Hirdetés

Veszélyben a tordai és a Slănic Prahova-i sóbánya is, lépni kell, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló katasztrófa

sóbánya

A tordai sóbánya a régió és egész Románia egyik legjelentősebb idegenforgalmi látványossága

Fotó: Facebook/Salina Turda

A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Kolozs megye prefektusa a helyi önkormányzattal és a sóbányát működtető vállalat vezetőségével egyeztetett arról, hogy sürgős lépéseket kell tenni, meg kell őrizni, erősíteni a régiós és országos szinten is hatalmas jelentőségű idegenforgalmi látványosság biztonságát, mielőbb el kell kezdeni a megerősítő munkálatokat. Veszélyes a helyzet a Prahova megyei kisváros, Slănic Prahova hatalmas sóbányája esetében is: a munténiai településen süllyednek az utcák és sürgős lépéseket kell tenni a parajdihoz hasonló tragédia megelőzésére.

Kiss Judit

2025. július 08., 14:382025. július 08., 14:38

Sürgős beruházásra van szüksége a Kolozs megyei Torda híres sóbányájának, hogy ne forduljon elő a parajdihoz hasonló katasztrófa – közölte Maria Forna, Kolozs megye prefektusa, aki a tordai városházán folytatott megbeszélést Cristian Matei polgármesterrel, a helyi önkormányzat műszaki csapatával, a létesítményt működtető Salina Turda S. A. vállalat vezetőségével és szakértőkkel a sóbánya helyzetéről.

Mint elhangzott, jogi és adminisztratív megoldásokat kell találni a sóbányába történő beruházások támogatásához, amely turisztikai és gazdasági szempontból is kiemelt jelentőségű a megye és az egész régió számára

Hirdetés

írta a Cluj 24.ro.

sóbánya Galéria

A Kolozs megyei Tordán található sóbánya 2008 és 2010 között európai uniós forrásokból felújításon esett át, 2010 óta látogatható

Fotó: Facebook/Salina Turda

A tordai sóbánya egyike Erdély legrégebbi és legismertebb sóbányáinak, a 20. század végétől fontos turisztikai célpont Romániában. A Kolozs megyében található bányát 1932-ben bezárták, majd az 1990-es évek elején megnyitották a látogatók számára.

2008 és 2010 között európai uniós forrásokból felújították, és 2010 óta ismét látogatható.

2008-ban elkezdték a sóbánya korszerűsítését. A projekt 63 százalékát az Európai Unió PHARE programja, 21%-át Románia, 16%-át Torda városa finanszírozta. A felújított létesítményt 2010. január 22-én avatták fel.

2020-ban a Kolozs Megyei Tanács elnöke és Torda polgármestere társulási szerződést írt alá a legfontosabb Torda környéki turisztikai látnivalók, a sóbánya, a Tordai-hasadék és a Túri-hasadék drótkötélpályás összeköttetése érdekében. 2022-ben elindították az eljárást ahhoz, hogy a sóbánya felkerülhessen az UNESCO-világörökség listájára. Mivel a szakértők szerint a tordai sóbányának is megerősítő beavatkozásokra van szüksége,

a tordai önkormányzat a prefektúra támogatását kérte a 30 millió lej összegű állami költségvetési forrás gyors rendelkezésre bocsátása érdekében, hogy elvégezhessék a sürgős biztonsági és megerősítési munkálatokat.

A tordai sóbánya és környéke rehabilitációs céljai között szerepel:

  • a 112 méter mély Mária Terézia- és a 115 méter mély József-tárna felső nyílásainak helyreállítása,
  • a parkoló és a lejtő területén felmerült problémák megoldása,
  • a veszélyeztetett területek vízelvezetésének szabályozása,
  • a két Dörgő-tó (strandfürdő) közötti domb megerősítése.
sóbánya Galéria

A tordai sóbányában is sürgős megerősítési és rehabilitációs lépések váltak szükségessé, hogy megelőzhető legyen a parajdihoz hasonló katasztrófa

Fotó: Facebook/Salina Turda

„Ezek a munkálatok elengedhetetlenek a biztonságos működés és a sóbányát érintő geotechnikai kockázatok megelőzése érdekében, ugyanakkor hozzájárulnak a sóbánya elsőrangú turisztikaicélpont-státusának megőrzéséhez. Elengedhetetlen, hogy időben cselekedjünk, hogy

elkerüljük az olyan kritikus helyzeteket, mint a közelmúltban a parajdi sóbányában történtek, ahol a megelőző intézkedések hiánya súlyos következményekkel járt a helyi közösségre és az idegenforgalomra nézve” – hangsúlyozta Maria Forna prefektus.


Ezzel párhuzamosan Torda önkormányzata május 26-án aláírta a 2025/277-es számú finanszírozási szerződést (SMIS kód: 324705) az Északnyugat-Románia Regionális Fejlesztési Ügynökséggel a tordai sóbánya turisztikai fejlesztésének megvalósítására. A modernizálás költségei több mint 126 millió lejre rúgnak. A projekt célja a látogatható terület bővítése és a turisztikai szolgáltatások fejlesztése, a munkálatok befejezése 2029 végére várható. A biztonsági munkálatok előkészítése zajlik, amelyek elengedhetetlenek a nagyszabású beruházás megkezdéséhez.

korábban írtuk

Nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a parajdi katasztrófa óta
Nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a parajdi katasztrófa óta

A parajdi bányaszerencsétlenség óta nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a helyi turizmusban dolgozók szerint. Nemes Árpád, a tordai sóbánya volt idegenvezetője a Krónikának elmondta, a parajdi katasztrófa új lehetőségeket nyit a tordai létesítmény előtt.

A helyszíni szakértők észrevételei, a műszaki elemzések és a helyszínen végzett ellenőrzések rámutattak, hogy a sóbányát meg kell óvni, a fenntartható hasznosítása érdekében szükséges a gyors beavatkozás.

A tordai sóbánya ma a romániai idegenforgalom egyik kiemelt látványossága, évente több százezer látogatót vonz és közvetlen hatást gyakorol a helyi gazdaságra. A nyári szezonban a város több mint 100 szálláshelye hozzávetőlegesen 70 százalékos kihasználtságot regisztrál, hozzájárulva a munkahelyteremtéshez és a közösség fejlődéséhez. Maria Forna prefektus jelezte, hogy támogatja ezeket a kezdeményezéseket, és már továbbította a jelenlegi helyzetre vonatkozó dokumentációt, kiegészítve a központi hatóságoktól kért pénzügyi támogatás iránti kérelmet.

korábban írtuk

Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.
Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1.

Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.

sóbánya Galéria

A tordai sóbánya egyike Erdély legrégebbi és legismertebb sóbányáinak, a 20. század végétől fontos turisztikai célpont Romániában

Fotó: Torda polgármesteri hivatala/látványterv

Cristian Matei polgármester kijelentette, hogy a találkozón megvizsgálták a kritikus ökológiai helyzeteket, például a Parajdon nemrégiben történt, a közösségre és az idegenforgalomra súlyos hatással járó sóbányai áradás megelőzésére szolgáló megoldásokat.

„Felelősségteljes megközelítést szeretnénk, amelyben minden érintett intézmény támogatást nyújt, hogy a sóbánya ne csak nemzetközi látványosság legyen, hanem a természeti örökség védelmének és a hosszú távú fenntartható gazdálkodásnak a példája is” – hangoztatta Matei.

Vészhelyzet a Prahova megyei sóbányában is

Vészhelyzet alakult ki a sóbányájáról híres munténiai kisvárosban, Slănic Prahován is: az utcák süllyednek, a település pedig hasonló veszélynek van kitéve, mint Parajd – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter. Amint a tárcavezető a Profit.ro-nak nyilatkozta, a tordai sóbánya is „veszélyben van”, ha nem végeznek megfelelő megerősítő és ellenőrző munkálatokat.

sóbánya Galéria

Veszélyes a helyzet a Prahova megyei kisváros, Slănic Prahova hatalmas sóbányája esetében is

Fotó: Slănic Prahova-i sóbánya/Facebook

Miruță a parajdi sóbánya tragédiájára utalt, ahol a hatalmas földcsuszamlás már beláthatatlan károkat okozott. A Prahova megyében található Slǎnic kisvárosban is hatalmas sóbánya található: ez az egyik legnagyobb sóbánya Európában.

A bánya egyik részét használják turisztikai célokra: körülbelül 208 méter mély, a kamrák pedig 32 méter magasak. A látogatható bányarész 14 nagy kamrából áll, összesen kb. 2,9 millió köbméter térfogattal. A sóbányának stabil a mikroklímája, ezért gyógyászati célokra is használják, főként légzőszervi betegségek kezelésére. Amint a profit.ro portál írta,

a szakértők és a helyi hatóságok évek óta hangoztatják, hogy a sóbányát sürgősen meg kell erősíteni. 2021-ben a gazdasági minisztérium által megrendelt szakértői vélemény a hatalmas üregeket összeomlás-veszélyesnek minősítette, ha a vízbeszivárgást nem állítják meg és nem végeznek megerősítő munkálatokat.

sóbánya Galéria

Slănic Prahován is sürgősen be kellene avatkozni a sóbánya megmentéséért és a tragédia elkerülése érdekében

Fotó: Slănic Prahova-i sóbánya/Facebook

2022–2023-ben a Prahova Megyei Tanács és a gazdasági minisztérium fennhatósága alá tartozó Salrom Országos Sótársaság megerősítette, hogy repedések húzódnak és fokozott vízszivárgás észlelhető. 2024-ben újra megkezdődtek a tárgyalások egy több mint 20 millió lej értékű projekt finanszírozásáról, amelynek célja a vízelvezetés modernizálása és a beomlás kockázatának csökkentése. Helyi források szerint Slănic Prahován is sürgősen be kellene avatkozni a sóbánya megmentéséért és a tragédia elkerülése érdekében. A régi bányatelep járatainak térfogata nagyobb, mint a többi sóbányáé, és itt történtek már a múltban tragédiák: a Grota Miresei beomlása az 1970-es években, majd a 2000-es évektől kezdve folyamatosan jelentkező problémák Slănic Prahova városában.

sóbánya Galéria

A Prahova megyei sóbánya egyik részét használják turisztikai célokra: körülbelül 208 méter mély, a kamrák pedig 32 méter magasak, a látogatható bányarész 14 nagy kamrából áll

Fotó: Slănic Prahova-i sóbánya/Facebook

A Grota Miresei (Menyasszony-barlang) története az, hogy 1914-ben az egyik régi bánya beomlott, és egy 425 négyzetméter alapterületű, 20 méter mély barlang keletkezett. A beomlások a 1977-es földrengés után fokozódtak, amikor a sóhegy egy része erősen megrepedt, az oda vezető utak pedig beomlottak,

és a terület megerősítésére tett erőfeszítések hiábavalónak bizonyultak. Az esőzések további hatalmas beomlásokat okoztak 1993-ban és 1999-ben. Az árvizek miatt 2006-ban a hegy egy része beomlott a Grota Miresei-barlangba. Annak ellenére, hogy beomlott, a barlang továbbra is népszerű látnivaló.

1994 őszén azonban a bánya mindkét szintjét súlyosan károsította a felszín alatti és csapadékvizek által okozott sóoldódás, amely elárasztotta az Unirea bányát. A víz fokozatosan hatalmas üregeket hozott létre, ezért a szakértők úgy döntöttek, hogy bezárják a bányát.

A Prahova megyei bányáról a parajdi katasztrófa bekövetkezésének idején itt írtunk.

„A gazdasági minisztérium által koordinált többi sóbányát illetően a fennálló hasonló kockázatokkal kapcsolatban kértük a Salrom Országos Sótársaságot, hogy tájékoztasson az elemzések aktuális állásáról. A határidő két hét” – nyilatkozta a Profit.ro-nak Radu Miruță gazdasági miniszter, amikor a slănici kockázatokról kérdezték. A Prahova megyei kisvárosban alig több mint egy év telt el azóta, hogy az Augusztus 23. utcában földcsuszamlás történt.

sóbánya Galéria

A Prahova megyében található Slǎnic kisvárosban is hatalmas sóbánya található: ez az egyik legnagyobb sóbánya Európában

Fotó: Slănic Prahova-i sóbánya/Facebook

A helyi rendőrség székhelyét 2024 áprilisában evakuálták a épület előtt kialakult kráter által okozott szerkezeti kockázat miatt.

Ugyanakkor két, a károsodott terület közvetlen közelében található lakóházat komplex szerkezeti megerősítő munkálatokkal stabilizálták. Közel 60 embert evakuáltak. Időközben a terület felszíne helyreállt. Slănic Prahova továbbra is sürgős kockázati tényezőnek számít.

korábban írtuk

Vázolták a parajdi sóbánya megmentésére tett többlépcsős javaslatukat a magyarországi szakértők a Krónikának 2.
Vázolták a parajdi sóbánya megmentésére tett többlépcsős javaslatukat a magyarországi szakértők a Krónikának 2.

Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
Hirdetés