Hirdetés

Úgy törekszik jó kapcsolatra az RMDSZ a Tiszával, hogy nem fordít hátat a Fidesznek

RMDSZ

Csoma Botond parlamenti képviselő, az RMDSZ szóvivője szerint nem merült fel a lemondás kérdése a szövetségen belül a magyarországi választásokkal összefüggésben

Fotó: Rostás Szabolcs

Az erdélyi magyar közösség érdeke, hogy az RMDSZ jó kapcsolatot ápoljon a mindenkori magyar kormánnyal – állapította meg pénteki kolozsvári ülésén az RMDSZ csúcsvezetősége. Megtudtuk, a Szövetségi Állandó Tanács ülésén senki nem kért bizalmi szavazást Kelemen Hunorral szemben a Fidesz támogatása miatt. Csoma Botond képviselő a Krónikának elmondta: miközben az RMDSZ együttműködni kíván Magyar Péterrel és kormányával, mindez nem jelenti azt, hogy elfelejtené, mit tett a Fidesz az erdélyi magyar közösségért.

Rostás Szabolcs

2026. április 17., 17:092026. április 17., 17:09

2026. április 17., 21:552026. április 17., 21:55

Két fontos témában, a budapesti kormányváltás, illetve a bukaresti kormányválság ügyében tanácskozott pénteken a kincses városban az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa. A 32 fős testület – amely az alakulat legfőbb politikai döntéshozó szerve a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) ülései között – elemezte a magyarországi választások eredményeit, illetve a romániai belpolitikai helyzetről és annak lehetséges megoldásairól tárgyalt. A testület megerősítette: a magyar közösség érdeke, hogy az RMDSZ jó kapcsolatot ápoljon a mindenkori magyar kormánnyal.

Ezen belül a SZÁT tagjai egyhangúlag felhatalmazták Kelemen Hunort arra, hogy tárgyalásokat folytasson a kormányalakítással megbízott Magyar Péterrel, miután a Tisza Párt elnöke a jövő hétre Budapestre hívta a szövetség elnökét.

Hirdetés

A SZÁT továbbá felhatalmazta Kelemen Hunort arra is, hogy a körvonalazódó bukaresti koalíciós válságban „az erdélyi magyar közösség érdekeit képviselve tárgyaljon”. Lapunk értesülései szerint a tesület ülése „kibeszélős” volt.

Noha bizonyos körökben felmerült: Kelemen Hunornak le kellene mondania elnöki tisztségéről az RMDSZ által támogatott Fidesz választási veresége miatt, ez a kérdés nem merült fel a kolozsvári ülésen. Az országgyűlési választásokat követően Markó Béla volt szövetségi elnök és Eckstein-Kovács Péter egykori szenátor bírálta az RMDSZ jelenlegi vezetőségét amiatt, hogy teljes mellszélességgel Orbán Viktor és az általa irányított Fidesz mellé állt. Úgy tudjuk, a SZÁT ülésén Markó egyedül maradt kritikus álláspontjával.

Csoma Botond parlamenti képviselő, az RMDSZ szóvivője a tanácskozást követően kérdésünkre elmondta, fel sem merült Kelemen vagy az RMDSZ vezetősége lemondásának kérdése, senki nem kért bizalmi szavazást. Hozzátette, Markó Béla ugyanazt kérte, mint korábbi nyilatkozatai során, mégpedig hogy elemezzék ki a választási tapasztalatokat, továbbá azt, hogy a jövőben miként viszonyul az RMDSZ a magyarországi politikai helyzethez.

korábban írtuk

„Nem kell hamut szórnom a fejemre”. Kelemen Hunor a Tisza és az RMDSZ viszonyáról, a magyar–magyar kapcsolatokról
„Nem kell hamut szórnom a fejemre”. Kelemen Hunor a Tisza és az RMDSZ viszonyáról, a magyar–magyar kapcsolatokról

Meg kell várni, hogy mi a viszonya az új magyar kormánynak a határon túli magyarokhoz, milyen nemzetpolitikája van, nekünk ahhoz kell viszonyulnunk – jelentette ki a Krónikának Kelemen Hunor.

„Szerintünk semmi nem indokolja bárkinek a lemondását. A magyarországi választáson résztvevő erdélyi magyarok többsége, 91 százaléka a Fideszre szavazott, ugyanakkor egy felmérés azt bizonyítja, hogy a teljes romániai magyarság 74 százaléka Orbán Viktort és a Fideszt támogatta. Az RMDSZ a közösség többségének véleményével összhangban cselekedett. Nem tudom, miként mehettünk volna szembe ezzel a többségi véleménnyel” – jelentette ki Csoma Botond. A szövetség képviselőházi frakcióvezetője ennek kapcsán egy múltbeli példával élt. Miközben az RMDSZ 19 évvel ezelőtt támogatta Traian Băsescu akkor államfő leváltását, az erről szóló referendumon a romániai magyarok többsége a menesztés ellen szavazott.

Csoma szerint az akkori eset jó tanulság volt az RMDSZ számára, mi történhet, ha olyan döntést hoz, ami ellentétes az általa képviselt közösség többségének véleményével.

Megkérdeztük az RMDSZ szóvivőjét, miként igyekszik rendezni eddigi hűvös viszonyát a szövetség a Tisza Párttal, elsősorban annak ismeretében, hogy tavalyi nagyváradi látogatásán Magyar Péter kémkedéssel vádolta az alakulatot, és éppen Csoma Botond replikázott vissza élesen. A parlamenti képviselő elmondta, nem akart vitatkozni Magyar Péterrel, de amikor Váradon kémnek nevezte az RMDSZ-t, úgy érezte, nem hagyhatja szó nélkül. Hozzátette, akkor sem a személyes véleményét képviselte, hanem az RMDSZ-ét. „Magyar Péter a választás után ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy spongyát rá, borítsunk rá leplet, és próbáljunk a jövő felé tekinteni. Ebből azt a következtetést vontam le, hogy nem kell a múltba ragadni, a jövőre pedig lehet úgy is tekinteni, hogy nem állandóan azt hozzuk fel, mi történt a múltban. Még akkor is, ha a tüskék nem is múlnak el teljesen” – válaszolta lapunk kérdésére Csoma.

Megkérdeztük azt is, lehetségesnek tart-e olyan felállást, hogy az RMDSZ a következőkben a kormányon lévő Tiszával és az ellenzéki Fidesszel is együttműködjön.

A szóvivő közölte, „politikai háromszögekről” nem tud beszélni, de nyilvánvaló: annak ellenére, hogy Kelemen Hunor tárgyal Magyar Péterrel, mindez nem jelenti azt, hogy a szövetség elfelejti, amit a Fidesz az elmúlt 16 évben az erdélyi magyarokért tett. Csoma Botond ide sorolta többek között

  • az állampolgárság megadását
  • és a külhoni magyar közösségeknek nyújtott támogatást.

    „És elsősorban nem az anyagiakról beszélek, téved ugyanis, aki azt gondolja, hogy a Fidesz és Orbán Viktor azért volt népszerű Erdélyben, mert pénzt küldtek ide. Ők akkor is népszerűek voltak, amikor ellenzékben politizáltak 2002 és 2010 között, az MSZP–SZDSZ-kormány idején, amikor egy forintot se tudtak ide küldeni. El kell különíteni a két dolgot” – állapította meg a parlamenti képviselő.

Csoma Botond hangsúlyozta, a magyar kormányal való jó viszony nem jelenti azt, hogy az RMDSZ elfelejtené, az utóbbi másfél évtizedben a Fidesz mit tett a nemzetpolitikában és az erdélyi magyarok érdekében. A politikus szerint az RMDSZ-nek sem politikai, sem etikai, sem pedig morális értelemben nem kell másként viszonyulnia az Orbán Viktor vezette alakulathoz most, hogy ellenzékbe került. A képviselő közölte: Magyar Péterrel szemben az az elvárás, hogy Magyarország leendő miniszterelnökeként támogassa az erdélyi magyar közösséget.

korábban írtuk

Magyar Péter az RMDSZ-ről: „részt vettek a hazugságkampányban, de miniszterelnökként együttműködnék velük”
Magyar Péter az RMDSZ-ről: „részt vettek a hazugságkampányban, de miniszterelnökként együttműködnék velük”

Bár Magyar Péter szerint az RMDSZ is szerepet vállalt az erdélyi magyarok félrevezetésében és a Tisza elleni „hazugságkampányban”, a párt elnöke úgy nyilatkozott: kész félretenni a sérelmeket, és miniszterelnökként együtt kíván működni Kelemen Hunorral.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Nem volt előre látható a muzsnai erődtemplom várfalának leomlása

Nem volt előre jelezhető a muzsnai erődtemplom várfalának részleges leomlása az eddig rendelkezésre álló adatok alapján – közölte az evangélikus egyház a szakértői vizsgálatok első eredményeire hivatkozva.

Nem volt előre látható a muzsnai erődtemplom várfalának leomlása
Hirdetés
2026. június 16., kedd

A Nagyvárad és Kolozsvár közötti vasútvonal egyik szakaszán már 70 százalékban elkészültek a felújítással

Jól haladnak a Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal Egeres és Kolozsvár közötti szakaszán a felújítással, a munkálatok több mint 70 százaléka elkészült – közölte Horațiu Cosma közlekedési államtitkár.

A Nagyvárad és Kolozsvár közötti vasútvonal egyik szakaszán már 70 százalékban elkészültek a felújítással
2026. június 16., kedd

Újabb medvetámadás a Transzfogarason: német turistára támadt a nagyvad

Egy német turistát harapott meg egy medve a Transzfogarasi út közelében, Arefu térségében. A nő megsérült, kórházba szállították. A hatóságok szerint az elmúlt hetekben több hasonló incidens is történt a medvék által sűrűn látogatott környéken.

Újabb medvetámadás a Transzfogarason: német turistára támadt a nagyvad
2026. június 16., kedd

Nem találtak műszaki hibát a Tordai-hasadék via ferrata útvonalán, ahol egy fiatal életét vesztette

A Kolozs megyei hegyimentők szerint műszaki szempontból kifogástalan állapotban van a Tordai-hasadék via ferrata útvonala, ahol vasárnap egy 22 éves fiatal életét vesztette. A hatóságok továbbra is vizsgálják a tragédia körülményeit.

Nem találtak műszaki hibát a Tordai-hasadék via ferrata útvonalán, ahol egy fiatal életét vesztette
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Leszakad az ég több erdélyi megyében, jégeső is lehet

A várható erős szél és zivatarok miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéseket adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Leszakad az ég több erdélyi megyében, jégeső is lehet
2026. június 16., kedd

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok

Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok
2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
Hirdetés
Hirdetés