
Sulyok Tamás Kézdivásárhelyre látogatott a nemzeti ünnep alkalmából
Fotó: Tuchiluș Alex
Március 15-e a szabadság és a magyarság egységének az ünnepe, amikor magyarok milliói egyet mondanak, és egyet gondolnak a piros-fehér-zöld kokárdák és lobogók alatt Kézdivásárhelytől Sopronig, Clevelandtől Sepsiszentgyörgyig – hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök vasárnap Kézdivásárhelyen, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.
2026. március 15., 17:562026. március 15., 17:56
2026. március 15., 18:072026. március 15., 18:07
A székelyföldi város főterén összesereglett tömeg előtt felidézte: olyan nagy elődök szereztek megbecsülést Kézdivásárhelynek, mint a merész és találékony ágyúöntő Gábor Áron, a honvédnek állt költőóriás Petőfi Sándor, aki a Feketeügy partján találkozott Bem tábornokkal, vagy Gál Sándor, a székely honvéd parancsnok, aki megállította és visszaverte a császári seregeket.
Sulyok Tamás szerint
Ők azok, akik a legnagyobb áldozatokat is meghozták, akikről Kányádi Sándor a Nyergestető honvédeiről szóló versében azt írta: „s hol a fenyők olyan mélyen kapaszkodnak a vén földbe, kitépni vihar sem tudja másképpen, csak kettétörve”.
Háromszéken a magyar államfő
Fotó: Tuchiluș Alex
„Ilyen ez a föld, ahol a fenyő és az ember elválaszthatatlan a földtől, ahol szétszakíthatatlanok a gyökerek. Ennek az erejét éreztem a csíksomlyói szentmisén, Nyergestetőn, amikor kopjafát avattunk, és akkor is, amikor Kézdiszentléleken a templombúcsún vettem részt. És most is hasonló meghatottsággal állok Önök előtt” – mondta Kézdivásárhelyen Sulyok Tamás.
Fotó: Tuchiluș Alex
Olyan alapértékekről van szó, mint a családhoz, az otthonhoz, a szülőföldhöz és az anyanyelvhez való hűség, az egymásnak való segítségnyújtás, az emberségesség és a béke megőrzése. A közösség ezek által válik élővé, ezáltal nyilvánul meg önazonosságunk és méltóságunk – tette hozzá.
Megtisztelőnek nevezte, hogy e napon távoli országokban piros-fehér-zöld színekkel világítanak meg híres középületeket, felhőkarcolót vagy vízesést.
Fotó: Tuchiluș Alex
„Jó ilyenkor magyarnak lenni. Azonban a legfontosabb, hogy a szívünkhöz is közel álljanak ezek a színek. Hogy figyelmeztessük magunkat közösségünk örök értékeire, hogy tisztán lássuk azoknak fontosságát a saját életünkben” – fogalmazott.
Fotó: Tuchiluș Alex
Kiemelte:
A köztársasági elnök szerint az évszázadok zivatarai között mindig a józan erkölcs, a megújuló hit és az élő reménység vitte tovább a magyarságot és a bizalom, hogy a vele élő társnemzetekkel, románokkal, szlávokkal, németekkel és másokkal együtt, a kölcsönös tiszteletet egymásnak megadva, közösen gyarapíthatja Európa életét.
Ünneplő tömeg Kézdivásárhelyen
Fotó: Tuchiluș Alex
A Gábor Áron-szobornál mondott beszédében Sulyok Tamás elmondta: azért jött Kézdivásárhelyre a nemzeti ünnepen, hogy államfőként megerősítse, Magyarország számára fontos minden külhonban élő magyar ember. Rámutatott: a magyarság összetartozását, annak lelki és kulturális kifejezése mellett, jogi alapokon is rögzítette a 2011-es alaptörvény.
Fotó: Tuchiluș Alex
Együtt formáljuk a magyarság jövőjét, kultúráját, együtt küzdhetünk meg mindazért, amit fontosnak tartunk. Együtt hajthatunk fejet hőseink előtt, és együtt mondhatjuk el, hogy a béke az egyedüli és természetes közege Európának, amely nélkülözhetetlen az emberséges jövőhöz” – hangsúlyozta a köztársasági elnök.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
szóljon hozzá!