
Vincze Loránt: a hívekre, a családokra, a közösségre van szükség (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Péter Ferenc
Az idei választásokon az erdélyi magyarságnak meg kell erősítenie érdekképviseletét, így lesz biztos támasza, politikai eszköze és erős hangja a közösségnek – hangoztatta Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője vasárnap Marosvécsen, a felújított református templom felszentelésén.
2024. május 26., 17:292024. május 26., 17:29
2024. május 26., 17:382024. május 26., 17:38
Hozzátette: a magyarok akkor tudnak megkerülhetetlen közösségi erőt felmutatni, ha egyenként elmennek szavazni. „A június 9-én arról döntünk, hogy megőrizzük, ami a miénk. Maradjunk ott minden intézményben, ahol a sorsunkról döntenek, ne mások döntsenek rólunk, a fejünk fölött. Legyen továbbra is saját hangunk az Európai Parlamentben, a településeken, a megyei tanács élén, az önkormányzatokban!” – buzdított a voksoláson való részvételre az EP-képviselő.
Rámutatott: a II. Kemény Simon báró özvegye, Vay Anna által csaknem 300 éve alapított, később rokokó stílusban berendezett értékes Maros megyei műemléknek
az épített örökség közös gazdagság, amelyre vigyázni kell, amire pénzt kell adni. Nyugat-Európában ugyanis ma nem építenek templomokat, sőt, Belgiumban, Hollandiában vagy Franciaországban nagyon sok templomra előbb lakat került a hívek és a gyülekezetek hiányában, majd rendre használtruha-kereskedés, török étkezde vagy butikhotel lett belőlük, az egykori közösségek pedig darabjaikra hullottak – figyelmeztetett Vincze Loránt.
Hozzátette: Európa az individualizmus útjára lépett, a közösségeket összetartó szálakat szándékosan próbálják elszakítani, a hagyományos értékeket, a kereszténységet minden oldalról támadások érik és ezzel a gyökereket akarják elvágni. Míg Nyugat-Európa oda jutott, hogy az egyik uniós biztos azt javasolta a bürokratáknak: kerüljék a karácsony szó használatát, nehogy megsértsenek valakit,
– állapította meg a szónok. Úgy értékelte: az Erdélyi Református Egyházkerület különösképpen eredményes másfél évtizedet tudhat maga mögött: az anyaországi támogatásoknak, uniós finanszírozásnak, vagy romániai kormányzati forrásoknak köszönhetően kiváló templomfelújítási programot vittek véghez, tanintézményeket, otthonokat építettek.
„A templomok, az egyházi intézmények addig maradnak fenn, amíg lesznek családok, közösségek, amelyek megtöltik élettel és lélekkel. A nemrégiben felépített vagy felújított bölcsődék, óvodák és iskolák pont addig lesznek a mieink, amíg lesznek magyar gyermekek, akik azokba járnak. Közösség nélkül nem lehet sem egyház, sem politikai közösség. Önökre, a hívekre, a családokra, a közösségre van szükség: a jelenlétükre, az imájukra, a közösségbe vetett hitükre” – bíztatta az egyházközséget Vincze Loránt, Bíró Alpár tiszteletesnek pedig azt kívánta: mindig legyen tele a marosvécsi református templom.
Kifejezte reményét, hogy a megújult templom is erőt ad a közösségnek a megmaradáshoz, falai között mindig lesz, aki hallgassa az igehirdetést, és aki magyarul imádkozik. A Marosvásárhelytől 40 kilométernyire északra fekvő, leginkább az Erdélyi Helikon írói közösség találkozóhelyéül szolgáló Kemény-várkastélyról ismert, 3560 lakosú Marosvécsen a legutóbbi népszámláláson a vallási, nemzetiségi identitását is bejelelő lakosok fele vallotta magát magyarnak, túlnyomó többségük református.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!