Hirdetés

Visszahozták a vendégeket a lazítások, ám elkerülhetetlenek a drágítások

Kitehették a megtelt táblát. Visszahozta a régi normalitást a lazítások első hete, vendégek és vendéglátók egyaránt örültek a „felszabadulásnak” •  Fotó: Facebook/1568Bistro

Kitehették a megtelt táblát. Visszahozta a régi normalitást a lazítások első hete, vendégek és vendéglátók egyaránt örültek a „felszabadulásnak”

Fotó: Facebook/1568Bistro

Bár a kétéves járványidőszaknak voltak a korlátozások szempontjából lazább és szigorúbb periódusai, a vendéglátóipar és az idegenforgalom szinte végig takaréklángon, a speciális szabályozásokat betartva, megkötésektől szenvedve működött, így a március 8-ai teljes körű lazítás igazi felszabadulást hozott számukra. Az erdélyi vendéglők, kocsmák, szállodák már az első héten megtapasztalták a változást.

Tóth Gödri Iringó

2022. március 17., 19:132022. március 17., 19:13

2022. március 17., 19:142022. március 17., 19:14

A vendéglők, bárok, szállodák szenvedték meg leginkább a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozásokat, így igazi fellélegzést jelentettek számukra a múlt héten kihirdetett lazítások. Március 8-a óta ugyanis újra százszázalékos kihasználtsággal működhetnek, nincs többé a nyitvatartási időre vonatkozó korlátozás, oltási igazolvány nélkül is lehet étterembe, kocsmába menni, meg lehet szállni az ország bármely szálláshelyén.

Volt, aki tudatosan készült a nyitásra

Mostis Gergő, a kolozsvári Planetárium Café tulajdonosa megkeresésünkre elmondta, hogy a korlátozások eltörlése utáni első hét egyértelműen fellélegzés, felszabadulás volt minden vendéglátós számára, a Planetárium mindennap telt házzal működött az első héten. „Nyoma sem volt annak a demoralizáló két évnek, amit magunk mögött tudunk. Ami különösen érdekes és a szokványostól eltérő volt, hogy a megszokott 4–5 fős társaságok helyett most 10–15 fős asztaltársaságok foglaltak helyet. Mindenki megünnepelte a viszontlátás örömét” – hangsúlyozta Mostis Gergő. A tulajdonos azt is elmondta, hogy

Hirdetés

érzékelik, hogy lassan a diákok is visszatérnek a kincses városba a fizikai oktatás újrakezdése miatt, így nem tartanak attól, hogy a kezdeti „lendület” és kedv lankadni fog, bátran fognak neki közösségi rendezvényeik szervezésének.

„Április végéig be vagyunk táblázva eseményekkel. Közös örömzenélések, könyvbemutatók, mesekocsma, táncház, közéleti beszélgetések, koncertek és persze bulik is vannak, lesznek. Hozzánk nem csak azért járnak a vendégek, mert sörözni lehet, hanem mert közösségben érezhetik magukat. Ha csak egy szimpla kocsma lennénk, nem is csinálnám” – szögezte le, elmesélve, hogy régóta készülnek arra, hogy a korlátozások megszűnése után újra visszatér az élet, így bővítették is egy teremmel a vendéglátóhelyet. „Egy éven keresztül fizettük érte a nem kevés bért, mert tudtuk, hogy ha egyszer vége a pandémiának, szükségünk lesz a térre” – tette hozzá.

Mostis Gergő azt is felidézte, hogy bár az elmúlt két év nehéz időszak volt, nem bocsátottak el senkit, „megfogtak” minden olyan lehetőséget, amellyel az állam támogatta a vendéglátóipart: a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak bérpótlékát, a különböző mentőcsomagokat, pályázatokat. „Megtettünk mindent, hogy munkatársainkat megtarthassuk. Volt olyan munkatársunk, aki külföldre ment munkát keresni, és ez egy érthető, de szomorú tendencia. Nagyon nagy munkaerőhiány mutatkozik már most a vendéglátóiparban” – összegezte tapasztalatait.

A házhoz rendelésre továbbra is támaszkodnának

Pócsai András, a Kolozsvár belvárosában működő 1568 Bistro ügyvezető társtulajdonosa is arról számolt be érdeklődésünkre, hogy már az első korlátozásoktól mentes napon tapasztalták a változást, bár ehhez hozzájárult az is, hogy ez a nap éppen a nemzetközi nőnap volt, ami minden évben több étterembe járó klienst jelent, általában telt házat is. Az étteremvezető saját bevallása szerint optimista, annak ellenére, hogy az élelmiszerárak, az alapanyagárak folyamatosan nőnek, ami szerinte idővel befolyásolni fogja a vendégek „kedvét” is, valószínűleg lesz majd egy „megtorpanás”.

Telt házas nyitány. Visszatért az élet a nagyváradi klubokba a lazítások utáni első hétvégén •  Fotó: Facebook/GekkoBanya Galéria

Telt házas nyitány. Visszatért az élet a nagyváradi klubokba a lazítások utáni első hétvégén

Fotó: Facebook/GekkoBanya

Azt is megjegyezte, hogy

az elmúlt két évben nagyon sok családi esemény is elmaradt, amiket valószínűleg idén fognak pótolni.

Pócsai András arra is kitért, hogy a tavaly szerencsére voltak olyan időszakok, például tavasszal és nyáron, amikor voltak lazítások, és ez relatív nagy fellendülést jelentett a vendéglátóiparnak. Az 1568 Bistro a járványidőszakban házhoz is szállított, és ezt a jövőben is folytatni fogják, mivel kialakítottak egy klienskört, illetve mert meglátásuk szerint a nyitás ellenére nem fog csökkenni a házhoz rendelések száma, valószínűleg stagnálni fog.

Telt házas bulik Nagyváradon

A veszélyhelyzet lezárultát követő hét „fantasztikus tapasztalat” volt a Nagyváradi Gekkó Pub & Bánya Klub tulajdonosa, Debreczeni Sándor szerint is. A Gekkó Pubban már csütörtökön egy nagyszabású karaokeestet tartottak, melyen nagyon sok fiatal vett részt, igazi nemzetközi közönség volt, külföldi diákok is szép számmal voltak jelen. Szombaton a klubrészben telt házas buli volt, ahova nem is tudtak mindenkit beengedni, akkora volt az érdeklődés. Debreczeni Sándor kiemelte, hogy

ennek örültek, mert kicsit féltek, hogy kevés résztvevő lesz, mivel például szilveszterkor hiába tarthattak bulit, nem vettek részt annyian, hogy elérjék az akkor maximális kapacitást.

A kétéves járványidőszak nehézségei kapcsán Debreczeni Sándor elmondta, szerencsére senkit sem kellett elbocsássanak, ellenben a bizonytalan helyzetben jelezték a kollégáknak, hogy nem akarják kényszerűen „ott tartani őket”. „Örülök, hogy akkor ezt kommunikáltuk feléjük, hogy reálisan láttuk a helyzetet” – szögezte le a tulajdonos, hangsúlyozva, az akkori kilenc alkalmazott közül heten váltottak szakmát, és mára sikeresek abban, amit csinálnak. Azt is elmondta, hogy a két év során mindig az aktuális helyzethez alkalmazkodva annyi munkatársat vettek fel, ahányra szükség volt – volt, aki csak másfél hónapot, volt, aki másfél évet akart náluk dolgozni, így soha senkit nem kellett kirúgjanak, előrelátóan össze tudták egyeztetni a dolgokat.

Debreczeni Sándor közölte: bizakodóak, egyelőre igyekeznek a tartozásaikat, adósságaikat rendezni, és remélik, hiszik, hogy ha ezt a két évet átvészelték, akkor ha még jönnek nehézségek, „infláció, drágulás és társaik”, azokat is átvészelik.

Nem mindenki optimista

Görgicze Sándor, a homoródfürdői Lobogó Resort ügyvezetője is arról számolt be, hogy a korlátozások eltörlése utáni első hét mindenképp pozitív tapasztalat volt, hiszen az emberek kimozdultak, megmozdultak, mind a szállás, mind a komplexumhoz tartozó vendéglő, spa- és wellnessrészleg esetében jelentős vendégszám-növekedést tapasztaltak – az utóbbi szolgáltatás esetében volt a leglátványosabb a megnövekedett érdeklődés. Az ügyvezető azt hozzátette, hogy azért is örülnek a nyitásnak, mert még tart a síszezon, így még sok vendégben reménykednek.

A jövő tekintetében viszont Görgicze Sándor nem túl optimista, meglátása szerint

a háborúnak még a koronavírus-járványnál is súlyosabb gazdasági következményei lesznek, és ez a kezdeti „optimizmus” és lendület alább fog hagyni,

és az emberek el fognak gondolkodni azon, hogy milyen kiadásokon tudnak spórolni, és a helyzet első elszenvedője a turizmus lesz, hiszen ezekről a szolgáltatásokról tudnak leghamarabb lemondani az emberek.

•  Fotó: Facebook/Planetarium Galéria

Fotó: Facebook/Planetarium

Az ügyvezető azt is elmondta, a járványhelyzet alatt törekedtek arra, hogy ne kelljen senki munkaviszonyát megszüntetni, így éltek az állam által biztosított kényszerszabadság lehetőségével, illetve mivel arra is törekedtek, hogy minden alkalmazottnak legyen bevétele, „rotációs rendszerben” dolgoztak. Múlt hét óta újra a járvány előtti alkalmazottszámmal dolgoznak, annak ellenére, hogy még nem volt indokolt ez a létszám, de a vezetés igyekszik jelezni a kollégák felé, hogy a jövőben mindenképp számítanak rájuk, így ezt az időszakot befektetésnek tekintik.

A jövő kapcsán Görgicze Sándor azt is kifejtette, hogy valószínűleg idővel elkerülhetetlen lesz a szolgáltatásaik árának növelése,

hiszen a vendéglő, a wellnessrészleg, a szálloda működtetéséhez szükséges energiahordozók, az ételek alapanyagának ára, az üzemanyag ára is nő. De a drágítással igyekeznek a „végsőkig” kivárni, hiszen a vendégeik szempontjaival is tisztában vannak. „Meg kell találnunk azt az egyensúlyt a vendégek és a drágítás között, amivel tovább tudunk menni” – hangsúlyozta az ügyvezető.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
Hirdetés