Tibori Szabó Zoltán, a Minerva Egyesület elnöke csütörtök délelőtt sajtótájékoztató keretében számolt be.

központ Galéria

Planetárium, konferenciaterem, kiállítótér is helyet kap a központ épületében

Fotó: Iskola Alapítvány / Facebook

Nagy Zoltán Levente elmondta, a civil szervezet 2018 elején vásárolta meg a Minerva Művelődési Egyesülettől a János Zsigmond Unitárius Kollégium mögött található területet a rajta álló öt, részben lelakott, részben pedig romos épületingatlant. Hozzátette,

Hirdetés

az Iskola Alapítvány hét évig tartó pereskedés után kapta meg az építkezési engedélyeket a restitúció révén visszaszerzett közösségi ingatlanvagyon haszonsítására.

Kifejtette, a tervek szerint továbbvinnék az 1920-ban létesült nyomda- és kiadóvállalat szellemi örökségét, az egykori részvénytársaság telkén erdélyi jelentőségű központot hoznának létre, amely kulturális, közösségi és tudományos és művelődési célokat is szolgálna.

központ Galéria

Nagy Zoltán Levente (balra) és Tibori Szabó Zoltán sajtótájékoztatón ismerteti a létrehozandó Minerva Kulturális Központ terveit

Fotó: Iskola Alapítvány / Facebook

Hosszú jogi küzdelem után indulhat a beruházás

Tibori Szabó Zoltán a Minerva részvénytársaság történetét ismertetve, elmondta 1919 nyarán közadakozás indult egy olyan nyomda- és kiadóvállalat létrehozására azzal a céllal, ha Erdély elszakad Magyarországtól, ne szűnjön meg a magyar nyelvű oktatás és kultúra utánpótlása. A közösség összefogása példátlan volt, 653 erdélyi magyar ember tette össze a szükséges pénzt. Ebből az akaratból és társadalmi bizalomból született meg 1920-ban a Minerva Irodalmi és Nyomdai Műintézet Részvénytársaság. Rámutatott,

a kiadóvállalat működése során közel 3000 szépirodalmi kötetet jelentetett meg, 274 különféle tankönyv látott napvilágot a gondozásában, ezenkívül mintegy 55 sajtóterméket adott ki,

köztük a Pászortüzet és a Magyar Népet. A vállalat működésének a román államosítás vetett véget 1948. június 11-én. Tibori Szabó Zoltán elmondta, 2005-ben adódott az a lehetőség, hogy a nemzeti kisebbségek közösségei is visszakövetelhetik a vagyonukat, így az egyesület is visszaperelte a területet rajta található öt leromlott állapotú ingatlannal. „Most ezen a telken valósul meg az Iskola Alapítvány jóvoltából és finanszírozásával az a kortárs művészeti központ, amely reményeink szerint a város egyik meghatározó kulturális tere lesz.

Idézet
Olyan nyitott köztérként képzeljük el, amelyről a kolozsváriak érezhetik, hogy valóban az övék”

– fejtette ki Tibori Szabó Zoltán.

Nagy Zoltán Levente felidézte, a tervezési munkálatok hamar megkezdődtek, azonban a kivitelezés elindításáig hosszú évekig tartó jogi procedúra következett. A beruházást több per is hátráltatta, amelyek főként a szomszédos ingatlanok tulajdonosaival kialakult konfliktusokból eredtek. A hivatalos engedélyeztetési folyamat sem ment zökkenőmentesen: több alkalommal kellett újrakezdeni a területrendezési eljárást. Mint fogalmazott, az egykori Minerva nyomda telkén megvalósuló beruházás a civil összefogás és következetes kitartás eredménye.

központ Galéria

A Minerva székháza Kolozsváron, a Brassai utcában, a két világháború között

Fotó: Minerva.org.ro

Planetárium, alkotóház és kortárs művészeti tér a kulturális központban

Az Iskola Alapítvány elnöke elmondta, a komplexum három különálló épületrészből áll majd. A Brassai utca felőli szárny öt szintes lesz, két mélygarázzsal, amely fölött irodák és

a legfelső szinten a Babeș–Bolyai Tudományegyetem fizika tanszékének kérésére egy planetárium kap helyet.

Ez a tér alternatív oktatási lehetőségeket kínál majd a város iskoláinak.

A Dávid Ferenc utcai oldalon, műemléki előírások szerint, megtartják a régi homlokzatot, mögötte pedig a 18. századi pincét restaurálják. Ebben a részben egy kávézó, az emeleten pedig vendégszobák és műtermek kapnak helyet, célja, hogy rövid távú alkotói programoknak és csereprogramoknak is helyet adjon.

A hátsó részben tervezik a kortárs művészeti központot kialakítani: az emeleten kiállítótér, a földszinten konferenciaterem, a föld alatt pedig egy raktár, amely hagyatékok tárolására és feldolgozására szolgál majd. Hozzátette, a három épületrészből álló projekt becsült költsége 3,3 milliárd forint, amelyet a magyar kormány biztosít. A munkálatok 2025 júniusában kezdődnek, az átadást 2027 decemberére tervezik.

korábban írtuk

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

A Nagyvárad és Kolozsvár közötti vasútvonal egyik szakaszán már 70 százalékban elkészültek a felújítással

Jól haladnak a Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal Egeres és Kolozsvár közötti szakaszán a felújítással, a munkálatok több mint 70 százaléka elkészült – közölte Horațiu Cosma közlekedési államtitkár.

A Nagyvárad és Kolozsvár közötti vasútvonal egyik szakaszán már 70 százalékban elkészültek a felújítással
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Újabb medvetámadás a Transzfogarason: német turistára támadt a nagyvad

Egy német turistát harapott meg egy medve a Transzfogarasi út közelében, Arefu térségében. A nő megsérült, kórházba szállították. A hatóságok szerint az elmúlt hetekben több hasonló incidens is történt a medvék által sűrűn látogatott környéken.

Újabb medvetámadás a Transzfogarason: német turistára támadt a nagyvad
2026. június 16., kedd

Nem találtak műszaki hibát a Tordai-hasadék via ferrata útvonalán, ahol egy fiatal életét vesztette

A Kolozs megyei hegyimentők szerint műszaki szempontból kifogástalan állapotban van a Tordai-hasadék via ferrata útvonala, ahol vasárnap egy 22 éves fiatal életét vesztette. A hatóságok továbbra is vizsgálják a tragédia körülményeit.

Nem találtak műszaki hibát a Tordai-hasadék via ferrata útvonalán, ahol egy fiatal életét vesztette
2026. június 16., kedd

Leszakad az ég több erdélyi megyében, jégeső is lehet

A várható erős szél és zivatarok miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéseket adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Leszakad az ég több erdélyi megyében, jégeső is lehet
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok

Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok
2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
2026. június 15., hétfő

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán

„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán
Hirdetés
Hirdetés