
Szakács-Paál István, Székelyudvarhelypolgármestere
Fotó: Csató Andrea
Székelyföld érdeke az, hogy legyen hangja Budapesten, legyen tekintélye Bukarestben, és legyen önbizalma itthon – szögezte le a magyarországi választásokat kiértékelő videóüzenetében Szakács-Paál István, Székelyudvarhely RMDSZ-es polgármestere. A székelyföldi politikus szerint az új magyar kormánnyal való együttműködésnek három alapelvre kell épülnie.
2026. április 28., 13:592026. április 28., 13:59
„A magyarországi választások eredménye új politikai helyzetet teremtett. Magyarországon a választók világos döntést hoztak, változást akartak, és ezt erős felhatalmazással fejezték ki. Ezt a döntést tiszteletben kell tartanunk. Akkor is, ha jól tudjuk, hogy az erdélyi magyar közösség politikai érzülete sok tekintetben más volt, és sokan közülünk más folytatást szerettek volna. Ezt nem szabad viszont elhallgatni sem” – fogalmazta meg a Facebook-oldalán közzétett videóban Székelyudvarhely elöljárója.
Emlékeztetett: a külhoni magyar szavazatok túlnyomó többsége most is a korábbi kormánypártokhoz érkezett, és Erdélyben is az látszott, hogy a magyar közösség jelentős része bizalommal tekintett az elmúlt másfél évtized nemzetpolitikájára. „És ez érthető is, hiszen az emberek mindig a saját tapasztalataikból indulnak ki, abból, hogy az anyaországi támogatások, sok család, sok intézmény, iskola, egyház, vállalkozások életében kézzelfogható jelenlétet eredményeztek” – jegyezte meg.
„Ugyanakkor őszintén kell beszélnünk arról is, hogy Székelyudvarhely az elmúlt években nem mindig volt a legnagyobb nyertese a Magyarországról érkező fejlesztési forrásoknak. Éppen ezért a jövőben egy kiegyensúlyozottabb, arányosabb együttműködésben bízunk.
– tette hozzá.
Szakács-Paál István kitért arra is, hogy Magyarországon a választók többsége most nem a folytonosságra, hanem a változásra szavazott. „Részben azért, mert elege lett a korrupció gyanújából, részben azért, mert jobb közszolgáltatásokat, kiszámíthatóbb államot és rendezettebb európai meg nemzetközi kapcsolatokat akart. Nekünk, székelyföldi magyaroknak ezt a valóságot is józanul tudomásul kell vennünk.
„Az első a megszerzett jogainkból és intézményi eredményeinkből nem engedünk. Székelyföld és az erdélyi magyarság nem kér kegyet, hanem egy partneri viszonyt vár.
Ha az új kormány nagyobb átláthatóságot, tisztább támogatási rendszert és felelősebb pénzfelhasználást kér, akkor erre nem fenyegetésként, hanem olyan kihívásként kell tekintenünk, amelyben mi is megmutathatjuk, hogy közösségi ügyeink tiszták, igazolhatóak és védhetőek. A harmadik, nem engedjük, hogy a magyarországi belpolitikai változás meggyengítse a külhoni magyar közösségek ügyét. Éppen ellenkezőleg, most kell világossá tenni, hogy Székelyföldön nem párthűséget, hanem partnerséget kérünk.
– sorolta, leszögezve, „tárgyalni kell az új kormánnyal”.

Elnök úrral egyetértettünk abban, hogy a múltat magunk mögött hagyjuk – jelentette ki Magyar Péter, Magyarország leendő kormányfője, miután budapesti irodájában fogadta Kelemen Hunor RMDSZ-elnököt.
„Világosan meg kell fogalmazni az erdélyi magyar közösség elvárásait. Ragaszkodni kell az oktatási, egyházi, kulturális, gazdaságfejlesztési programjainkhoz, és közben készen kell állnunk arra is, hogy egy átláthatóbb, felelősebb és intézményesebb kapcsolatot építsünk ki Budapesttel. Mert nekünk most nem az a dolgunk, hogy sirassuk a múltat, és nem is az, hogy feltétel nélkül ünnepeljük az újat. Nekünk az a dolgunk, hogy a közösségünket szolgáljuk. Székelyföld érdeke az, hogy legyen hangja Budapesten, legyen tekintélye Bukarestben, és legyen önbizalma itthon. Én ebben a szellemben akarok és tudok dolgozni a következő időszakban is” – fogalmazott Szakács-Paál István.

A nagy közös ügyeinkben, nemzet- és szakpolitikai kérdésekben folyamatos lesz a konzultáció az új magyar kormány és az RMDSZ között – nyilatkozta a Krónikának Kelemen Hunor a Magyar Péterrel folytatott megbeszélését követően.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
szóljon hozzá!