
Berethalom erődtemploma
Fotó: Beliczay László
Több mint egymillió turista kereste fel 2025-ben a szász evangélikus egyház 160 erdélyi erődtemplomát, és a látványosságok működtetői a látogatók számának növekedésére készülnek – közölte kedden Cristian Cismaru, az Erődtemplomok Alapítvány elnöke.
2026. március 24., 17:552026. március 24., 17:55
2026. március 24., 17:562026. március 24., 17:56
Az Erdélyi Ágostai Hitvallású Szász Evangélikus Egyház tulajdonában lévő középkori erődtemplomok látogatóinak több mint fele – 600 ezer ember – belföldi turista volt, a többi főként Németországból, Ausztriából, Svájcból és Nagy-Britanniából érkezett – közölte az alapítványi elnök az Agerpres hírügynökség jelentése szerint.
Cristian Cismaru a nagyszebeni sajtótájékoztatón elmondta, hogy
Felidézte, hogy a szász evangélikus egyház Fortivacation néven indított turisztikai programot középkori erődtemplomainak népszerűsítésére, melyet tavaly több mint egymillióan vettek igénybe, és reményeik szerint a turisták száma tovább nő.
Reinhart Guib, az Erdélyi Ágostai Hitvallású Szász Evangélikus Egyház püspöke a sajtótájékoztatón elmondta: az erdélyi szász erődtemplomok és a hozzájuk kapcsolt lassú turizmus iránti igény a koronavírusjárvánnyal kezdett el nőni.
Örömének adott hangot, hogy egyre több a romániai turista, és a látogatók később maguk is ajánlják ismerőseiknek a különböző helyszíneket.
A látványosságok közül a brassói Fekete-templom, a nagyszebeni és a segesvári szász evangélikus templom a leglátogatottabb, míg a vidéki műemlékek közül Berethalom (Biertan) és Nagybaromlak (Valea Viilor) erődtemploma tart számot nagy érdeklődésre, ezek az UNESCO Világörökség-listáján is szerepelnek.
Cristian Cismaru szerint
A 150-200 lejes (30-40 eurós) díj egyharmadát a templom fenntartására fordítják. Kísérőprogram nélkül a templomok 10-20 lej (2-4 euró) ellenében látogathatók.
A látványosságok könnyebb megközelíthetősége érdekében a szász evangélikus egyház jövőre a beléptetés digitalizálását tervezi, hogy a templomok adott program szerint, online vásárolt jegyekkel is látogathatók legyenek.
A szászföldi középkori erődtemplomok Erdély leghíresebb látnivalói között vannak. Az Erdély déli részén található, a XII. században betelepített szászok által alapított falvak legfontosabb épülete a falu közepén lévő, dombon álló erődtemplom volt. A templomok többségét a XIV. és a XVI. század között építették és legfontosabb feladatuk az volt, hogy megvédjék a települések lakosait a támadásoktól, fosztogatásoktól. A falakban éléskamrákat alakítottak ki, hogy az odamenekülő lakosok hosszabb ostromot is át tudjanak vészelni.
A dél-erdélyi erődtemplomok közül Berethalom, Kelnek, Nagybaromlak, Prázsmár, Szászfehéregyháza, Szászkézd, Székelyderzs temploma került fel a világörökségi listára. Míg az erődtemplomok zöme a szász evangélikus egyházé, a Hargita megyei Székelyderzs erődtemploma unitárius.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
szóljon hozzá!