Hirdetés

Székelyföld is rácsatlakozhat a nagyvárosi HÉV-re

Székelyföld, sepsiszentgyörgyi vasútállomás

Visszaszámlálás indul. Sepsiszentgyörgy révén Székelyföld is rácsatlakozhat a brassói HÉV-re

Fotó: Pinti Attila

Nagyszabású infrastrukturális fejlesztést „melegítenek fel” Székelyföldön: Sepsiszentgyörgy bekapcsolódik a Brassó környéki helyiérdekű vasút kiépítésébe, amely így a háromszéki megyeszékhelyt is érintené. A székelyföldi város a HÉV-nek köszönhetően közvetlen vasúti kapcsolatba kerülhet a vidombáki nemzetközi repülőtérrel is.

Páva Adorján

2025. március 18., 18:592025. március 18., 18:59

Hamarosan elfogadják az együttműködési megállapodást, melynek célja a Brassót és agglomerációs övezetét, illetve részben Székelyföldet is kiszolgáló helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósítása. A partneri kapcsolat „szentesítése” már a Brassó Megyei Tanács szerdai ülésén napirendre kerülhet.

A projektben egyelőre 12 fél érintett: a Brassó fenntartható tömegközlekedéséért felelős metropoliszövezeti szövetség mellett Brassó város és a megye önkormányzata, Feketehalom, Barcarozsnyó, Vidombák, Zernest, Keresztényfalva, Szászhermány, Prázsmár és Barcaszentpéter polgármesteri hivatala, illetve Sepsiszentgyörgy – közölte a brassói helyi sajtó.

Hirdetés

A székelyföldi város régi-új partnernek számít:

bár már évekkel ezelőtt is felmerült, hogy a Brassó agglomerációjában, nagyrészt már meglévő sínpárokon tervezett HÉV-et Szentgyörgyig „vigyék”, Antal Árpád polgármester most újdonságként számolt be csatlakozásukról.

A háromszéki elöljáró a város költségvetésének múlt heti elfogadása után közölte: a Sepsiszentgyörgyöt és térségét érintő, már közismert nagy infrastrukturális beruházások – mint a már megvalósított szentgyörgyi terelőút és a székelyföldi partnerséggel létrejött Brassó-Vidombák nemzetközi repülőtér, illetve a tervezett Brassó–Bákó-autópálya és annak szentgyörgyi bekötőútja – mellett

ötödik nagyszabású projektként rákapcsolnák Sepsiszentgyörgyöt, sőt a szépmezői ipari parkot is a Brassó környéki, a vidombáki repteret is érintő HÉV-re.

Antal Árpád hétfőn a román Agerpres hírügynökségnek úgy fogalmazott: a már említett infrastrukturális fejlesztések sorában „ez egy új elem, amelyről eddig nem beszéltünk”. A HÉV-projektben a Brassó Megyei Tanáccsal és Brassó város agglomerációs térségével működnek együtt. A beruházás második szakaszában meghosszabbítanák a vonalat egészen a szépmezői ipari parkig, hogy azt is összekössék a nemzetközi reptérrel.

korábban írtuk

Sepsiszentgyörgynek a nemzeti ünnep előtt elfogadott költségvetése van
Sepsiszentgyörgynek a nemzeti ünnep előtt elfogadott költségvetése van

Két eseményt szentelt csütörtökön a sepsiszentgyörgyi városvezetés a városi idei költségvetésének: délelőtt a 2025-ös a terveket ismertette Antal Árpád polgármester, délután pedig összeült a testület és megszavazta a büdzsét.

A 12 résztvevős partneri kapcsolat kialakításáról beszámoló Bizbrasov.ro portál tájékoztatása szerint a projekt megvalósítási szakaszában Brassó város önkormányzata 9 420 000 lej társfinanszírozást nyújt, ugyanennyit fizet a megyei tanács is. Ebben a szakaszban a többi önkormányzatnak együttesen 4,71 millió lejes összeget kell biztosítania.

Amint a projekt megvalósul, a partnerségen keresztül minden fél köteles lesz a saját hozzájárulását biztosítani a működtetés érdekében. Ez a becslések szerint összesen 25 millió lej/év. A már említett, fenntartható tömegközlekedésért felelős szövetség feladata lesz a vasút-üzemeltető kiválasztása, a brassói városházának és a megyei tanácsnak pedig évi 10 millió lejt kell biztosítania. A Brassó megyei önkormányzatnak, valamint Sepsiszentgyörgy városának összesen 5 millió lej/év összeggel kell beszállnia. Ezt követően a partnerek megteszik a szükséges lépéseket a vasútvonal Sepsiszentgyörgy ipari parkjáig történő meghosszabbítására.

A helyiérdekű vasút megvalósításához igénybe vehető maximális vissza nem térítendő támogatási összeg 238 millió euró. A beruházás megvalósításának határideje 2029 vége.

Februári munkamegbeszélés Brassóban a Székelyföld felé is „kacsintgató” HÉV-ről Galéria

Februári munkamegbeszélés Brassóban a Székelyföld felé is „kacsintgató” brassói HÉV-ről

Fotó: Facebook/Adrian Ioan Veştea

Mint ismeretes, az Európai Unió erőteljesen támogatja a villamosított vasúthálózat használatát, hiszen jóval környezetbarátabb minden más szállítási módnál, a HÉV kiépítésével pedig – mindennapos, rövidebb távokon is használt tömegközlekedési eszközként – közelebb hozzák az emberekhez. A lehívható vaskos pénzösszegek láttán több erdélyi nagyváros agglomerációjában is helyiérdekű vasút létrehozását tervezik, mint például Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Nagyszebenben és Brassóban is.

De természetesen sehol sem megy karikacsapásra. Például a Cenk alatti városban már évek óta téma a HÉV, olyannyira, hogy 2023-ban már negyedszer írtak ki licitet egy előzetes megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, de eredménytelenül: a sokáig 13 millió lejen tartott ellenérték végül már egyetlen céget sem csábított. Aztán a jelenlegi megyevezetés idén januárban ismét előhozakodott a tervvel, bejelentve, hogy

készítenek egy „integráló” megvalósíthatósági tanulmányt, amely tartalmazza a régi és az új terveket, de a szerelvények beszerzésére és működtetésére is kiterjed.

Az akkori bejelentés szerint a projekt a közigazgatásilag Vidombákhoz tartozó reptérrel létesítendő összeköttetésből indul ki, amely megvalósíthatóságáról már készített tanulmányt az állami vasúttársaság (CFR) brassói regionális kirendeltsége.

A megyei tanács tervei szerint azt kellene újragondolni-kibővíteni, mégpedig igen hamar, ugyanis még 2025 folyamán be szeretnék nyújtani a pályázatot a vonatkozó programban, amely legtöbb 238 millió eurós támogatással kecsegtet, ugyanakkor 2029-ig meg kellene valósítani a projektet.

Aztán februárban máris újabb részletekre derült fény: a brassói HÉV-terv munkamegbeszélésén az érintett felek megegyeztek abban, hogy

először is két irányban, a Brassó–Feketehalom, illetve a Méhkertek városnegyed felé vezető útvonalon építik ki a helyiérdekű vasutat.

Nyugat felé Vidombák, északon a Méhkertek városrész, Székelyföld még nincs a HÉV-térképen Galéria

Nyugat felé Vidombák, északon a Méhkertek városrész, Székelyföld még nincs a februári HÉV-térképen

Fotó: Facebook/Adrian Ioan Veştea

Utóbbi Brassó északi részén található, itt egy gyalogos felüljárót is építenének Barcaszentpéter irányában. A Feketehalom felé tartó útvonal a brassói központi vasútállomástól indulna Bertalan városrész érintésével; itt meghosszabbítanák a meglévő vasutat Vidombák ipari parkjáig, hogy ott, a reptérnél és az Aerotecnél is megállót hozzanak létre. A terv megvalósításához a Brassó–Feketehalom vonalat villamosítani is kell, illetve meg kell építeni a vidombáki ipari park felé vezető sínpárt 4,3 kilométer hosszan.

„Mivel a finanszírozási iránymutatások szerint az új vasútvonalakba történő beruházás a projekt értékének legfeljebb 15%-át teheti ki, a meglévő vasúti infrastruktúra kiaknázására kell összpontosítanunk, és ezt fogjuk tenni az első szakaszban. E beruházásokon kívül a projektbe bevonjuk az útvonalak üzembe helyezésének költségeit, beleértve a vonatszerelvények beszerzését is” – magyarázta Adrian Veştea megyei tanácselnök.

Székelyföld, sepsiszentgyörgyi vasútállomás Galéria

Székelyföldi megálló? A sepsiszentgyörgyi vasútállomás

Fotó: Pinti Attila

Eszerint Sepsiszentgyörgy még nem lesz része az első megvalósításoknak.

Egyébként a korábbi brassói tervezés egy adott szakaszában legalább kilenc lehetséges útvonallal számoltak. A sepsiszentgyörgyi HÉV már akkor is képben volt: az úgynevezett T5-ös vonal 32 kilométeren át húzódna Brassó–Szászhermány–Prázsmár–Kökös–Uzon–Sepsiszentgyörgy között.

Érdekesség, hogy nem lenne „előzmény” nélküli a brassói-háromszéki HÉV: éppen Brassó–Háromszéki Helyiérdekű Vasútnak (rövidítve BHHÉV) nevezték azt az 1890-ben alapított magyar részvénytársaságot, mely a Brassót a Barcasággal és Háromszékkel összekötő vasútvonalakat építette és üzemeltette.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Bejelentették az első tusványosi fellépőket

Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.

Bejelentették az első tusványosi fellépőket
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat

Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat
2026. június 10., szerda

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon

Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon
2026. június 10., szerda

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi

Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi
Hirdetés
2026. június 10., szerda

A medvék már nem csak az élőket zavarják, a temetőben is garázdálkodnak

Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.

A medvék már nem csak az élőket zavarják, a temetőben is garázdálkodnak
2026. június 09., kedd

Nyáron egyre több a vipera és a medve a túraútvonalakon

A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.

Nyáron egyre több a vipera és a medve a túraútvonalakon
2026. június 09., kedd

Városokban a fő szórakozóhely a bevásárlóközpont lett, kevesen járnak már piacra vagy sétálni

Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.

Városokban a fő szórakozóhely a bevásárlóközpont lett, kevesen járnak már piacra vagy sétálni
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Érettségiügyben nyert pert egy kolozsvári diáklány

Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.

Érettségiügyben nyert pert egy kolozsvári diáklány
2026. június 09., kedd

Egyesületbe tömörülnek az önkormányzatok és borászatok a történelmi borvidék fellendítése érdekében

Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.

Egyesületbe tömörülnek az önkormányzatok és borászatok a történelmi borvidék fellendítése érdekében
2026. június 09., kedd

Eladó a Szent Korona érmelléki menedékhelye

Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.

Eladó a Szent Korona érmelléki menedékhelye
Hirdetés
Hirdetés