Több ezer egészségügyi alkalmazott csatlakozott hétfőn a Sanitas szakszervezet által meghirdetett kétórás figyelmeztető sztrájkhoz:
9 és 11 óra között számos kórházban csak a sürgősségi osztályban zajlott a munka, és a többi részlegen, illetve a járóbeteg-rendelőkben elhalasztották a műtéteket, kivizsgálásokat.
Sok intézményben az alkalmazottak kivonultak az épület elé vagy az udvarra, és tiltakozó táblákat tartva a magasba követelték az illetékes miniszterek lemondását.
A legaggasztóbb helyzet ugyanakkor Nagyváradon alakult ki, ahol hétfő reggel
a megyei és a városi kórház sürgősségi osztálya, illetve a rohammentő-szolgálat (SMURD) mind a 39 orvosa és az asszisztensek 80 százaléka mégis benyújtotta kollektív felmondását,
noha hétvégén még úgy tűnt, sikerült megoldani – legalábbis ideiglenesen – az ehhez vezető konfliktust.
Az alkalmazottak a megyei kórház titkárságán iktatták közös felmondásukat, amelyen feltüntették mindannyiuk adatait és aláírását, tájékoztatásuk szerint pedig a dokumentum május 14-én reggeltől lép érvénybe – írja az Ebihoreanul.ro hírportál.
Gheorghe Carp, a megyei kórház igazgatója azonban leszögezte: a benyújtott irat nem tesz eleget a törvényes előírásoknak, hiszen a munkaszerződéseket egyénileg kötötték meg, így a felmondás is csak egyéni lehet.
– magyarázta a menedzser, aki szerint egyelőre sem a megyei, sem a városi kórházban nem állt le a sürgősségi ellátás.
A kollektív felmondásra Ilie Bolojan, Nagyvárad polgármestere sajtótájékoztatón reagált, amelyen
elhamarkodottnak nevezte a döntést.
Úgy fogalmazott: reméli, hogy a váradi kórházakban „legalább” keddig, a Viorica Dăncilă kormányfő és a Sanitas vezetői közötti tárgyalások lezajlásáig nem lesznek fennakadások. Bolojan már hétvégén is egyértelművé tette, hogy a helyzet megoldását a miniszterelnöktől, illetve a kormánytól várja.
„Remélem, a következő napokban a kabinet feloldja az anomáliát, ez az egyetlen megoldás. Várjunk holnapig, holnaputánig, lássuk, mit tesz a kormány, aztán eldöntjük, hogy mi mit lépünk” – fogalmazott az elöljáró hétfőn.
Nagyváradon annak nyomán döntöttek a kollektív felmondás mellett a sürgősségi orvosok és asszisztensek még pénteken, hogy a helyi önkormányzat csütörtöki ülésén az alkalmazottaknak járó pótlékok csökkenéséről szavazott. Bolojan szombaton azzal igyekezett nyugtatni a kedélyeket, hogy a kieső összeget egy speciálisan erre a célra létrehozott kórházi alapból fedezik ebben a hónapban, ennek nyomán úgy tűnt, hogy ideig-óráig sikerült elkerülni a kollektív felmondást.
Az ország többi részében eközben figyelmeztető sztrájkkal igyekeztek felhívni a döntéshozók figyelmét arra, hogy az új bértörvény és a pótlékszabályozás alkalmazása okozta problémák megoldása egyre sürgetőbb. Kovászna megyében mindegyik kórház csatlakozott a kétórás akcióhoz – közölte a Krónikával Vasile Neagovici, a Sanitas megyei elnöke.
Ennek megfelelően 9 és 11 óra között a sepsiszentgyörgyi megyei kórházban és a járóbeteg-rendelőkben is beszüntették a munkát. András-Nagy Róbert kórházigazgató lapunknak elmondta,
a sürgősségen dolgoztak, ott minden esetet elláttak, sőt a poliklinikán is megvizsgálták a sürgős eseteket, a figyelmeztető sztrájk így incidens nélkül zajlott le.
A műtéteket viszont elhalasztották, és a járóbeteg-rendelőkben is későbbi időpontra hívták vissza a pácienseket, akik nem sürgősségi esettel jelentkeztek.
Az igazgató ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a munkabeszüntetés anyagi kiesést jelent a kórház számára, hiszen a két óra alatt el nem végzett vizsgálatokat nem tudják elszámolni az egészségbiztosítási pénztárnak. Csak a poliklinikán 30 rendelő működik, egy óra alatt pedig egy rendelőben átlagosan négy beteget tudnak ellátni, két óra alatt ez összesen több mint 200 el nem számolható esetet jelent, részletezte.
András-Nagy Róbert bízik benne, hogy nem kerül sor a Sanitas által péntekre meghirdetett általános munkabeszüntetésre, de arra is kevés esélyt lát, hogy a szakszervezetek és a kormány dűlőre jut a mai újabb egyeztetés során.
„Jogos a felháborodás. Méltánytalan a bérezés. Nem lehet, hogy egy orvosnak akkora a pótléka, mint egy nagyobb felelősségű munkát végző másik orvos alapfizetése” – magyarázta a menedzser. Rámutatott, az egészségügyben szorosan összefügg minden, az új rendszer alapján azonban az ugyanazon kórházban dolgozók bére között most hatalmas szakadék tátong.
„Az adminisztratív személyzet bérét nem növelték, a beszerző milliókért vállal felelősséget, mégis kevesebbet keres, mint egy asszisztens, holott egyik sem dolgozhat a másik nélkül. Nem lehet, hogy egy családban az egyik gyereket csak simogatjuk, a másikat meg folyamatosan szidjuk” – fogalmazott az igazgató.
Hargita megyében az orvosok nem csatlakoztak a tiltakozó akcióhoz, a többi egészségügyi alkalmazott egy része pedig a kórházak előterébe vonult a kétórás sztrájk alatt, de olyan is volt, aki csak karszalaggal jelezte elégedetlenségét, így tettek például a csíkszeredai megyei kórház, illetve a járóbeteg-rendelő ügyeletesei. Nyulas Emma, a Sanitas megyei vezetője hangsúlyozta: a beutalt páciensek nem látták kárát az akciónak, hiszen mindegyik osztályon elegendő alkalmazott dolgozott a munka ellátásához.
Kolozs megyében több mint háromezer egészségügyi alkalmazott vett részt a figyelmeztető sztrájkon. A Mediafax hírügynökség tájékoztatása szerint számos kórházban az általános munkabeszüntetés kirobbantását szorgalmazták, máshol Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszterre utalva azt skandálták, hogy
Ştefan Roman, a Sanitas megyei vezetője ugyancsak arról számolt be, hogy a két óra alatt csak a sürgősségi eseteket látták el. A kolozsvári kardiológiai intézet többtucatnyi alkalmazottja az épület elé vonult, ahol a döntéshozók tudtára hozták: amennyiben folytatódnak a megaláztatások, ne csodálkozzanak, hogy egyre többen külföldre emigrálnak.
– panaszolta Liana Rusu, a szívkórház szakszervezeti tagjainak vezetője. Látványos akció zajlott a kolozsvári megyei sürgősségi kórháznál is, ahol közel 400-an gyűltek össze, az alkalmazottak pedig az udvarra toltak egy kórházi ágyat, amelyen egy asszisztens feküdt, míg a körülötte állók szolidaritásra buzdító szövegeket tartottak a magasba.
Aradon is figyelmeztető sztrájkot tartottak mindegyik állami kórházban: sok helyen vuvuzelákkal és sípokkal vonultak az intézmény elé, a skandálók pedig tolvajnak és hazugnak nevezték a kormány tagjait, illetve a bírálat elsősorban Lia Olguţa Vasilescunak szólt. A News.ro hírügynökség beszámolója szerint
a megyei sürgősségi kórházban dolgozók mintegy harmadának, azaz a 2000 alkalmazottból több mint 700-nak csökkent a fizetése.
A tiltakozó akcióhoz csatlakozott egyebek mellett a nagyszebeni megyei, a tüdőgyógyászati és a pszichiátriai kórház, a medgyesi városi kórház, és a temesvári intézményekben is többtucatnyi alkalmazott vonult ki az udvarra. A tiltakozók között azok voltak többségben, akik csökkent a juttatásuk az új előírások alkalmazása nyomán, de jellemzően az orvosok és az asszisztensek is szolidarizáltak kollegáikkal. A Sanitas vezetőit eközben tárgyalni hívta Sorina Pintea egészségügyi miniszter.