
Csoma Botond parlamenti képviselő, az RMDSZ szóvivője szerint nem merült fel a lemondás kérdése a szövetségen belül a magyarországi választásokkal összefüggésben
Fotó: Rostás Szabolcs
Az erdélyi magyar közösség érdeke, hogy az RMDSZ jó kapcsolatot ápoljon a mindenkori magyar kormánnyal – állapította meg pénteki kolozsvári ülésén az RMDSZ csúcsvezetősége. Megtudtuk, a Szövetségi Állandó Tanács ülésén senki nem kért bizalmi szavazást Kelemen Hunorral szemben a Fidesz támogatása miatt. Csoma Botond képviselő a Krónikának elmondta: miközben az RMDSZ együttműködni kíván Magyar Péterrel és kormányával, mindez nem jelenti azt, hogy elfelejtené, mit tett a Fidesz az erdélyi magyar közösségért.
2026. április 17., 17:092026. április 17., 17:09
2026. április 17., 21:552026. április 17., 21:55
Két fontos témában, a budapesti kormányváltás, illetve a bukaresti kormányválság ügyében tanácskozott pénteken a kincses városban az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa. A 32 fős testület – amely az alakulat legfőbb politikai döntéshozó szerve a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) ülései között – elemezte a magyarországi választások eredményeit, illetve a romániai belpolitikai helyzetről és annak lehetséges megoldásairól tárgyalt. A testület megerősítette: a magyar közösség érdeke, hogy az RMDSZ jó kapcsolatot ápoljon a mindenkori magyar kormánnyal.
A SZÁT továbbá felhatalmazta Kelemen Hunort arra is, hogy a körvonalazódó bukaresti koalíciós válságban „az erdélyi magyar közösség érdekeit képviselve tárgyaljon”. Lapunk értesülései szerint a tesület ülése „kibeszélős” volt.
Noha bizonyos körökben felmerült: Kelemen Hunornak le kellene mondania elnöki tisztségéről az RMDSZ által támogatott Fidesz választási veresége miatt, ez a kérdés nem merült fel a kolozsvári ülésen. Az országgyűlési választásokat követően Markó Béla volt szövetségi elnök és Eckstein-Kovács Péter egykori szenátor bírálta az RMDSZ jelenlegi vezetőségét amiatt, hogy teljes mellszélességgel Orbán Viktor és az általa irányított Fidesz mellé állt. Úgy tudjuk, a SZÁT ülésén Markó egyedül maradt kritikus álláspontjával.
Csoma Botond parlamenti képviselő, az RMDSZ szóvivője a tanácskozást követően kérdésünkre elmondta, fel sem merült Kelemen vagy az RMDSZ vezetősége lemondásának kérdése, senki nem kért bizalmi szavazást. Hozzátette, Markó Béla ugyanazt kérte, mint korábbi nyilatkozatai során, mégpedig hogy elemezzék ki a választási tapasztalatokat, továbbá azt, hogy a jövőben miként viszonyul az RMDSZ a magyarországi politikai helyzethez.

Meg kell várni, hogy mi a viszonya az új magyar kormánynak a határon túli magyarokhoz, milyen nemzetpolitikája van, nekünk ahhoz kell viszonyulnunk – jelentette ki a Krónikának Kelemen Hunor.
„Szerintünk semmi nem indokolja bárkinek a lemondását. A magyarországi választáson résztvevő erdélyi magyarok többsége, 91 százaléka a Fideszre szavazott, ugyanakkor egy felmérés azt bizonyítja, hogy a teljes romániai magyarság 74 százaléka Orbán Viktort és a Fideszt támogatta. Az RMDSZ a közösség többségének véleményével összhangban cselekedett. Nem tudom, miként mehettünk volna szembe ezzel a többségi véleménnyel” – jelentette ki Csoma Botond. A szövetség képviselőházi frakcióvezetője ennek kapcsán egy múltbeli példával élt. Miközben az RMDSZ 19 évvel ezelőtt támogatta Traian Băsescu akkor államfő leváltását, az erről szóló referendumon a romániai magyarok többsége a menesztés ellen szavazott.
Megkérdeztük az RMDSZ szóvivőjét, miként igyekszik rendezni eddigi hűvös viszonyát a szövetség a Tisza Párttal, elsősorban annak ismeretében, hogy tavalyi nagyváradi látogatásán Magyar Péter kémkedéssel vádolta az alakulatot, és éppen Csoma Botond replikázott vissza élesen. A parlamenti képviselő elmondta, nem akart vitatkozni Magyar Péterrel, de amikor Váradon kémnek nevezte az RMDSZ-t, úgy érezte, nem hagyhatja szó nélkül. Hozzátette, akkor sem a személyes véleményét képviselte, hanem az RMDSZ-ét. „Magyar Péter a választás után ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy spongyát rá, borítsunk rá leplet, és próbáljunk a jövő felé tekinteni. Ebből azt a következtetést vontam le, hogy nem kell a múltba ragadni, a jövőre pedig lehet úgy is tekinteni, hogy nem állandóan azt hozzuk fel, mi történt a múltban. Még akkor is, ha a tüskék nem is múlnak el teljesen” – válaszolta lapunk kérdésére Csoma.
A szóvivő közölte, „politikai háromszögekről” nem tud beszélni, de nyilvánvaló: annak ellenére, hogy Kelemen Hunor tárgyal Magyar Péterrel, mindez nem jelenti azt, hogy a szövetség elfelejti, amit a Fidesz az elmúlt 16 évben az erdélyi magyarokért tett. Csoma Botond ide sorolta többek között
Csoma Botond hangsúlyozta, a magyar kormányal való jó viszony nem jelenti azt, hogy az RMDSZ elfelejtené, az utóbbi másfél évtizedben a Fidesz mit tett a nemzetpolitikában és az erdélyi magyarok érdekében. A politikus szerint az RMDSZ-nek sem politikai, sem etikai, sem pedig morális értelemben nem kell másként viszonyulnia az Orbán Viktor vezette alakulathoz most, hogy ellenzékbe került. A képviselő közölte: Magyar Péterrel szemben az az elvárás, hogy Magyarország leendő miniszterelnökeként támogassa az erdélyi magyar közösséget.

Bár Magyar Péter szerint az RMDSZ is szerepet vállalt az erdélyi magyarok félrevezetésében és a Tisza elleni „hazugságkampányban”, a párt elnöke úgy nyilatkozott: kész félretenni a sérelmeket, és miniszterelnökként együtt kíván működni Kelemen Hunorral.
Nem volt előre jelezhető a muzsnai erődtemplom várfalának részleges leomlása az eddig rendelkezésre álló adatok alapján – közölte az evangélikus egyház a szakértői vizsgálatok első eredményeire hivatkozva.
Jól haladnak a Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal Egeres és Kolozsvár közötti szakaszán a felújítással, a munkálatok több mint 70 százaléka elkészült – közölte Horațiu Cosma közlekedési államtitkár.
Egy német turistát harapott meg egy medve a Transzfogarasi út közelében, Arefu térségében. A nő megsérült, kórházba szállították. A hatóságok szerint az elmúlt hetekben több hasonló incidens is történt a medvék által sűrűn látogatott környéken.
A Kolozs megyei hegyimentők szerint műszaki szempontból kifogástalan állapotban van a Tordai-hasadék via ferrata útvonala, ahol vasárnap egy 22 éves fiatal életét vesztette. A hatóságok továbbra is vizsgálják a tragédia körülményeit.
A várható erős szél és zivatarok miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéseket adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.
Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.
A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.
A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.
szóljon hozzá!